Zwarzona farba na ścianie – jak szybko i bezproblemowo naprawić ten błąd?
Jak wygląda zwarzona farba na ścianie?
Zwarzona farba może przybierać różne formy. Często charakteryzuje się bardzo gęstą konsystencją, której nie sposób równomiernie rozprowadzić wałkiem lub pędzlem. Mogą w niej również występować trudne do rozbicia grudki, które po nałożeniu na malowaną powierzchnię, tworzą nieprzyjemną, chropowatą fakturę. Jeszcze kiedy indziej zwarzona farba może być rozwarstwiona tak, że jej wymieszanie nie skutkuje ponownym połączeniem rozdzielonych warstw. Nie sposób pomalować nią powierzchni w równomierny sposób, ponieważ tworzy nieestetyczne plamy i tłuste zacieki.
Zwarzona farba: jakie mogą być jej przyczyny?
Przyczyną powyższych komplikacji jest najczęściej nieprawidłowe przechowywanie farby. Składa się na to trzymanie jej w pomieszczeniu o zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze. Najbardziej powszechnym błędem jest trzymanie farb w nieizolowanym garażu. Przez lato taki garaż ulegnie nagrzaniu i farby zepsują się z powodu zbyt wysokiej temperatury, zimą zaś przemarzną.
Kolejną przyczyną problemów, jakie mogą nas dosięgnąć podczas malowania, jest wykorzystywanie farb, które stoją u nas od poprzedniego remontu, czyli co najmniej kilka lat. Takie zastane farby są najczęściej albo rozwarstwione, albo wyschnięte z powodu nieszczelnego zamknięcia. Równie dobrze mogą być również zwyczajnie przeterminowane. W takim wypadku, niestety będziemy zmuszeni je wyrzucić.
Co zrobić, żeby zwarzona farba nadawała się do użytku?
W lwiej części przypadków wystarczy dodać do farby odpowiednia ilość specjalistycznego rozpuszczalnika i dobrze wymieszać całość. Należy oczywiście odpowiednio dobrać typ rozpuszczalnika do typu farby, w przeciwnym razie możemy całkiem zepsuć materiał malarski.
Jeśli farba jest w bardzo złym stanie i wymaga dodanie dużej ilości rozpuszczalnika, należy dodać do niej odpowiednią ilość nowej farby, żeby odzyskała odpowiednią konsystencję i pożądane przez nas właściwości. Emulsja ze zbyt dużą ilością rozpuszczalnika nie będzie pokrywać malowanych powierzchni, tylko zrobi się wodnista i transparentna. Idealna farba ma konsystencję śmietany i kryje co najmniej 90% powierzchni już za pierwszym pociągnięciem wałka, czy pędzla.
Zwarzona farba na ścianie: jak uratować malowaną powierzchnię?
Jeśli pomimo zastanawiającego wyglądu farby, jednak zdecydujemy się na nałożenie jej na powierzchnię ściany, nie panikujmy. Z pewnością będzie ona wyglądała źle, nie jest to jednak usterka, której żadnym sposobem nie dałoby się naprawić. Należy zachować zimną krew i uzbroić się w cierpliwość, gdyż proces pozbywania się zwarzonej farby ze ściany nie należy do najłatwiejszych.
Nieprzyjemnie smugi, czyli skutki zbyt gęstej farby
Jeśli zaczniemy rozprowadzać zbyt gęstą farbę, powstaną nieestetyczne smugi. Jest to jednak najprostsza do redukcji usterka. Wystarczy zamoczyć pędzel w rozpuszczalniku i delikatnie rozprowadzić mazy po większej powierzchni. Na pewno nie będzie to wyglądało idealnie, jednak jeśli poczekamy, aż farba wyschnie i nałożony na nią drugą, odrobinę grubszą niż zazwyczaj, warstwę, finalnie wszystko powinno prezentować się całkiem przyzwoicie.
Zacieki, czyli rozwarstwiona farba na ścianie
W przypadku rozwarstwionej farby nie możemy czekać do jej zaschnięcia. Musimy jak najszybciej usunąć ją z malowanej płaszczyzny, najlepiej za pomocą ściereczki lub gąbki. Proces ten należy przeprowadzać szczególnie ostrożnie w przypadku kartonowo-gipsowej ściany, gdyż jest ona szczególnie podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Jeśli na ścianie zostaną tłuste plamy, najlepiej spróbować je usunąć odrobiną wody i mydła.
Kiedy już zlikwidujemy nieestetyczne zacieki i porządnie rozmieszamy rozwarstwioną farbę z rozpuszczalnikiem, możemy przystąpić do ponownej aplikacji. Kolejna próba powinna być już udana – 2 warstwy spokojnie pokryją drobne przebarwienia, które mogą pozostać po zwarzonej emulsji.
Grudki: czy da się ich pozbyć bez szlifowania?
Jeśli farba jest jeszcze mokra, możemy spróbować usunąć grudki za pomocą mokrej ściereczki. Nie jest to jednak skuteczna metoda. Niestety, stuprocentowe usunięcie grudek ze ściany zapewni jedynie szlifowanie. Jak się do niego zabrać? Otóż przede wszystkim musimy poczekać, aż farba porządnie zaschnie. Inaczej będzie się nieestetycznie ciągnąć i tylko pogorszymy sprawę. Szlifować należy jak najdrobniejszym papierem ściernym tylko te miejsca, które chcemy wygładzić. Następnie usuwany pył wilgotną ściereczką i możemy ponownie zabrać się do malowania!
Zostaw odpowiedź