Farba dla alergika – czym kierować się podczas jej wybierania?

Nasze społeczeństwo może składać się nawet w 30% z osób z alergiami różnego typu. Ciągłe narażanie się na kontakt z alergenem jest bardzo szkodliwe, dlatego trzeba szczególnie mocno zadbać o to, by mieszkanie czy dom były ich pozbawione. W tym celu warto sięgnąć po specjalne farby dla alergików, które powstają z w pełni bezpiecznych półproduktów.

Po jakie farby powinniśmy sięgać, gdy jesteśmy alergikami? W szczególności po te, które posiadają jak najmniejszą ilość Lotnych Związków Organicznych (LZO) i plastyfikatorów. Uwalniają się one w czasie malowania ścian oraz po jego zakończeniu. Dobrze jest również szukać farb do ścian i sufitów bez konserwantów.

By farby dla alergików były w pełni bezpieczne musimy również zwrócić uwagę na ich wartości użytkowe. Bezpieczna farba dla alergików to taka, którą będzie dało się regularnie myć. Odporność na czyszczenie jest niezbędna do pozbywania się kurzu i roztoczy, które są bardzo częstymi alergenami w naszych domach.

Jaka farba dla alergika będzie najlepsza?

Przede wszystkim musi to być produkt pozbawiony zbyt dużej ilości szkodliwych substancji. Najlepiej by w składzie nie było również konserwantów. Farby do ścian dla alergików powinny dawać się łatwo czyścić, muszą więc być odporne na mycie. Przyda się również łatwa aplikacja oraz wysoki stopień krycia, dzięki czemu na ścianach znajdzie się mniej farby i mniej potencjalnie szkodliwych substancji.

Malowanie ścian a alergia – abc bezpiecznego remontu

Podstawą bezpiecznego remontu jest wybranie produktów, które nie spowodują wywołania alergii. Jednak jest to dopiero początek zasad, o których powinniśmy pamiętać. Gdy w domu mieszkają osoby z uczuleniami, warto, by nie brały bezpośredniego udziału w przeprowadzonym remoncie. Najlepiej będzie, gdy przeniosą się na kilka dni do innego lokum. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, powinny zostać odpowiednio zabezpieczone. Przede wszystkim muszą nosić maseczki, a na dłoniach rękawiczki, których zadaniem będzie odizolować skórę od alergenów. Alergicy powinni również możliwie dobrze osłaniać skórę na całym ciele, czy ubrać się w strój zabezpieczający. Dzięki temu będą bezpieczniejsi, a unoszące się opary mniej im zaszkodzą.

Zachowaj zasady BHP w trakcie remontu

Remont dla alergików to czas trudny, ale nie niemożliwy do przetrwania. Najważniejsze jest zapoznanie się i przestrzeganie podstawowych zasad BHP. Jak już wspomnieliśmy, kluczowy jest odpowiedni ubiór oraz stosowanie środków ochronnych jak maseczki i rękawiczki. Oprócz tego konieczne jest dokładne i stałe wietrzenie malowanych pomieszczeń. Zawsze postępujmy zgodnie z instrukcjami producenta zawartymi na opakowaniu farby. Nie zapominajmy o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji – otwarciu okien, drzwi czy zastosowaniu specjalnych wentylatorów. Warto podjąć nieco przesadne środki ostrożności niż narazić siebie i bliskich na niebezpieczeństwo.

Podsumowując:

  • konieczny jest odpowiedni ubiór i stosowanie maseczek ochronnych,
  • korzystamy wyłącznie z bezpiecznych, antyalergicznych farb do ścian i sufitów,
  • jeśli to możliwe odizolowujemy osoby z astmą i uczuleniami,
  • stale wietrzymy i wentylujemy malowane pomieszczenia,
  • korzystamy z pomocy specjalistów, dzięki którym remont będzie trwał krócej. Dodatkowo fachowcy posiadają odpowiedni sprzęt, wiedzę i doświadczenie, które pomoże zachować bezpieczne warunki malowania.

Jak oprócz malowania przygotować ściany dla alergików?

Nie możemy zapominać, że malowanie to tak naprawdę ostatni etap remontu ścian. Musimy zwrócić uwagę również na wcześniejsze, dzięki czemu przygotujemy idealnie gładkie i odporne na osiadanie kurzu ściany.

Przede wszystkim warto zamiast tynku cementowo-wapiennego sięgnąć po gładź gipsową. Z ich pomocą jesteśmy w stanie uzyskać idealnie gładką powierzchnię, co z kolei ograniczy osiadanie na niej brudu i kurzu. Dodatkową zaletą gipsu są jego zdolności wchłaniania wilgoci, co zdecydowanie poprawia warunki klimatyczne we wnętrzu. W przypadku osób z alergiami czy astmą warto ograniczyć zbędne dekoracje w pomieszczeniach oraz użycie farb strukturalnych, które ciężko utrzymać w idealnej czystości.

Dla dekoracji ścian możemy za to wykorzystać tapety papierowe o gładkiej powierzchni (dające się myć) oraz ozdobne panele z korka. Posiada on bowiem bardzo wartościowe właściwości – daje ścianie oddychać, chroni ją przed wilgocią (i pleśnią) oraz przede wszystkim jest odporny na ataki mikroorganizmów.