Przygotowania do malowania ścian wewnątrz domu

Kiedy planujemy remont mieszkania lub domu, jedną z ważniejszych kwestii jest odpowiednie przygotowanie się do niego. W tym celu należy zaplanować dokładnie, co i kiedy powinno zostać wykonane. Harmonogram taki zapewni nam przeprowadzenie odnowy wnętrz w sposób spokojny – bez zbędnych nerwów i stresów. 

Niekiedy jednak dochodzi do wystąpienia pewnej sytuacji losowej, która uniemożliwia zaplanowanie remontu. Wówczas często konieczne jest np. przeprowadzenie malowania ścian wewnątrz domu niemalże natychmiastowo – bez możliwości przełożenia go na inny termin. W takiej sytuacji należy oczywiście przygotować się – na tyle, na ile jest to możliwe – do całego przedsięwzięcia i skupić na tym, aby wszystko poszło jak najlepiej. Osoby, które są jednak w tej komfortowej sytuacji i mogą zadecydować o terminie przeprowadzenia remontu, powinny przemyśleć kilka kwestii przed jego zaplanowaniem

Czy wnętrze domu, w których ma się odbyć malowanie ścian, jest ogrzewane?

Jest to jedna z kluczowych kwestii. Od niej bowiem zależy to, jak będą wyglądały dalsze przygotowania do malowania wnętrz danego domu lub mieszkania. 

W sytuacji, gdy pomieszczenia są ogrzewane – nie ma większego problemu. Oznacza to bowiem, że są optymalne warunki do rozpoczęcia malowania ścian. Należy jednak pamiętać – nie tylko w tym przypadku – że każda powierzchnia musi zostać odpowiednio przygotowana:

  • jeśli widzimy, że stara warstwa farby się łuszczy – należy jej się pozbyć; 
  • kiedy natomiast zauważymy, że w ścianie są pewne ubytki, najlepiej będzie je zaszpachlować. Jeśli tego nie dopilnujemy, „nowa” ściana nie będzie wyglądała zbyt estetycznie. 

W przypadku, gdy malowanie ścian ma odbyć się we wnętrzu nieogrzewanego domu, wszystko zależy od temperatury, jaka w nim panuje. Opisywane prace remontowe można bowiem zacząć w momencie, gdy w pomieszczeniu panuje 5-8 stopni Celsjusza – lub więcej. Niższe temperatury sprawią, że ani sama praca nie będzie należała do najprzyjemniejszych, ani jej efekty nie będą zadowalające.

Malowanie wnętrz domu latem czy zimą – kwestie zdrowotne

W tym przypadku odpowiedź również nie jest jednoznaczna. Z jednej strony malowanie zimą ma kilka minusów. Najpoważniejszy odnosi się do naszego zdrowia. Po malowaniu wnętrz domu zazwyczaj zależy nam na wywietrzeniu wszystkich pomieszczeń. W związku z tym w pokojach często dochodzi do powstania przeciągu, przez który można nabawić się przeziębienia. 

Lato z kolei to czas otwartych okien. Malowanie ścian wiąże się z wysiłkiem fizycznym, przez który ciało człowieka się poci. Gdy zostaniemy wówczas przewiani, również może dojść do przeziębienia – z pozoru niegroźnego, jednak może się ono przeobrazić w poważną chorobę.

W obu tych przypadkach najważniejsze jest mądre podejście. Kwestia tego, kiedy zdecydujesz się na swój remont, niezmiennie jest kwestią indywidualną, zależną od każdego z osobna. Nieważne, którą porę roku wybierzesz – najistotniejsze jest, aby w pierwszej kolejności myśleć o zdrowiu swoim oraz pozostałych domowników. 

Jaka jest wilgotność w pomieszczeniach, w których planowane jest malowanie ścian?

Wilgotność w pomieszczeniach jest niezwykle ważna, jeśli chodzi o malowanie ścian. Może się ona zmieniać w zależności od występującej pory roku:

  • kiedy lato jest słoneczne i upalne, a zewnętrzna wilgotność powietrza niska – wewnątrz domu również ona maleje; 
  • w momencie panowania mroźnej zimy, kiedy domy i mieszkania są mocno ogrzewane przez ich użytkowników – wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest niska, często nawet zbyt niska;
  • kiedy jednak mamy styczność z ulewną wiosną czy jesienią – wilgotność automatycznie wzrasta.

Jest to oczywiście duże uproszczenie i uogólnienie, ponieważ np. w nowych budynkach mieszkalnych coraz częściej stosowane są nowoczesne urządzenia, odpowiadające za utrzymywanie wilgotności wnętrz na odpowiednim poziomie. 

Malowanie ścian powinno odbyć się wówczas, gdy wilgotność w danym pomieszczeniu utrzymuje się na poziomie od 40 do około 70%. Jak widać jest to dość duży zakres, który umożliwia przeprowadzenie prac we względnie optymalnym warunkach.

Ciekawostka

Przed rozpoczęciem malowania ścian wewnątrz domu warto zaopatrzyć się w proste urządzenie, zwane higrometrem. Sprzęt ten umożliwia badanie poziomu wilgotności w danym pomieszczeniu, dzięki czemu łatwo stwierdzić, czy panujące warunki pozwalają na rozpoczęcie prac remontowych. 

Którą porę roku wybrać do malowania ścian wewnątrz domu?

Jak widać, wybór jakiejkolwiek pory roku wiąże się z pewnymi plusami i minusami. Podczas podejmowania decyzji każdy powinien kierować się swoimi „upodobaniami”, czasem, jaki dysponuje, a także – co jest niezwykle ważne – zaleceniami producenta farby, która ma zostać użyta w danym pomieszczeniu. Czasami widnieje informacja o tym, w jakich warunkach powinny odbyć się prace remontowe, dzięki czemu łatwo wybrać odpowiednią porę roku na malowanie ścian wewnątrz naszego domu.