10 sprawdzonych porad dotyczących malowania wysokiego sufitu

Choć wydawałoby się, że malowanie ścian i sufitów jest prostym zadaniem, w rzeczywistości niekoniecznie musi tak być. Bardzo dużo zależy bowiem od stanu ścian oraz wysokości, na których operujemy. Jeszcze trudniej jest, gdy okazuje się, że farba się łuszczy lub tynk zaczyna odpadać. Pomalowanie wysokiego sufitu wcale łatwym zadaniem nie będzie. Dlatego postanowiliśmy w tym pomóc i przygotowaliśmy artykuł z poradami na ten temat. Zapraszamy do lektury trików, które znacznie ułatwią malowanie wysokiego sufitu.
1. Zadbaj o materiały wysokiej jakości
Przede wszystkim nie oszczędzaj i nie wybieraj materiałów najtańszych, a zazwyczaj najgorszej jakości. Niestety tańsze farby mają dużo mniej pigmentu i ich krycie jest zdecydowanie słabsze. Co to oznacza w praktyce? Że zamiast położyć jedną, góra dwie warstwy na naszym wysokim suficie, będziemy zmuszeni malować go przynajmniej cztery razy. Nie musimy wspominać, że zużycie farby znacznie wzrośnie i nasza oszczędność zdecydowanie przestanie nią być. Stawiajmy na farby sprawdzonych producentów oraz dobrane do typu pomieszczenia. Pamiętajmy, że w kuchni czy łazience konieczne użycie jest farb przeznaczonych do tych wnętrz, ponieważ są one bardziej odporne na wodę i wilgoć.
2. Wyczyść wszystkie zabrudzenia
Zdecydowanie odradzamy malowanie brudnych sufitów czy ścian. Zanim przystąpimy do właściwego malowania, należy odtłuścić i umyć każdą powierzchnię przeznaczoną do malowania. Nie warto unikać tego etapu, ponieważ malowanie brudnych sufitów będzie skutkowało rozmazywaniem tych zanieczyszczeń oraz wprowadzaniem ich do farby. Efekt takiego malowania będzie zdecydowanie słabszy.
3. Nie pomijaj gruntowania sufitu
Kolejnym etapem, którego pod żadnym pozorem nie warto pomijać, jest gruntowanie sufitów. O ile w przypadku ścian, bardzo często weszło nam to już w nawyk, o tyle przy malowaniu sufitów lubimy pójść na skróty. Niestety pozorna oszczędność czasu może skończyć się łuszczeniem farby i odpadaniem nawet kilku wcześniejszych warstw. Zamiast mniej pracy, będzie jej więcej, a czas odświeżania wnętrza zdecydowanie się wydłuży.
4. Zadbaj o wyrównanie ubytków
Jeśli widzimy, że na suficie pojawiły się pęknięcia czy odpryśnięta farba, konieczne jest ich uzupełnienie jeszcze zanim przystąpimy do właściwego malowania. Przydadzą się masa szpachlowa i szpachelka.
5. Skorzystaj z odpowiednich narzędzi
Malowanie wysokiego sufitu jest trudniejsze niż w przypadku tego zlokalizowanego na standardowej wysokości. W obu przypadkach jednak bez odpowiednich narzędzi się nie obejdzie. Podobnie jak wybierając farby, także i narzędzia malarskie warto mieć dobrej jakości. Dzięki temu skracamy czas malowania, a efekt będzie znacznie lepszy. Nikt raczej nie chce korzystać z wałków, które pozostawiają na suficie włoski bądź też plamy i smugi. Jeśli zaś chcemy użyć narzędzi, które już posiadaliśmy, upewnijmy się, że są one odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim muszą być czyste i suche.
6. Dobierz metodę malowania sufitu do swojego pomieszczenia
Do malowania sufitu, zwłaszcza tego wysokiego, możemy użyć kilku różnych metod nakładania farby. Najmniej polecamy stosowanie do tego celu pędzla. Lepiej sprawdzą się wałki i metoda natryskowa, ponieważ będzie wygodniejsza. Podstawą będzie również stabilna i dostosowana wysokością drabina. Pamiętajmy, że najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo.
7. Wykorzystuj nowinki budowlane i przydatne gadżety
Na rynku znajdziemy szereg ciekawych akcesoriów do malowania wysokich sufitów czy ścian. Na pewno doskonałym rozwiązaniem są długie kije z regulowaną rączką. Dzięki nim nie musimy wspinać się na drabiny, by dosięgnąć sufitu. Odradzamy malowanie z kija, stojąc na chwiejnej drabince. Zanim przystąpimy do remontu wysokiego pomieszczenia, warto zorientować się w ofercie sklepów budowlanych. Ułatwiajmy sobie życie, kiedy tylko jest to możliwe.
8. Odpowiednio zabezpiecz otoczenie i sąsiednie ściany
Nie powinniśmy przystępować do malowania wysokiego sufitu bez zabezpieczenia ścian i podłóg. Szkoda byłoby naszej pracy, nie ma sensu też dokładać sobie konieczności czyszczenia. Folia malarska i taśma powinny być naszymi najlepszymi przyjaciółmi w trakcie każdego remontu wysokiego wnętrza.
9. Nie kładź za grubej warstwy farby
Kolejnym trikiem, który może znacznie ułatwić malowanie wysokiego sufitu, jest niekładzenie grubych warstw farby. Zdecydowanie lepiej postawić na dwie cienkie (lub trzy jeśli jest taka konieczność). Za grubo położona farba może bowiem pęcznieć i odpadać. A do tego dużo łatwiej o zacieki i nierówności.
10. Odczekaj przed położeniem kolejnej warstwy farby
Ostatnią z naszych wskazówek jest postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta farby, jeśli chodzi o czas, po którym nałożymy drugą warstwę farby. Dotyczy to również malowania po gruntowaniu. Pamiętajmy, że przyspieszenie tych procesów, może być dla nas niezbyt dobrym pomysłem, bo wielce prawdopodobne, że z pomalowanym sufitem wydarzy się coś złego. Niewyschnięta warstwa farby może źle zareagować z poprzednią i się złuszczyć.
Recent Comments