Wpływ zapachu farby na zwierzęta. O tym pamiętaj podczas remontu

Malowanie ścian jednego pokoju, a może generalny remont całego mieszkania? Bez względu na to, jak duże zmiany planujemy, zawsze powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie naszych czworonożnych przyjaciół. Zapraszamy do lektury, w której odpowiemy na pytanie, jak zapach farby wpływa na zwierzęta oraz jak możemy je chronić przed negatywnymi konsekwencjami kontaktu ze szkodliwymi oparami.
Na jakie niebezpieczeństwa narażone są zwierzęta podczas remontu?
Remont praktycznie zawsze wiąże się z trwającym dłużej lub krócej hałasem. Nawet jednak jeśli jest on krótkotrwały, może wywołać on w zwierzęciu stres i dezorientację. Psy mają bowiem wielokrotnie bardziej czuły słuch niż ludzie, co sprawia, że dźwięki dla nas niezbyt głośne, dla nich mogą być szkodliwe. Renowacja mieszkania jest dla nich nową sytuacją. Podczas remontu w mieszkaniu pojawiają się nieznane zwierzętom osoby z ekipy remontowej. Wszystko to może doprowadzić do poczucia lęku u czworonogów. Kolejnym zagrożeniem związanym z odnawianiem mieszkania jest bałagan, zwłaszcza duże ilości kurzu. Szczególnie uciążliwe mogą one być dla psa lub kota, który cierpi na alergię. Podczas remontu, w pomieszczeniach często rozłożonych jest wiele ostrych przedmiotów, przez co łapy naszych pupili są narażone na skaleczenie. Nakładając na podłogę lakier, musimy pamiętać, że farba w bezpośrednim kontakcie może mieć toksyczne działanie. Malując pomieszczenie, warto również zastanowić się, jaką farbę wybrać, aby była przyjazna dla zwierząt. Na rynku znajdziemy wiele certyfikowanych produktów, które są bezpieczne dla ludzi i zwierząt.
Jaką farbę wybrać do domu z psem, aby była dla niego bezpieczna?
To, czy farba negatywnie wpłynie na zdrowie zwierząt, zależy przede wszystkim od tego, jaki jej rodzaj wybierzemy. W pierwszej kolejności należy sprawdzić skład. Farba nie powinna zawierać rozpuszczalników, amoniaku i tzw. LTO, czyli lotnych związków organicznych. Większość farb, które są przyjazne środowisku, powinny być jednocześnie bezpieczne dla czworonogów. Jakie farby zatem można wybrać? Najlepiej wodorozcieńczalne, czyli farby akrylowe. Podczas zakupu emulsji, warto zwrócić uwagę na oznaczenia i certyfikaty. Groźnym dla zdrowia psa czy kota są farby olejne. Bez względu na to, którą z farb wybierzemy, najlepszym rozwiązaniem jest odseparowanie zwierząt od miejsca remontu. Oprócz wdychania toksycznych substancji mogą one pobrudzić sobie sierść lub nos, co również może przynieść niekorzystne skutki. Wybierając odpowiednią farbę do domu, w którym przebywa zwierzę, powinniśmy wybrać emulsję odporną na zanieczyszczenia. Nasi czworonożni przyjaciele, po spacerze w deszczową pogodę, mogą ścianę bardzo łatwo pobrudzić. Warto wziąć to pod uwagę, aby uniknąć konieczności ponownego remontu.
Jakie skutki uboczne może wywołać farba u zwierząt?
Wdychanie farby przez zwierzęta może doprowadzić do podrażnień gardła, nosa lub oczu. Skutkuje to często zaczerwienieniami, kaszlem, kichaniem czy problemami z oddychaniem. Zarówno u psów, jak i u kotów może pojawić się wysypka, nudności i zawroty głowy. Nie należy lekceważyć takich objawów. Koniecznym jest udanie się do weterynarza od razu po zauważeniu niecodziennych zachowań u zwierzaka. Niemniej jednak warto zapobiegać takim sytuacjom i zostawić psa na czas remontu w bezpiecznym miejscu.
Co zrobić z naszymi pupilami podczas remontu?
Jeśli remont dotyczy tylko jednego pomieszczenia, powinniśmy zabezpieczyć pokój tak, aby uniemożliwić zwierzętom wejście do środka. Natomiast jeśli renowacja jest większa i wymaga od nas okolicznościowej przeprowadzki, a wzięcie ze sobą psa lub kota jest niemożliwe, to istnieją miejsca, w których nasi pupile mogą zostać na noc. Takie rozwiązania oferują hotele dla czworonogów i domy tymczasowe. Decydując się na taką opcję, warto zostawić zwierzęciu jego ulubioną zabawkę i koc ze znanym mu zapachem domu. Innym sposobem jest wynajęcie pokoju w hotelu lub domku, który jest przyjazny zwierzętom. W tej sytuacji nie musimy zostawiać naszych ulubieńców samych i narażać ich na dodatkowy stres.
Kiedy zwierzę może bezpiecznie spać w świeżo pomalowanym pomieszczeniu?
Zarówno ludzie, jak i zwierzęta przed ponownym zamieszkaniem w nowo wymalowanym mieszkaniu, powinni odczekać od dwóch do trzech dni. Niektóre farby wysychają w ciągu 24 godzin. Jednak suchość emulsji nie oznacza, że w powietrzu nie ulatniają się już szkodliwe opary. Zanim wrócimy do naszego domu, konieczne jest wietrzenie pomieszczenia przez co najmniej 24 godziny. Szybszy i bezpieczniejszy powrót zapewni nam wybranie, wyżej wspomnianych farb niezawierających lotnych związków organicznych.
Remont dla czworonogów może być bardzo stresującą sytuacją. Właściciele zwierząt, organizując go, nie powinni zapomnieć o swoich pupilach. Jest to dla nich nowa sytuacja, która oprócz stresu związanego z tymczasową zmianą miejsca, może wpłynąć negatywnie na ich zdrowie poprzez skutki wdychania farby. Warto wykazać się w tym czasie ogromną troską i opiekuńczością względem naszych małych podopiecznych.
Recent Comments