Dlaczego warto malować meble?

Malowanie mebli nadal może zadziwiać. Jest to wciąż stosunkowo rzadko wybierany sposób na odnowę zabudowy, a szkoda, bo ma wiele plusów. Zaliczamy do nich m.in. fakt, że:

  • oszczędzamy niemałe sumy, które w przeciwnym razie musielibyśmy przeznaczyć na nowe meble;
  • jest to wariant znacznie lepszy dla środowiska
  • możemy uzyskać efekt ciekawych, niecodziennych i oryginalnych mebli, które nie są dostępne na rynku sprzedażowym;
  • możliwe jest połączenie kilka stylów, np. klasyczne meble z charakterystycznymi kształtami w nowoczesnych kolorach.

Proces malowania mebli od A do Z

Aby malowanie mebli przebiegło szybko i sprawnie, najważniejsze jest trzymanie się kilku podstawowych kroków. Jeśli wykonane zostaną one w odpowiedniej kolejności, gwarantujemy, że odnowa zabudowy nie sprawi większych problemów. 

Demontaż mebli pierwszym krokiem do skutecznej odnowy zabudowy

Pierwszy etap, polegający na demontażu mebli, nie będzie dotyczył każdego rodzaju zabudowy. Zazwyczaj okazuje się konieczny do przeprowadzenia w przypadku malowania szafek – wówczas warto zdemontować obecne przy nich drzwiczki.

Problematyczne mogą również okazać się uchwyty przy szafkach, szafach czy szufladach. Warto więc zadbać o to, aby podczas malowania mebli były one wykręcone, ponieważ dzięki temu możliwe będzie dokonanie dokładnej renowacji.

Zabezpieczenie powierzchni przed malowaniem mebli

Przed przejściem do kolejnych etapów odnowy zabudowy należy zabezpieczyć wszystkie powierzchnie, które nie mają ulec działaniu farby. Będzie to więc przede wszystkim podłoga, w przypadku zabudowy meblowej, zamontowanej na stałe – ściana, a także wnętrza poszczególnych elementów mebli. 

Do wspomnianego zabezpieczenia wszystkich powierzchni można użyć kartonów, folii malarskich czy np. folii typu stretch. Ostatnia z wymienionych propozycji sprawdzi się szczególnie w przypadku zabezpieczania wnętrz szuflad czy szafek, ponieważ odpowiednio nałożona, będzie ściśle do nich przylegać.

Przygotowanie powierzchni mebli przed rozpoczęciem malowania

Zanim przejdziemy do samego malowania mebli, musimy upewnić się, że nasza praca nie pójdzie na marne. Aby efekt był zadowalający i trwały, ponownie należy przejść przez poniższe etapy:

  • przede wszystkim należy wyczyścić powierzchnię, która będzie malowana. W tym celu najlepiej zdecydować się na najprostsze rozwiązania, czyli mydło lub płyn do mycia naczyń;
  • kolejnym krokiem powinno być odtłuszczenie powierzchni. Można użyć specjalnych, dostępnych na rynku preparatów, których wybór jest bardzo szeroki. Warto jednak mieć na uwadze, że równie dobrze sprawdzą się w tym przypadku domowe sposoby, czyli wykorzystanie dobrze znanego i obecnego niemalże w każdym domu octu;

Ciekawostka

Właściciele drewnianych mebli mogą pokusić się na nieco inny wariant – wytarcie wierzchniej warstwy mebli. Jest to łatwe do przeprowadzenia przy użyciu papieru ściernego, należy pamiętać jednak o tym, aby wszystko wyszło równomiernie. Na takie starte drewno trzeba położyć warstwę odpowiedniego preparatu, który zadziała jak grunt i przygotuje do dalszych prac.

Malowanie mebli, czyli rzeczywista odnowa zabudowy

Jak widać, proces odnowy zabudowy rozpoczyna się wbrew pozorom szeregiem ważnych kroków, których nie można pominąć. Podczas malowania mebli należy pamiętać o dokładnym pokrywaniu powierzchni. W tym celu warto używać różnych wielkości narzędzi – większych wałków do pokrywania emulsją dużych fragmentów zabudowy i mniejszych pędzli do malowania małych lub trudno dostępnych powierzchni. 

Aby efekt był zadowalający, często potrzeba nałożenia dwóch lub więcej warstw farby. Wówczas trzeba pamiętać o tym, aby przed ponownym pomalowaniem mebla, dać wyschnąć poprzedniej warstwie. Zapobiegnie to powstawaniu nieestetycznych smug i przebarwień. 

Na jakie kolory się zdecydować podczas malowania mebli?

To, jaki kolor zostanie wybrany do malowania mebli podczas odnowy zabudowy, uzależniony jest wyłącznie od wizji właściciela wnętrza. Może on zdecydować się na barwy modne w konkretnym sezonie, na kolory, pasujące do motywu przewodniego, jaki gości (lub ma zagościć) w danym pomieszczeniu lub na odcienie odwzorowujące jego osobiste preferencje. Każda wybrana opcja dobra, jeśli tylko sprawi, że domownicy dobrze będą się z nią czuć.

Podczas wyboru odpowiedniego koloru można również myśleć kategoriami pomieszczeń, w których meble mają być pomalowane. I tak np. w pokoju dziecięcym królować będą inne barwy, niż w salonie, kuchni czy łazience.