Jak naprawić pęknięcia ścian w narożnikach?

Poniższy tekst to solidna dawka wiedzy dla wszystkich chcących zapoznać się z tematem oraz krótki poradnik, który pomoże usunąć mniejsze pęknięcia ścian na własną rękę.
Dlaczego powstają pęknięcia na ścianach?
Pęknięcia na ścianach powstają z różnych przyczyn. Duży wpływ ma na nie sama konstrukcja budynku oraz otoczenie. Siły działające na obiekty mieszkalne mogą sprawiać, że pęknięcia będą odnawiać się co jakiś czas, pomimo braku wady w samej konstrukcji.
Warto wiedzieć, jak odróżnić od siebie rysy na ścianie. Te, które powstają z powodu wad konstrukcyjnych, są z reguły głębokie i mogą tworzyć się nawet tam, gdzie nie ma naprężeń. Mniej groźne pęknięcia powstają przy drzwiach, oknach oraz na styku materiałów, jednak wyglądem mogą przypominać te pierwsze. Przypadkowe pęknięcia tworzą się w wyniku skurczu tynku, jednocześnie są najłatwiejsze do rozpoznania – przypominają siatkę złożoną z drobnych rysek lub pajęczynę.
Czy rysy skurczowe na ścianie można usunąć?
Wszystkie rysy powstałe w wyniku ruchów materiałów możemy z powodzeniem usunąć na własną rękę. Nie potrzebujemy do tego specjalistycznych narzędzi, wystarczy zaprawa szpachlowa i farba, którą przykryjemy naprawiany fragment. Warto wcześniej zorientować się, jaka masa naprawcza się przyda. Innych użyjemy do tynków gipsowych, a innych do cementowo-wapiennych. Pęknięcie szpachlujemy cienką warstwą, wystarczy 1-2 mm. Następnie czekamy, aż wyschnie i szlifujemy papierem ściernym.
Narzędzia do usuwania szerszych pęknięć ścian w narożnikach
Szersze pęknięcia powstające w wyniku naturalnych naprężeń powstają najczęściej w narożnikach. Charakteryzują się tym, że biegną po skosie, na przykład od okna do rogu pomieszczenia. Zdarzają się również w miejscach, gdzie łączą się ze sobą materiały (płyty nośne i płyty gipsowo-kartonowe).
Do usunięcia tego typu rys potrzebujemy więcej narzędzi niż w poprzednim przypadku. Zaopatrzyć musimy się w taśmę reperacyjną z włókna szklanego lub szpachlówkę zbrojoną i zaprawę. Taśma posłuży do wzmocnienia brzegów pęknięcia, a wspomnianą zaprawą wypełnimy ubytek. Ważna jest kolejność prac, najpierw uzupełniamy pęknięcie, następnie naklejamy taśmę. Na koniec wszystko przykrywamy zaprawą i dopiero po wyschnięciu wygładzamy ścianę.
Po czym poznać, że mamy do czynienia z wadą konstrukcyjną?
Rozróżnianie pęknięć jest trudne. Nawet specjaliści potrzebują do tego narzędzi i planu budynku, który następnie analizują. Istnieje jednak łatwy sposób na wstępne rozpoznanie typu pęknięcia. Możemy potraktować rysę na ścianie jako naprężeniową i spróbować ją zaszpachlować bez użycia siatki. Miejsce obserwujemy do kilkunastu dni. Jeśli pęknięcie znowu pojawi się na ścianie, może to oznaczać, że konieczne będzie wykonanie ekspertyzy wraz z fachowcami.
Jak naprawić pęknięcia na suficie?
Pęknięcia na suficie może traktować podobnie jak na ścianach. W przypadku starych budynków oznaczają one, że konstrukcja się rozchodzi, ponieważ kiedyś nie używano żelbetowych wieńców. Specjaliści polecają monitorować pęknięcia i co jakiś czas notować pomiary. W tym celu do szczelin przyczepia się specjalne tarczki mierzące. Powiększenie się pęknięcia w krótkim czasie jest niepokojące i wymaga ekspertyzy.
Bezpieczne pęknięcie sufitowe pojawia się zazwyczaj wzdłuż płyt stropowych, a powodują je uginające się żelbetowe konstrukcje. Warto wiedzieć, że budowniczy celowo zostawiają miejsce na styku płyt, żeby uniknąć tworzenia się przypadkowych szczelin. Jeśli takie łączenia za bardzo nam przeszkadzają, to możemy pokusić się o wykonanie sufitu podwieszanego lub wyspy.
Naprawa pęknięcia ścian w narożnikach — kiedy interweniować?
Każde pęknięcie pojawiające się na naszej ścianie warto obserwować. Większość z nich nie zagraża naszemu życiu i z łatwością uporamy się z ich naprawą samodzielnie, jednak bywają też przykre niespodzianki. Wezwijmy fachowca do ekspertyzy, jeśli tylko coś nas niepokoi lub wydaje nam się, że szczelina szybko się powiększa. W najgorszym wypadku czekać nas będzie gruntowny remont, wraz z ociepleniem i naprawą uszkodzonej konstrukcji lub jej wsparciem.
Recent Comments