Czym różnią się od siebie farby? Wybieramy najmniej szkodliwą dla zdrowia

Dlaczego farby są szkodliwe dla zdrowia?
Farby nie są wyłącznie roślinnymi barwnikami, które połączono ze sobą za pomocą wody. W ich skład wchodzi wiele substancji chemicznych, mniej lub bardziej bezpiecznych dla zdrowia. Większość z nich ma określone funkcje – jedne sprawiają, że farba jest odporna na zmywanie, inne ograniczają kolonizowanie jej powierzchni przez bakterie i grzyby.
Będąc w markecie budowlanym, zwróćmy uwagę, jakie substancje lotne ma konkretny produkt. Im mniej, tym lepiej.
Jak oznaczone są bezpieczne farby?
Coraz częściej na producentach wymusza się umieszczanie informacji o dokładnym składzie farby. Dzięki temu mamy ułatwioną możliwość selekcji opakowań. Oprócz trudnego do rozszyfrowania składu, mamy też oznaczenia o wiele przyjaźniejsze w odbiorze – świetnym przykładem będą etykietki Eco-Label, które dostają produkty pozbawione toksycznych substancji.
Rodzaje farb a ich wpływ na nasze zdrowie
Rodzaje farb różnią się między sobą nie tylko składem, ale także wydajnością i przeznaczeniem. Nie każdą pomalujemy metalową futrynę, czy mocno zabrudzoną ścianę. W zasadzie im bardziej uniwersalna farba, tym większa szansa na jej toksyczność.
Żeby łatwiej było wybrać odpowiedni produkt, przygotowaliśmy krótki ranking toksyczności farb:
- Farba olejna – lider wśród toksycznych farb. Farba genialna w swej prostocie, ponieważ można nią pomalować praktycznie wszystko. Od desek, po starą ścianę i metalowe rury. Gdy wyschnie, tworzy twardą i śliską powierzchnię, która jest odporna na brud i tarcie. Niestety farba ta powstaje na bazie rozpuszczalników, które mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Pierwotnie wykorzystywany toluen mógł nawet uszkadzać układ nerwowy. Ponadto do farby dodawano ołów i rtęć, co na szczęście nie ma już miejsca;
- Farba akrylowa – o wiele bardziej bezpieczne niż olejne, jednak zawierają sporo lotnych związków organicznych. Szczególnym zagrożeniem jest tutaj glikol etylenowy, który w dużych ilościach jest szkodliwy dla układu oddechowego, szczególnie dzieci i alergików. Wiele z nich produkowanych jest w sposób bezpieczny, jednak należy zwrócić uwagę na oznaczenia producenta. Warto szukać certyfikatów i atestów;
- Farby winylowe – często wybierane i lubiane, ponieważ mają bardzo dobrą przyczepność i są odporne na szorowanie. Mają skład podobny do popularnych klejów do papieru, jednak ich szkodliwość zwiększa się, jeśli producent użył szkodliwych pigmentów;
- Farby lateksowe – produkt na bazie wody, który z łatwością samodzielnie rozcieńczymy, żeby był jeszcze bardziej bezpieczny. Szukajmy produktów bez amoniaku, producent zazwyczaj oznacza to na opakowaniu. Warto wiedzieć, że wytwarzana dzisiaj farba lateksowa nie jest z kauczuku, a z mieszanki żywicy akrylowej.
Szkodliwość farb a ich produkcja, jak wybrać najlepszą?
Każdego roku tworzone są nowe normy dla producentów farb. Te najbardziej szkodliwe, wręcz rakotwórcze, zostały już dawno wyeliminowane z produkcji. Nareszcie nie musimy się obawiać, że remont domu okaże się dla nas tragiczny w skutkach. Ponadto światowej sławy ośrodki badawcze cały czas doskonalą receptury, co przekłada się na powstawanie farb przyjaznych dla środowiska i opartych na naturalnych składnikach.
Polska również idzie z duchem czasu i systematycznie redukuje dozwoloną ilość lotnych związków organicznych w produktach dostępnych na rynku. Aktualnie normą jest 30 g/l. Jeśli wydaje się to dużo, to warto wiedzieć, że jeszcze niedawno było to 75 g/l.
Jak ograniczyć szkodliwy wpływ farby na zdrowie?
Ograniczenie kontaktu z farbami nie zawsze jest możliwe, jednak w przypadku, kiedy dolegają nam alergie i astma, warto przemyśleć udanie się do fachowców. Wystarczy tylko, że przygotujemy mieszkanie do malowania, wskażemy odpowiednie produkty, a oni zajmą się resztą. Działanie sprawnej ekipy remontowej może potrwać nawet do kilku dni. Co więcej, jeśli przedstawimy im nasze dolegliwości, to zadbają również o dokładne wietrzenie pomieszczeń, żebyśmy nie musieli narażać naszego zdrowia.
Recent Comments