Pędzel – akcesorium wybierane przez profesjonalistów

Pędzle to najstarsze, a także najbardziej tradycyjne narzędzia do pokrywania farbą różnego rodzaju powierzchni. Zapewniają największą precyzję oraz dokładność z dostępnych na rynku akcesoriów malarskich. Dlatego bardzo chętnie korzystają z niego eksperci oraz osoby bardziej doświadczone w malowaniu ścian i innych powierzchni. 

Budowa pędzla

Zdecydowanie większość modeli pędzli jest bardzo podobnie zbudowana. Narzędzie posiada podłużną rączkę zakończoną włosiem. Różnice pojawiają się jednak m.in. w rozmiarach poszczególnych akcesoriów do malowania. Warto pamiętać, że im szerszy pędzel, tym większą powierzchnię jest w stanie pokryć farbą.

Jakie wyróżniamy rodzaje pędzli?

Pędzle dzielimy przede wszystkim ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Możemy wyróżnić:

  • Pędzle naturalne wykonane z włosia naturalnego. Bardzo dobrze rozprowadzają farbę, ponieważ są odporne na zagniecenia i zgięcia. Idealne do farb i lakierów na bazie rozpuszczalników.
  • Pędzle syntetyczne najczęściej powstają z nylonu i poliestru. Wyróżnia je wysoka elastyczność. Polecane do farb wodnych. 
  • Pędzle mieszane zawierają zarówno włosie naturalne, jak i włókna przemysłowe. Odpowiednie zarówno do farb wodnych jak i na bazie rozpuszczalników, a także bejc, impregnatów itp. 

Kiedy używać pędzla?

Pędzel zdecydowanie lepiej wciera farbę niż wałek, dlatego pozwala na dokładniejsze i bardziej staranne malowanie małych elementów. Z tego powodu wykorzystuje się go m.in. do wykańczania miejsc przy gniazdkach oraz innych trudno dostępnych miejsc i zagłębień. Używanie pędzla wymaga jednak doświadczenia i precyzji. Nieumiejętne malowanie powierzchni pędzlem może pozostawić na niej nieestetyczne smugi. Ponadto zużyje więcej farby.

Dobór odpowiedniego pędzla

Wybór pędzla należy dostosować do struktury, chłonności i gładkości malowanej przez nas powierzchni, a także wykorzystywanej przez nas farby. Gęstsze i szersze narzędzie będzie potrzebne do pomalowania większego obszaru. W przypadku mniejszych powierzchni przydatne są rzadsze i węższe akcesoria, ponieważ wymagają one większej precyzji. 

Wałek – narzędzie idealne dla początkujących

Wałki to obecnie coraz częściej wybierane akcesoria do malowania. Pod względem popularności nierzadko prześcigają bardziej tradycyjne pędzle. Wielu początkujących, a także profesjonalistów, uważa je za znacznie praktyczniejsze i łatwiejsze w użytkowaniu. Narzędzie jest chętnie stosowane nie tylko przez amatorów malowania ścian, ale również ekspertów.

Wałek – z czego jest zbudowany?

Budowa wałka malarskiego jest niezwykle prosta. Ogranicza się do podłużnej rączki oraz runa (włosia, które się na nim znajduje) o określonych parametrach. Narzędzia posiadają określone wymiary, wykończenia oraz kształty. Należy dobrać je do naszych potrzeb związanych z malowaniem ścian. Podobnie jak w przypadku pędzla, im szerszy wałek, tym większą powierzchnię jest w stanie objąć.

Rodzaje wałków

Wałki, podobnie jak pędzle, dzielimy  ze względu na rodzaj materiału, z którego je wykonano. Wyróżniamy.:

  • Wałki z tworzyw naturalnych zazwyczaj powstają z weluru, wełny owczej lub skóry. Ich zdecydowaną zaletą jest niepozostawianie smug na malowanej powierzchni. Jednakże akcesoria tego typu są zazwyczaj droższe.
  • Wałki z tworzyw sztucznych mogą być wykonane m.in. z włosia syntetycznego, mikrofibry czy poliakrylu. Od wałków z tworzyw naturalnych najczęściej wyróżnia je niższa cena. Zdarza się jednak, że pozostawiają one drobne nierówności na pomalowanej powierzchni. 

Wałek – kiedy używać?

Bez wątpienia wałek to doskonałe narzędzie, jeśli zależy nam na ekspresowym malowaniu. Pozwala na błyskawiczne naniesienie i rozprowadzenie farby na bardzo duże i gładkie powierzchnie. Zastosowanie podłużnej rączki umożliwia pokrycie całej ściany, aż do sufitu, bez konieczności korzystania z drabiny. Co istotne, zastosowanie wałka do malowania ma również swoje wady. Nie nadaje się do pokrywania farbą trudno dostępnych miejsc wymagających większej precyzji. W tym przypadku konieczne jest użycie pędzla.

Jak dobrać wałek?

Wybór odpowiedniego wałka w głównej mierze zależy od powierzchni, którą chcemy pokryć farbą. Do gładkich ścian nada się krótsze akcesorium do malowania. Co istotne, im bardziej chropowata powierzchnia, tym szersze runo powinien mieć używany przez nas wałek. Powinniśmy wybierać narzędzia z szeroką średnicą także w przypadku, jeśli chcemy pokryć farbą większe obszary. 

Pędzel czy wałek – co wybrać?

Do malowania ścian mogą posłużyć zarówno pędzle, jak i wałki. Warto połączyć zastosowanie obu tych narzędzi, wykorzystując technikę mieszaną. Pędzle są w stanie dotrzeć w narożniki oraz trudno dostępne miejsca. Natomiast wałki umożliwiają szybkie pokrycie dużej powierzchni. Połączenie wykorzystania pędzla i wałka jednocześnie jest niezwykle efektywne. Pozwala zaoszczędzić czas oraz farbę.