Dlaczego malowanie płytek na ścianie w łazience jest lepsze niż ich wymiana?

Coraz częściej wybieranym sposobem odnowy wyglądu łazienki jest malowanie płytek naściennych. Jest to znacznie tańszy i szybszy sposób na przeprowadzenie remontu. Nie wiąże się to z koniecznością wymiany glazury i położenia nowej – co zazwyczaj trwa dość długo i wymaga dużego nakładu pracy i energii. Niektórzy mogą uznać, że malowanie płytek jest skomplikowanym procesem, który wymaga odpowiednich umiejętności. Nic bardziej mylnego – wszystko to jest bardzo zbliżone do tradycyjnego malowania ścian, z tą różnicą, że podłoże jest nieco inne.

Kiedy można zdecydować się na pomalowanie łazienkowych płytek naściennych?

Mimo iż malowanie płytek ściennych w łazience jest dobrą opcją, niestety – nie zawsze można się na nią zdecydować. Jednym z poważniejszych problemów, stojących na przeszkodzie do wyboru tego rodzaju odnowy wnętrza, jest uszkodzona glazura. Wszelkiego rodzaju wyszczerbienia czy pęknięcia, w momencie, gdy zostaną pomalowane, mogą wyglądać mało estetycznie, przez co efekt będzie niezadowalający. Lepiej wówczas wybrać klasyczną wymianę płytek na nowe i nie decydować się na kuszące usprawnienie i przyspieszenie remontu. 

Jaki sprzęt będzie niezbędny do malowania płytek na ścianie w łazience?

Aby malowanie płytek na ścianie w łazience przebiegło szybko i sprawnie, warto przed jego rozpoczęciem zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Zaliczamy do niego m.in.:

  • taśma malarska – zastosowana w odpowiednich miejscach zabezpieczy je przed zabrudzeniem w wyniku zetknięcia się z farbą; 
  • wałek gąbkowy – wybierając go, lepiej zdecydować się na średnią wielkość, która ułatwi sprawne manewrowanie sprzętem i pokrywanie jednym pociągnięciem optymalnej powierzchni płytek;
  • pędzel – przyda się on głównie do naniesienia małych poprawek oraz malowania fug, warto więc, aby był on dość mały;
  • kuweta na farbę – umożliwi nakładanie na wałek lub pędzel odpowiedniej ilości farby;
  • grunt – kupując go, należy zwrócić szczególną uwagę na jego rodzaj, w tym przypadku bowiem należy wybrać taki do podłoży ceramicznych;
  • farba – jej rodzaj musi być dopasowany do powierzchni, która będzie malowana, w tym przypadku musi więc być z przeznaczeniem do płytek łazienkowych. Zastosowanie odpowiedniego typu emulsji jest podstawą do tego, aby efekt odnowionej łazienki cieszył nas przez długie lata. 

Etapy malowania płytek ściennych w łazience

Podstawą do otrzymania zadowalającego efektu, jest przeprowadzenie malowania płytek na ścianie w łazience w odpowiedniej kolejności. Należy więc zapoznać się z poszczególnymi etapami, aby wiedzieć, od czego zacząć i na czym skończyć całe przedsięwzięcie.

Po pierwsze: pozbądź się z płytek w łazience wszelkich zanieczyszczeń

Porządne wyczyszczenie powierzchni płytek ściennych w łazience jest podstawą do ich efektywnego odnowienia. W tym celu należy pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, które powstają w wyniku codziennego użytkowania pomieszczenia. Można do tego użyć specjalnych płynów do glazury, jednak nie wszystkie się sprawdzą. Część z nich posiada bowiem substancje nabłyszczające, które w tym przypadku mogą znacznie utrudnić dalsze prace.

Po drugie: naklej w odpowiednich miejscach taśmę malarską

Taśma malarska jest niezbędna do zabezpieczenia niektórych powierzchni przed niechcianym zetknięciem się z farbą. W związku z tym należy nakleić ją na łączeniach ściany z sufitem, podłogą oraz wszędzie tam, gdzie znajdują się na stale zamontowane elementy wyposażenia, jak np. wanna, szafki, lustro. 

Po trzecie: nałóż na powierzchnię płytek ściennych w łazience specjalny grunt

Kiedy już nasze łazienkowe płytki ścienne są wyczyszczone, możemy śmiało je zagruntować. Do tego należy użyć kupionego wcześniej gruntu do powierzchni ceramicznych, który zmatowi podłoże i sprawi, że farba będzie się na nim lepiej trzymać. Jest to szczególnie ważne w przypadku wilgotnych pomieszczeń, do jakich zaliczamy m.in. łazienkę. 

Po czwarte: zacznij nakładać farbę na łazienkowe płytki ścienne

Jeśli zadbaliśmy już o wyżej wymienione etapy, możemy przejść do malowania płytek na ścianie w łazience. Należy jednak wiedzieć, że to również powinno odbyć się według określonego schematu:

  • malowanie płytek w łazience powinniśmy rozpocząć od powierzchni tuż przy suficie – w jednym, wybranym rogu;
  • jedna warstwa farby powinna zostać nałożona w jednym kierunku, druga natomiast w przeciwnym – jeśli np. rozpoczynamy malowanie w kierunku pionowym, czyli góra-dół, następna warstwa powinna zostać pomalowana poziomo – od lewej do prawej;
  • malowanie fug powinniśmy zostawić na sam koniec. Dzięki temu nie powstaną nieestetyczne zacieki czy zgrubienia w miejscach łączeń płytek.