Poradnik jak pozbyć się smug po malowaniu ścian
Jak powstają smugi po malowaniu ścian?
Smugi po malowaniu ścian powstają najczęściej z powodu zbyt szybkiego wysychania nakładanych warstw farby. Malowanie należy przeprowadzić szybko, bez przerw na wodę czy papierosa. Innymi przyczynami złego rozprowadzania się farby mogą być zbyt wilgotna ściana, wysoka temperatura w pokoju, źle dobrane narzędzia, a nawet brak zagruntowania.
Jeśli nie chcemy po malowaniu zobaczyć przykrej niespodzianki na ścianie, warto trzymać się kilku podstawowych kroków i dobrać odpowiednie narzędzia do naszego stylu pracy.
Kilka sposobów na ściany bez smug
Nie jesteś pewny jak właściwie przygotować się do malowania? Oto kilka porad, którymi możesz się kierować podczas prac remontowych:
- Właściwie zagruntowanie podłoża – ściany mogą mieć różne wady konstrukcyjne, podobnie jest z ich strukturą. Zazwyczaj jest inna w różnych miejscach pomieszczenia. Aby mieć pewność, że na każdym fragmencie ściany farba zachowa się tak samo, powinniśmy malowanie poprzedzić gruntowaniem. Zabieg ujednolica powierzchnię i sprawia, że farba lepiej trzyma się podłoża, a także nie zostaje nadmiernie wchłaniana przez ścianę;
- Dobranie odpowiedniego narzędzia – tyko szybkie malowanie pozwoli na gwarancję braku smug. Żeby wykonać czynność ekspresowo i sprawnie, konieczne będzie dobranie pasującego nam wałka lub pędzla. Najlepiej, jeśli będzie on na długim trzonku i umożliwi nam dosięgnięcie do samego sufitu;
- Przygotowanie wałka do malowania – źle przygotowane narzędzia mogą zepsuć nam całe malowanie. Przed rozpoczęciem prac wałek trzeba sprawdzić. Najlepiej zanurzyć go w wodzie i dokładnie odwirować. Pomijając ten krok, ryzykujemy, że na ścianie zostanie luźne włosie pochodzące z runa;
- Odpoczynek przed malowaniem – wygodny i długi wałek jest nam potrzebny po to, żeby w krótkim czasie wymalować całe pomieszczenie. Jest to intensywne i męczące zajęcie, dlatego warto być wypoczętym, a wszelkie narzędzia przygotować dzień wcześniej.
Trzymanie się powyższych sposobów i energiczna praca podczas malowania, zapewnią nam pięknie wyglądające ściany – bez smug i brzydkich zgrubień.
Trudne miejsca do malowania — jak uporać się z nimi bez smug?
Bywa i tak, że powodem powstawanie smug jest trudność konkretnego pomieszczenia. Konieczna jest wtedy zmiana naszych priorytetów. Lepiej najpierw zabrać się za problematyczne elementy, żeby nie odciągały naszej uwagi od głównego zajęcia, czyli malowania ścian.
Jak możemy odpowiednio się przygotować? Najłatwiej będzie najpierw zabezpieczyć mniejsze fragmenty – malujemy farbą ściany w narożnikach oraz dookoła kontaktów i przedmiotów niemożliwych do usunięcia, na przykład grzejników. Pamiętajmy, że planując także odświeżanie kaloryferów, należy je pomalować dużo wcześniej, żeby zdążyły wyschnąć przed malowaniem ścian w pomieszczeniu.
Ile może kosztować malowanie bez smug?
Malowanie bez smug nie różni się niczym od normalnej usługi ekipy remontowej. Jeśli pracujemy samodzielnie, to koszty także nie wzrosną, ponieważ smugi nie zależą od wybranej przez nas farby. Ryzyko ich powstania jest takie samo w przypadku produktów wysokiej klasy, jak i tych budżetowych. Jedyne różnice, które sami zauważymy to wydajność i krycie. Tanie farby często nie są w stanie zapewnić intensywności barw, dlatego może być konieczne kilkukrotne malowanie.
Rozcieńczanie farby a smugi po malowaniu
Jeśli farba jest zbyt rozcieńczona, to jej krycie jest słabsze, jednak nie wpływa to na powstawanie smug. Warto wiedzieć, że niektóre kolory mają gorsze krycie od początku, niezależne od swojej gęstości. Należą do nich między innymi żółty i czerwony oraz ich pochodne odcienie. Aby otrzymać pięknie pomalowane ściany w tych kolorach, konieczne będzie użycie nie tylko odpowiedniego gruntu, ale też farby podkładowej o kolorze podobnym do tego, który chcemy uzyskać.
Zostaw odpowiedź