Naprawa ścian w piwnicy – 6 skutecznych trików
Piwnica to pomieszczenie trudne, zarówno do remontowania, jak i wszelkich poprawek. Bardzo często panuje tu duża wilgotność powietrza, łatwo o powstanie pleśni czy częste zalania. Dlatego warto poznać najważniejsze triki ułatwiające szybką naprawę ścian w piwnicy. Zachęcamy do lektury naszego poradnika.
Jak poradzić sobie z ubytkami tynku na ścianie w piwnicy?
Ubytki tynku to jeden z najczęstszych problemów na ścianach i sufitach w piwnicy. Ze względu na specyfikę pomieszczenia, może łatwo dojść do powstania rys i większych braków w tynku. Jeśli nie chcemy remontować kompleksowo całego pomieszczenia, musimy poradzić sobie w inny sposób. Jak to zrobić? Przede wszystkim ubytki tynku muszą zajmować mniej niż połowę powierzchni ściany (w przeciwnym razie konieczna jest całościowa jego wymiana). Przed rozpoczęciem prac musimy zbadać tynk, poprzez jego opukanie. Jeśli dźwięk będzie głuchy, należy usunąć tynk w tym miejscu, bo nie ma on odpowiedniej przyczepności. To z kolei doprowadzi do jego odpadnięcia wcześniej czy później.
Szybki sposób na rysy i spękania na ścianie w piwnicy
Wszelkie drobne ubytki w tynku możemy w łatwy sposób usunąć. Wystarczy te miejsca zaszpachlować. Kluczem do powodzenia procesu jest jednak użycie tego samego tynku bądź o podobnych parametrach. Jeśli ubytki są na styku płyt karton gipsowych, dobrze jest to połączenie wzmocnić najpierw materiałem elastycznym, jak silikon czy akryl, a dopiero potem zaszpachlować. To sprawi, że ubytki zaraz nie pojawią się ponownie.
Silikon warto również zastosować w przypadku większych braków w ścianie. Dobrze jest usunąć odpadający tynk, a następnie wykonać nieregularne bruzdy, które poprawią przyczepność materiałów. Po oczyszczeniu miejscowego ubytku tynku, wypełnijmy go silikonem, a dopiero później tynkiem.
Przed ponownym malowaniem scal powierzchnie na ścianach w piwnicy
Bardzo częstym błędem w odnawianiu ścian piwnicznych jest natychmiastowe malowanie ścian po odnowieniu gładzi. Ze względu na różnice uziarnienia materiałów, należy przeprowadzić scalenie powierzchni. W przeciwnym razie może dojść do powstania nieregularnych plam wynikających z różnej przyczepności i chłonności ścian. Takie scalenie można wykonać poprzez delikatne szpachlowanie całej powierzchni ściany. Metodę tę polecamy szczególnie w przypadku bardzo zniszczonych powierzchni.
Przed naprawą przygotuj ścianę
Jednym z najprostszych trików gwarantujących skuteczność naprawy ścian w piwnicy jest zadbanie o odpowiednie ich przygotowanie. Przede wszystkim musimy się upewnić, że ubytki nie będą się poszerzać. Należy sprawdzić, czy pozostały materiał wokół niego ma już dobrą przyczepność. Jeśli nie, konieczne będzie usunięcie i tak nietrzymającego się tynku. Do tego celu najlepiej sprawdzi się krawędź szpachelki. Lekkie pogłębienie i poszerzenie rysy czy spękania, zapewni lepsze jej późniejsze uzupełnienie.
Kolejnym krokiem powinno być usunięcie kurzu i pyłu ze ściany, którego w piwnicy może być szczególnie dużo. Do tego najlepiej sprawdzi się odkurzacz. Później warto jeszcze odtłuścić ścianę, wykorzystując wodę z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Po jej wyschnięciu powinniśmy dokładnie ją zaimpregnować, postępując zgodnie ze wskazówkami producenta. Jest to szczególnie istotne w kontekście kolejnych etapów naprawiania piwnicznej ściany.
Taśma i siatka zbrojąca – tajna broń do naprawy ścian piwnicznych
Jeśli nasza ściana w piwnicy jest mocno popękana lub ubytki są rozległe, warto rozważyć zastosowanie taśmy bądź siatki zbrojącej. Są to specjalne materiały, które wtapia się w warstwę gipsu szpachlowego. Po dokładnym rozprowadzeniu, taka warstwa odpowiednio mocno wzmacnia ścianę piwnicy i chroni ją przed kolejnymi spękaniami. Po wyschnięciu powierzchnię ściany należy wyszlifować papierem ściernym o małej gradacji, by uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Następnie konieczne będzie położenie co najmniej jednej warstwy środka gruntującego (postępujemy według instrukcji producenta). Jeśli zależy nam na jednolitym kolorze ściany, konieczne może być położenie jeszcze warstwy wyrównującej koloryt. Można zrobić to poprzez wstępne pomalowanie na biało tych miejsc, które były naprawiane siatką zbrojącą i gipsem.
Dobrze wietrz i czekaj na wyschnięcie
Jednym z częstszych błędów podczas przeprowadzania remontu piwnicy jest nadmierny pośpiech. Kluczem do skutecznej naprawy ścian w piwnicy jest staranne wykonanie każdego etapu prac, pozwolenie mu na swobodne wyschnięcie oraz dokładne wietrzenie. W piwnicy możemy mieć z tym problem, dlatego warto rozważyć wprowadzenie zewnętrznego ogrzewania i wentylacji na czas remontu. Może się to okazać kluczem do szybkiego i sprawnego remontu tego pomieszczenia.
Zostaw odpowiedź