Czego potrzebujemy do malowania podwieszanego sufitu?

Nasze przygotowania do odświeżenia wnętrza musimy rozpocząć od zgromadzenia niezbędnych materiałów i akcesoriów. Do malowania sufitu podwieszanego potrzebujemy odpowiedniej farby w wybranym kolorze. Stawiajmy na farby wysokiej jakości, sprawdzonych marek, dzięki czemu dłużej będziemy mogli cieszyć się efektem czystych, odświeżonych ścian. Jeśli malować będziemy sufit podwieszany w kuchni lub łazience, koniecznie sięgnijmy po farby wodoodporne przeznaczone do tego typu pomieszczeń. Inną kwestią jest to, na jaki kolor farby sufitowej się zdecydujemy, ale ten zależy wyłącznie od naszych preferencji.

Czego oprócz farby potrzebujemy, by odświeżyć podwieszane sufit? Przede wszystkim narzędzia, w którym tę powierzchnię pomalujemy. Przyda się więc wałek, koniecznie na długim kiju, by wygodnie dosięgnąć do sufitu. Nie możemy również zapomnieć o kuwecie, taśmach zabezpieczających oraz wygodnej i stabilnej drabinie.

Jak zabezpieczyć oświetlenie w suficie podwieszanym przed jego malowaniem?

W zależności od tego, jakie oświetlenie mamy zamontowane w suficie podwieszanym, musimy odpowiednio je przygotować i zabezpieczyć. Nie chcemy przecież, byli ona zostało pomalowane. Jeśli mamy zamontowane oświetlenie wiszące, wystarczy, że okleimy go folią. Nie zapominajmy również, o kablach, które byłoby nam później bardzo ciężko wyczyścić. Możemy je okleić zwykłą papierową taśmą. Nieco inaczej musimy podejść do zabezpieczenia oświetlenia sufitowego w typie halogenów i LED wbudowanych. Konieczna będzie zdecydowanie większa precyzja. Do tego tematu możemy podejść w dwójnasób. Możemy zdecydować się na oklejanie taśmą każdego spotu sufitowego lub wymontować je na czas malowania. Wtedy jednak będziemy musieli zapewnić sobie dodatkowa oświetlenie. By zabezpieczyć różne rodzaje lamp sufitowych, a warto korzystać z przedmiotów, które nas otaczają. Wykorzystajmy wszelkiego rodzaju worki, torby zakupowe czy stare gazety. Oczywiście możemy również kupić odpowiednie materiały, ale zdecydowanie bardziej ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem, będzie korzystanie z rzeczy, które już nie są nam potrzebne, a sprawdzą się w tym zadaniu.

Zabezpieczenie otoczenia – czyli jak nie nabrudzić podczas malowania sufitu

Jeśli mamy przygotowane już lampy sufitowe, musimy zadbać również o odpowiednią ochronę ścian, mebli czy podłogi. Najlepiej byłoby malować sufit podwieszany w pomieszczeniu bez mebli, ale nie zawsze jest to możliwe. Dlatego konieczne będzie ich zabezpieczenie – najlepiej grubą folią malarską (cienkie odradzamy, bo ciągle się rwą). Folie wykorzystujemy również do osłonięcia podłogi czy listew przypodłogowych. Aby zabezpieczyć przed zabrudzeniem kontakty, zastosujmy precyzyjnie naklejoną taśmę malarską. Jeśli od razu nie malujemy również ścian, dobrze byśmy i je okleili taśmą, byśmy jej nie pobrudzili.

Jak przygotować podwieszany sufit do malowania?

Zanim przystąpimy do malowania właściwego, musimy odpowiednio przygotować powierzchnię naszego podwieszanego sufitu, potem lepiej trzymała się na nim farba. Pierwszym krokiem powinno być wyczyszczenie sufitu. Jest to szczególnie istotne w kuchni, ponieważ na tej powierzchni może osadzać się tłuszcz z gotowania. Czym najlepiej to zrobić? Wystarczy woda z płynem do mycia naczyń i gąbka. Tak przygotowanym płynem czyścimy całą powierzchnię sufitu podwieszanego i czekamy, aż wyschnie. Kolejnym krokiem powinno być nałożenie preparatu gruntującego. Kupimy go w każdym markecie budowlanym, a stosujemy według informacji zamieszczonych na opakowaniu. Należy położyć go jedną lub dwie warstwy. Dopiero tak przygotowana powierzchnię sufitu podwieszanego będzie gotowa do malowania.

Jak powinno przebiegać malowanie sufitu podwieszanego?

Niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu sufit podwieszany malujemy, zawsze zaczynamy tę czynność od jednego z narożników. Najlepiej od rogu przy oknie. Jeśli wnętrze nie ma okna, zaczynamy od narożnika najbliżej naturalnego źródła światła, np. drzwi. Krawędzie znajdujące się między sufitem podwieszanym a ścianą malujemy niewielkim pędzelkiem. Wszelkie smugi wygładzamy np. małym wałkiem o szerokości do 10 cm. Całą powierzchnię podwieszanego sufitu zamalowujemy szerokim wałkiem. Pamiętajmy, że jeśli mamy zamontowane spoty sufitowe wałek powinniśmy dobrać tak, by swobodnie mieścił się pomiędzy kolejnymi punktami świetlnymi. Do domalowania drobnych niedociągnięć na suficie najwygodniej będzie nam stosować małe pędzelki. Farbę na powierzchnię dobrze jest nakładać równoległymi pasami, zaczynając od najlepiej oświetlonej krawędzi sufitu do tej najciemniejszej. Kolejne pasy farby malujemy tuż obok poprzednich.