Kogo obarczyć odpowiedzialnością za nieudane malowanie dużego salonu?

Właściciel salonu, w którym odbyło się niezbyt udane malowanie ścian, po odkryciu wszelkich niedociągnięć, niewątpliwie może być zirytowany. Będzie to zrozumiałe, ponieważ poświęcił on nie tylko czas, ale przede wszystkim pieniądze na to, aby przeprowadzić renowację pomieszczenia. Musi on jednak być wówczas świadomym, że wina niekoniecznie całkowicie musi leżeć po stronie wykonawcy. 

Oczywiste jest, że często rzeczywiście popełnił on błędy, które finalnie doprowadziły do powstania pewnych ubytków. Nierzadko jest jednak też tak, że to właściciel domu może być winowajcą. Kiedy zależy mu na szybkim ukończeniu remontu, pośpiesza on pracowników. Ci z kolei, starając się spełnić oczekiwania pracodawcy, wykonują poszczególne etapy niekoniecznie zgodnie ze znaną sztuką budowlaną. W momencie, kiedy nie pozwolimy np. poszczególnym warstwom farby wyschnąć i nałożymy na nie kolejne, jest duże ryzyko, że po czasie pokrycie ścian zacznie odchodzić płatami. 

Czym jest nieudany remont dużego pokoju dziennego? 

Każdy może inaczej rozumieć nieudaną renowację dużego salonu. Patrząc jednak na to bardzo ogólnie, możemy powiedzieć o kilku, najczęściej spotykanych przypadkach. Są to m.in.:

  • nieuzupełnione ubytki w ścianach, powstałe w wyniku różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych lub będące pozostałościami po wiszących obrazie;
  • odchodząca płatami farba, czyli tzw. łuszczenie się powierzchni ściany;
  • prześwity na ścianach, czyli przebijanie się starego koloru przez warstwy nowej farby;
  • nieestetyczne zacieki na ścianach.

Od czego zacząć poprawki po nieudanym malowaniu salonu?

Kiedy okazało się, że przeprowadzone niedawno malowanie naszego dużego pokoju dziennego było niezbyt udane, zazwyczaj zaczynamy planować poprawki. W zależności od tego, jakie niedociągnięcia widnieją na ścianach salonu, będziemy mogli zdecydować, od czego zacząć. 

Pozbywanie się dziur i ubytków w ścianach

Zazwyczaj jednym z podstawowych kroków jest pozbycie się wszelkich ubytków w powierzchni ścian. W tym celu należy zaopatrzyć się w szpachlę, gips oraz kawałek papieru ściernego. Przy szukaniu ewentualnych dziur należy być uważnym i dokładnie przyglądać się powierzchni. Dotyczy to zwłaszcza właścicieli jasnych ścian, na których łatwo przeoczyć ubytek, ponieważ nie jest on tak widoczny, jak w przypadku ciemnych kolorów. 

Jak poradzić sobie z łuszczącą się farbą po nieudanym remoncie?

Jeśli spotkał nas problem łuszczącej się powierzchni ściany, nie należy postępować zbyt pochopnie. Czasami lepiej bowiem postawić na nieco dłużej trwające rozwiązanie, jednak dające oczekiwane rezultaty. W tym przypadku niewątpliwie będzie to lepszym wyjściem. Warto bowiem zadbać o to, aby nietrzymające się na ścianie warstwy farby zostały usunięte, zanim zostaną nałożone kolejne. Dzięki temu możliwe będzie przeprowadzenie dalszych prac remontowych bez obaw, że farba w każdej chwili może zacząć odpadać.

Ciekawostka

Na rynku dostępne są gotowe masy naprawcze, które znacznie przyspieszają proces łatania dziur w ścianie. Ich użycie jest niezwykle proste i zazwyczaj opisane jest dokładnie na opakowaniu. Decydując się na takie rozwiązanie, nie musimy się martwić, że wymieszamy produkt z wodą lub jakąkolwiek inną substancją w złych proporcjach, przez co naprawa nie pójdzie tak, jak powinna.

Jak zapobiegać ponownemu powstawaniu ubytków po remoncie dużego pokoju dziennego?

Często powstawanie ubytków po remoncie dużego salonu nie wynika ze źle przeprowadzonej renowacji wnętrza. Nierzadko jest to efekt wynikający z uszkodzeń mechanicznych, do których dochodzi przez nieuważne funkcjonowanie w danym pomieszczeniu. Należy więc ostrożnie poruszać się po wnętrzach, aby nie dochodziło do powstawania niedoskonałości. 

Przed rozpoczęciem kolejnego malowania ścian trzeba również pamiętać o tym, aby wszelkie prace wykonywać zgodnie ze sztuką budowlaną. Dzięki temu zdobędziemy pewność, że renowacja naszych wnętrz przeprowadzona zostanie tak, jak powinna i nie powstaną żadne niechciane niedociągnięcia.