Gdzie warto wykorzystać farbę tablicową?

Wbrew pozorom farb tablicowa może mieć dość szerokie zastosowanie. Najczęściej sięgamy po nią w pokojach dziecięcych, gdzie zależy nam na stworzeniu powierzchni idealnej do artystycznej twórczości najmłodszych. Taka powierzchnia ma tę zaletę, że można na niej wielokrotnie malować, ścierać i znów tworzyć. Samo czyszczenie jest również proste, wystarczy szmatka i odrobina wody, by pozbyć się wszystkich malunków. Jedynym problemem może być kurz i pył powstały po takim oczyszczaniu tablicowej ściany, ale i na to są praktyczne sposoby. Jednak mimo tych niewielkich niedogodności, zalety farby tablicowej jako płótna dla małych artystów są zdecydowanie większe.

Oprócz pokoju dziecięcego, tablicowa powierzchnia przydaje się również w kuchni czy przedpokoju, gdzie może być wykorzystana do przygotowywania notatek i zostawiania krótkich wiadomości.

Nietuzinkowe pomysły na zastosowanie farby tablicowej

Przede wszystkim farbę tablicową można i warto stosować w połączeniu z magnetyczną, dzięki czemu zwiększamy znacząco jej możliwości. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że farbę tablicową możemy położyć nie tylko na całej ścianie, ale również na jej dowolnych fragmentach. Ciekawym pomysłem jest namalowanie z tablicówki różnych wzorów czy motywów. Mogą być geometryczne, kwiatowe, zwierzęce czy z kreskówek. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że farbą tablicową możemy malować również po innych powierzchniach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nałożyć ją, chociażby na meble czy dodatki. Takie aranżacje mogę być wykorzystywane zarówno jako pomysł na miejsce do malowania jak również robienia notatek. Równocześnie może być to również sposób na przygotowanie artystycznego dodatku do naszego wnętrza. Farba tablicowa da nam bowiem ciekawe, matowe wykończenia tak odmienne od tradycyjnych farb. Co więcej, np. wazon pomalowany tablicówką będzie mógł być codziennie inaczej dekorowany kredą. Z pewnością nikt nie będzie miał takiej ozdoby jak ta, przygotowana przez nas samodzielnie.

Podsumujmy, najważniejsze pomysły na wykorzystanie farby tablicowej:

  • w pokoju dziecka na ścianie lub drzwiach jako miejsce do malowania;
  • na ścianie fragmentarycznie, w postaci różnorodnych wzorów i motywów;
  • w kuchni między szafkami;
  • na ścianie w kuchni jako miejsce do notowania listy zakupów i przepisów;
  • w przedpokoju do robienia rodzinnych notatek;
  • w biurze – do notatek;
  • w dowolnym pokoju jako miejsce do gromadzenia wspomnień (najlepiej w połączeniu z farbą magnetyczną);
  • jako nietuzinkowy zagłówek za łóżkiem;
  • do renowacji mebli w każdym pomieszczeniu;
  • do stworzenia wyjątkowych ozdób i dekoracji do domu i mieszkania.

Jak nakładać farbę tablicową na ścianę?

Przede wszystkim bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie ściany do położenia farby tablicowej oraz wybranie odpowiedniego jej rodzaju. Nie oszczędzajmy na tablicówce, im lepsza jej jakość, tym łatwiej będzie nam się z nią pracowała. Postawmy na znane i cenione marki producentów tego typu farb.

Kolejnym krokiem musi być dokładne oczyszczenie i przygotowanie ściany czy innej powierzchni do malowania tablicówką. Zacznijmy od jej odtłuszczenia i umycia. Wystarczy użyć do tego celu wody z mydłem lub płynem do mycia naczyń i ściereczki. Konieczne będzie usunięcie wszelkich starych i odpadających powłok czy resztek starych farb. Na malowanej powierzchni nie możemy mieć pleśni, starych, łuszczących się farb czy tłustych plam, ponieważ tablicówka zwyczajnie nie będzie się trzymać. Po tym etapie możemy ścianę zaimpregnować oraz przystąpić do właściwego nakładania farby tablicowej. Pamiętajmy, by prawidłowo dobrać narzędzia do tego celu. Kierujmy się oznaczeniami producentów, którzy na opakowaniu farb dokładnie wszystko opisują.

Jak zamalować ścianę z farbą tablicową?

A co w sytuacji, gdy znudzi nam się farba tablicowa i postanowimy naszą ścianę przemalować? Jedną z metod jest pozbycie się jej w sposób mechaniczny, czyli poprzez ścieranie. Wystarczy sięgnąć po packę z zamontowanym papierem ściernym i energicznie pocierać, by przywrócić ścianie poprzednią strukturę. Pamiętajmy, by zacząć od grubszych papierów, a te delikatniejsze zostawić na koniec, do ostatecznego wygładzenia. Do usuwania wszystkich łuszczących się elementów wykorzystajmy skrobaki. Na koniec nie zapomnijmy o dokładnym oczyszczeniu powierzchni ściany, jej odkurzeniu i odtłuszczeniu. Przed kolejnym malowaniem warto jeszcze tę powierzchnię zagruntować. Będzie wtedy odpowiednio przygotowana do przyjęcia nowego koloru.