Farba lateksowa, czyli jaka? 

Nazwa produktu zapewne niejedną osobę wprowadziła w błąd. Farba lateksowa pomimo swojej nazwy nie zawiera w sobie lateksu. Znajdują się w niej za to emulsje żywiczne. Taka mieszanka powoduje, że farba bardzo łatwo i gładko się rozprowadza. Do jej zalet należy również szybkie wysychanie i porządne krycie. Odporność na promienie słoneczne to kolejny jej atut. 

Malujemy ścianę farbą lateksową? Grunt to podstawa! 

Skutecznie pomalujemy ścianę farbą lateksową, nie pozostawiając smug, jeśli wcześniej przygotujemy odpowiednio grunt. Zabieg ten zapewni dobrą wchłanialność i przyczepność emulsji. Proces pozwala na równomierne nałożenie farby. Aby przygotować ścianę, możemy użyć gruntującej farby lateksowej. Nie każda ściana potrzebuje przejść przez gruntowanie. Warto się zatem upewnić, czy w przypadku naszej ściany jest to konieczne. 

Czy ściana powinna zostać poddana gruntowaniu przed jej malowaniem farbą lateksową?

O to czynności, które musimy sprawdzić przed przejściem do malowania ścian farbą lateksową. Po pierwsze weryfikacji podlega stopień związania struktury ściany. W tym celu wystarczy suchą ręką przejechać po ścianie. Biały osad pozostający na ścianie oznacza konieczność gruntowania. Oczyszczamy ścianę szczotką lub ścierką. Może być ona wilgotna. Wtedy czekamy, aż podłoże wyschnie. Druga czynność, którą należy wykonać, jest sprawdzenie przyczepności ściany. W tym celu używamy taśmy klejącej. Po przyklejeniu i oderwaniu od ściany kontrolujemy czy pod taśmą nie pozostały resztki tynku. Następnym krokiem jest sprawdzenie chłonności podłoża. Robimy to za pomocą mokrej gąbki. Szybkie ściemnienie ściany od wody oznacza, że jest ona bardzo chłonna. Co z kolei niesie za sobą konieczność przygotowania gruntu pod malowanie ścian farbą lateksową. 

Dlaczego gruntowanie ścian przed nałożeniem farby lateksowej jest takie ważne?

Bez prawidłowego gruntowania ścian, pomalowanie ich farbą lateksową może się zakończyć niepowodzeniem. Brak przygotowania gruntu może skutkować wystąpieniem 

przebarwień i smug. Farba często zaczyna się łuszczyć i pękać. Może ona także mieć inny wygląd na różnych częściach ściany. Takie konsekwencje prowadzą do ponownego remontu, czyli do ponownych kosztów. Aby zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze, warto zawsze przeprowadzić gruntowanie ściany. 

Malowanie ścian farbą lateksową bez smug

W pierwszej kolejności powinniśmy przygotować nasze mieszkanie do remontu. Jeśli wcześniej robiliśmy gruntowanie to prawdopodobnie ten etap mamy już za sobą. Przechodzimy więc do wymieszania emulsji w opakowaniu mieszadłem ręcznym. W jednym miejscu gromadzimy wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, czyli: 

  • Wałek malarski — jego szerokość zależy od wielkości powierzchni do pomalowania. Zwykle sprawdzi się tutaj klasyczny wałek ze średnim runem
  • Mini-wałek 
  • Taśmy i folie malarskie 
  • Kij malarski 
  • Pędzle malarskie
  • Farba lateksowa 
  • Mieszadło ręczne 
  • Kratka lub kuweta malarska

Zaczynamy nakładanie farby lateksowej na ściany w trudnodostępnych miejscach. Za pomocą pędzla lub miniwałka malujemy powierzchnię za kaloryferem, przy oknach i drzwiach. Bierzemy do ręki wałek malarski, namaczamy go lekko w wodzie i wyciskamy. Następnie moczymy go w farbie, zdejmujemy nadmiar i przechodzimy do malowania większych płaszczyzn. 

Jak nie pozostawiać smug na ścianie, gdy malujemy ją farbą lateksową?

Wybieramy jedną technikę malowania ścian i trzymamy się jej przez cały proces. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie pionowych pasów. Ruchy powinny być wykonywane pewnie i szybko, aby nie pozwolić poprzedniej warstwie wyschnąć. W celu zdjęcia zbyt dużej ilość emulsji z wałka używamy kuwety malarskiej. Parametry narzędzi powinny być prawidłowo wybrane, a preparat dobrze wymieszany. Stosując się do tych wszystkich zaleceń, nie powinniśmy pozostawić smug, malując ścianę farbą lateksową.