Co oznacza filozofia wabi sabi? 

Filozofia wabi sabi powstała w XV wieku jako przeciwieństwo do zdobywającego popularność przepychu. Bogactwo i ornamentyka, umiłowane w tamtym czasie przez wielu, jest odwrotnością do tego, co charakteryzuje styl wywodzący się z kraju kwitnącej wiśni. 

Czym jest wabi? 

Wabi to umiłowanie przyrody i akceptacja naturalnego cyklu życia. Ludzie żyjący w zgodzie z tą filozofią są pokorni i pozytywnie nastawieni do codzienności. Pojęcie to oznacza radość z drobnych rzeczy i poszanowanie do tego, co już mamy. Wabi uczy, jak postępować prosto. Podobnie jak nasze życie powinno być harmonijne, estetyczne i minimalistyczne, tak samo przestrzeń, którą się otaczamy. 

Czym jest sabi?

Sabi odnosi się do starości, która ostatecznie dotknie wszystkich i wszystko. Pojawiające się na rzeczach ślady użytkowania są czymś naturalnym. Historia tych przedmiotów sprawia, że są one wyjątkowe. Przemijalność to powód, dla którego powinniśmy cieszyć się naszym życiem. Wprowadzając styl wabi sabi do naszego domu, będziemy o tym stale pamiętać. 

Charakter ścian wabi sabi

Ściany wabi sabi cechuje prostota i surowość. Malowanie ścian techniką wabi sabi to ciekawe połączenia kolorów i wzorów. Bardzo trudno o powtarzalność tego efektu. Dzięki temu każda postarzana ściana, a nawet jej skrawek jest inny. Wszyscy, którzy zdecydują się na wykorzystanie techniki wabi sabi mogą poszczycić się oryginalnością swojego wnętrza. 

Jak wyglądają ściany malowane techniką wabi sabi?

Ściany wyglądają na zepsute lub niedokończone. Często odwzorowuje się na nich rdzę, czy odpadającą cegłę lub tynk. Na ścianach pomalowanych techniką wabi sabi wyraźnie widoczne są pociągnięcia pędzlem. Ta “doskonała niedoskonałość” sprawia, że nie wszyscy mogą zrozumieć sztukę malowania, jaka wywodzi się z azjatyckiej filozofii.

Jakie są sposoby na pomalowanie ścian techniką wabi sabi?

Czego potrzebujemy, aby uzyskać efekt starej ściany? 

Nie jest prostym zadaniem stworzenie przydymionej lub przykurzonej ściany, która wygląda elegancko i estetycznie. Z odrobiną pomysłu, umiejętności i odpowiednich narzędzi jest to możliwe do zrobienia. Czego zatem potrzebujemy, aby uzyskać styl wabi sabi na naszej ścianie? 

 • ścierka, 
 • gąbka,
 • pędzle i wałki malarskie,
 • folia, 
 • taśma malarska,
 • farba kredowa lub akrylowa,
 • szpachelka,
 • ręczniki papierowe,
 • woda,
 • spryskiwacz,
 • lakier matowy.

Tak jak przy każdym remoncie domu, powinniśmy go najpierw odpowiednio przygotować do prac budowlanych. Nasze zmiany zacznijmy od wyłożenia folii lub tektury na podłogę. Warto również zabezpieczyć meble. Wiele osób chcąc otrzymać efekt wabi sabi, decyduje się na zatrudnienie fachowca. Oszczędzi nam to nie tylko zmartwień, ale także czasu. Inni kupują również gotowe tapety, które imitują postarzane ściany. Ten wybór pozbawia jednak nasze wnętrze indywidualności. 

Jaki kolor farby wybrać do malowania ściany w stylu wabi sabi?

Możemy eksperymentować, przeglądając paletę kolorów. Najczęściej wybierane są szarości, brązy lub beże. Dla kontrastu można dodać niebieską, różową lub zieloną farbę. Z tą ostatnią trzeba jednak uważać. Pomimo że chcemy postarzyć nasze ściany, wygląd przypominający pleśń może nie być najkorzystniejszym efektem. 

DIY, czyli malujemy ścianę techniką wabi sabi 

W trakcie malowania ściany techniką wabi sabi, powinniśmy na bieżąco kontrolować i oceniać jej stan. Bardzo ważne jest stałe wietrzenia pomieszczenia, w którym dokonujemy remontu. 

Krok pierwszy 

W pierwszym kroku malujemy całą ścianę pędzlami w tradycyjny sposób. Warto zacząć od naniesienia na ścianę jasnej farby. Białe odcienie stanowią dobre tło do dalszych prac. 

Krok drugi 

Od teraz włączamy naszą kreatywność i przy pomocy pędzli i pozostałych akcesoriów jak gąbka, ręcznik papierowy, ścierka wklepujemy odcienie pozostałych farb w ścianę. Nie bójmy się i dajmy się ponieść fantazji. Efekty będą imponujące! 

Krok trzeci

Po nałożeniu różnego rodzaju farb przechodzimy do cieniowania. Napełnijmy spryskiwacz wodą i zamoczmy niektóre części ściany. Ponownie wykorzystajmy gąbkę, ręcznik papierowy lub ścierkę do rozmazania kolorów. 

Krok czwarty

Po zakończonych pracach możemy zdjąć zabezpieczenia z podłogi i mebli. Wykorzystane narzędzia zamoczmy w wodzie. Dzięki czemu łatwiej je później oczyścimy.