Folia malarska – jeden z ważniejszych elementów wyposażenia początkującego malarza

Farba to ciecz. Ma postać płynną, dlatego oczywiste jest, że podczas malowania ścian czy sufitów może kapać. Jest to nieuniknione i spotyka to nawet najbardziej doświadczonych malarzy. Aby zabezpieczyć swoje wnętrze przed niechcianymi plamami, warto zainwestować w specjalne folie ochronne. Na rynku dostępnych jest mnóstwo folii malarskich, o różnej wielkości czy grubości. Tuż przed rozpoczęciem wszelkich przygotowań do malowania pomieszczenia, całe jego wyposażenie należy przykryć wspomnianą „plandeką”. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie pracy i czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na wynoszenie wszystkich mebli lub późniejsze ich czyszczenie. 

Ubrania robocze jako niezbędnik podczas malowania ścian

Jeśli zadbałeś już o ochronę wyposażenia pomieszczenia, w którym będziesz odnawiał wygląd ścian, zapewnij bezpieczeństwo również sobie. Ubrania robocze to takie, które są przede wszystkim wygodne – można kupić takie, które są specjalnie do tego przeznaczone lub wykorzystać stare, nieużywane już Gwarantują komfort i swobodę poruszania się, a możliwość wykonywania nieskrępowanych ruchów jest w tym przypadku kluczowa. Co więcej, stosując je, nie będziesz również martwił się, jeśli farba skapnie na spodnie czy bluzkę, a to, niestety, jest niewykluczone.

Gładź, szpachla, papier ścierny – wyposażenie niezbędne przed rozpoczęciem malowania wnętrz

Podczas przygotowań do rozpoczęcia malowania pomieszczenia, dokładnie przyjrzyj się ścianom. Prawdopodobnie znajdziesz kilka, nawet niewielkich, pęknięć czy ubytków. Może być też tak, że znudził Ci się obraz wiszący na ścianie od dłuższego czasu i chcesz się go stamtąd po prostu pozbyć. Wówczas niezbędne okażą się akcesoria, które umożliwią „załatanie” dziur. Przydatne w tym przypadku będą: 

  • gładź szpachlowa, gips lub tynk – to, co dokładnie będzie musiało zostać użyte, zależne jest od wielkości i głębokości ubytku;
  • szpachla – umożliwi nałożenie jedną ze wspomnianych mas na ścianę. Jej wielkość i kształt może być różna, wybierz więc taką, którą najlepiej Ci się trzyma – możesz również „na sucho” spróbować pomanewrować kilkoma i wybrać tę najwygodniejszą dla siebie;
  • papier ścierny – używany na sam koniec wypełniania ubytków w ścianach. Umożliwi wyrównanie powierzchni i przygotowanie jej do dalszych zabiegów.

Wałek lub pędzel najważniejszym wyposażeniem podczas malowania pomieszczeń

Malowanie ścian nie byłoby możliwe bez posiadania wałka lub pędzla. Jak widać, przedstawiamy dwie opcje do wyboru. To, którym narzędziem będziesz się posługiwać, zależy wyłącznie od Ciebie. Funkcjonuje jednak niepisana zasada, mówiąca o tym, że na samym początku swojej przygody jako malarz, lepiej używać wałków – z tego względu, że są one łatwiejsze w obsłudze. Dzięki nim nakładana warstwa farby jest zdecydowanie cieńsza niż w przypadku pędzli, dlatego ryzyko powstania ewentualnych zacieków jest znikome. 

Farba odpowiednia do Twojego wnętrza

Malowanie nie mogłoby się odbyć bez farby. To właśnie ona nadaje nowy wygląd ścianom. Aby jednak remont zakończył się sukcesem, ważne jest, aby farba miała właściwości odpowiednie do danego pomieszczenia. Innej emulsji bowiem użyjesz w przypadku ścian w łazience, innej w sypialni, a jeszcze innej w kuchni. Co więcej, jako początkujący malarz zadbaj o to, aby wyposażenie niezbędne do malowania ścian – w tym przypadku farba – było wysokiej klasy. Nie daj skusić się niskim cenom, ponieważ takie zazwyczaj nie idą w parze z jakością – a jej brak może skutecznie utrudnić wykonanie zadanie.

Kuweta na farbę, czyli element wyposażenia ułatwiający malowanie ścian

Kuweta na farbę to, jak sama nazwa wskazuje, pojemnik, do którego przelewana jest emulsja służąca do malowania ścian. Dzięki temu możliwe jest nałożenie na wałek lub pędzel odpowiedniej ilości farby, ponieważ jej nadmiar „wyciskany” jest na ząbkowanej powierzchni kuwety. 

Jeśli nie jesteś miłośnikiem długiego czyszczenia elementów wyposażenia, użytych podczas malowania, warto zastosować szybkie i proste ułatwienie tego zadania. Podczas zakupu kuwety na farbę warto wybrać od razu pasujący do niej, specjalny wkład. Dzięki temu, po zakończonym malowaniu wnętrza, wystarczy ostrożnie wyjąć go z pojemnika i wyrzucić, a kuweta będzie gotowa do ponownego użytku.

Ciekawostka

Jeśli będąc w sklepie, zapomnisz o zakupie wkładu do kuwety na farbę, jest inne, równie proste rozwiązanie. Wystarczy wspomniany pojemnik owinąć kawałkiem folii malarskiej, z którym po skończonej pracy należy postąpić jak z wkładem – efekt będzie bardzo podobny.