W jakich sytuacjach warto stosować taśmę malarską?

Taśma malarska może okazać się szczególnie przydatna w sytuacji, gdy malujemy umeblowany pokój. Większe meble, których nie będziemy w stanie wynieść z pomieszczenia, a także podłogę, najlepiej zabezpieczyć za pomocą folii malarskiej. Do jej zamocowania przyda się taśma. W ten sposób uchronimy ją przed przypadkowym przesunięciem, a meble i podłogę – przed zabrudzeniem farbą. Taśma do malowania przydaje się również do zabezpieczenia mniejszych rzeczy, które mają bezpośredni kontakt z pomalowaną ścianą, np. drzwi, framugi, listwy przypodłogowe itp. Dzięki akcesorium można też odcinać kolory przy malowaniu ścian.

Najpopularniejsze rodzaje taśmy malarskiej

W sklepach dostępne jest wiele wariantów taśm do malowania. Różnią się między sobą przede wszystkim kolorem, wytrzymałością oraz zastosowaniem. Jakie są rodzaje taśm malarskich? Poniżej omawiamy najpopularniejsze z nich.

Niebieskie taśmy malarskie

Ten typ ma szczególnie mocny klej oraz jest odporny na działanie promieniowania UV. Niebieska taśma do malowania idealnie nada się do oklejenia okien. Trudniej natomiast oderwać ją od ściany. Dlatego zaleca się stosować taśmę malarską w kolorze niebieskim w miejscach, które potrzebują być zabezpieczone przez dłuższy czas.

Taśmy malarskie żółte

Jeden z najpopularniejszych i najtańszych rodzajów taśm malarskich. Dostępna w różnych długościach i szerokościach, co czyni ją niezwykle uniwersalnym produktem. Żółta taśma bardzo łatwo się rwie i nie ma mocnego kleju. Jednakże bardzo szybko nasiąka farbą, przez co wymaga szybszego zdjęcia po pomalowaniu danej powierzchni.

Taśma do malowania ścian PVC

Taśma PCV to bardzo wytrzymałe akcesorium malarskie. Co więcej, jest wodoodporna, dlatego doskonale ochroni powierzchnię, na której ją wykorzystamy. Ze względu na jej właściwości, taśmę można wykorzystać m.in. do zabezpieczenia rur, a także grzejników. Jest jednym z droższych omawianych przez nas wariantów.

Jak wybrać dobrą taśmę malarską?

Podczas wyboru taśmy do malowania ścian należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Wśród najważniejszych właściwości tych akcesoriów wyróżniamy:

  • Moc kleju – taśmy maskujące do ścian z klejem kauczukowym są odporne na rozpuszczalniki. Jednakże klej tego typu szybko się starzeje. Przez to usunięcie go po dłuższym czasie bez pozostawienia zabrudzeń jest bardzo utrudnione. Natomiast taśmę z klejem akrylowym można zdjąć bez obaw o nieestetyczne smugi na zaklejonej nią powierzchni.
  • Impregnat – akcesorium powinno wykazywać odporność na różne rodzaje rozpuszczalników. Taśmy impregnowane nie mogą być też podatne na działanie farby oraz powinny całkowicie ograniczyć jej przeciekanie.

O czym pamiętać, naklejając taśmę malarską?

Przed rozpoczęciem pracy z taśmą malarską zadbajmy o to, aby podłoże, na którym mamy zamiar ją umieścić, było oczyszczone z pyłu i kurzu. Zwróćmy także uwagę, jak silny ma klej oraz czy nadaje się do naklejenia na suchą, czy mokrą farbę. Powinniśmy naklejać akcesorium, zachowując należytą staranność. Dla pewności dociśnijmy krawędź taśmy, która ma być malowana.

Jak malować powierzchnie z taśmą malarską?

Do procesu malowania farbami powierzchni przy użyciu taśmy malarskiej najlepiej wykorzystać wałek lub pędzel malarski. Farbę należy rozprowadzić w odpowiedni sposób. Musi delikatnie nachodzić na powierzchnię taśmy. Zwróćmy również uwagę na odpowiednią konsystencję farby. Rozwodniona może spowodować powstanie zacieków na malowanej powierzchni, a zbyt gruba utrudnić oderwanie taśmy malarskiej i uszkodzenie pomalowanej ściany.

Jak odcinać kolory przy malowaniu ścian, używając taśmy?

Odcinanie kolorów ścian przy pomocy taśmy może dać niezwykle ciekawy efekt wizualny. Pamiętajmy jednak, by malowana przez nas powierzchnia nie miała nierówności – farba je uwypukli, w szczególności w rogach pomieszczeń. W przypadku narożników naklejmy starannie taśmę malarską do odcinania kolorów sąsiedniej płaszczyźnie. Do malowania farbami przyda się wałek z klapką boczną lub płaski pędzel.

Delikatne usuwanie taśmy malarskiej ze ściany – jak zrobić to prawidłowo?

Kiedy i jak należy ściągnąć taśmę malarską? Usunąć ją możemy, gdy zaobserwujemy tężenie lub schnięcie farby. Odklejenie wykonujemy zdecydowanym, ale jednocześnie delikatnym ruchem w kierunku klejenia. Usuwanie taśmy malarskiej pod żadnym pozorem nie powinno być wykonywane w górę lub w dół – zwiększa to ryzyko uszkodzenia malowanej powierzchni.

Na co uważać, używając taśmy podczas malowania ścian?

Używając taśmy, zwróćmy przede wszystkim uwagę na odpowiednie jej usunięcie, które nie zniszczy pomalowanej ściany. W tym przypadku musimy wykorzystać masę szpachlową, by zakryć ubytek. Uważajmy także na podciekanie farby pod krawędź taśmy. Uniemożliwią oderwanie jej od powierzchni. Często spotykanym problemem jest też samoczynne odrywanie się taśmy. Wina leży najczęściej po stronie producenta, dlatego należy kupować dobrej jakości akcesoria malarskie.