Błędy popełniane podczas malowania ścian wcześniej pomalowanych

Malowanie ściany wydaje się prozaiczne, jednak podczas tej czynności można popełnić wiele błędów, które będą miały duży wpływ na wytrzymałość nowej warstwy. Aby ich uniknąć, wystarczy zachować ostrożność i cierpliwość. Postępowanie według przyjętych norm pozwoli nam szybko cieszyć się nową ścianą w domu lub mieszkaniu.

1# Malowanie bez wcześniejszego przygotowania i określenia rodzaju farby

Rodzaj farby pomoże nam określić, w jaki sposób będziemy malować powierzchnię. Na niektóre rodzaje emulsji nie nałożymy nowej warstwy innej farby, gdyż ta szybko odejdzie ze ściany, co tylko przysporzy nam więcej pracy.

Ściany pomalowane farbą klejową należy wcześniej odpowiednio oczyścić, ściągając starą warstwę. Na szczęście jest to prosty proces – wystarczy szpachelka i spryskiwacz, gdyż farba klejowa rozpuszcza się pod wpływem wody.

Ściany pomalowane farbami akrylowymi i lateksowymi wystarczy oczyścić wodą z dodatkiem mydła, co doskonale odtłuści powierzchnię i przygotuje ją do kolejnych prac.

Warto również sprawdzić przyczepność starej farby. Najprostszym sposobem jest przyklejenie do ściany kawałka taśmy. Jeśli oderwie się bez problemu, to ściana nadaje się do malowania, jeśli jednak pozostaną na niej drobinki farby, lub co gorsza, całe jej płaty, to starą warstwę będziemy musieli ściągnąć.

2# Pozostawienie dziur po gwoździach

Dziury po gwoździach warto zasłonić szpachlą. Wykonajmy ten krok jeszcze przed malowaniem, gdyż sama farba nie zasłoni otworu. Naprawienie dziury po gwoździu po malowaniu będzie łączyło się z wykorzystaniem szpachli i nałożeniem farby na mały fragment ściany, co odetnie się kolorystycznie od starszej warstwy farby i jeszcze bardziej zwróci na siebie uwagę.

3# Malowanie ciemnej ściany jasnym kolorem farby

Nie da się łatwo zmienić ciemnego koloru ściany na jasny. Jeśli mamy w planach taki zabieg, to pamiętajmy, że wcześniej należy zagruntować ścianę, a najlepiej pomalować ją na biało, co rozjaśni kolor. Bardzo intensywne barwy będą wymagały użycia specjalnych farb maskujących, które przykryją i zneutralizują starą ścianę, dzięki czemu nie będziemy ryzykować, że nietypowy kolor przebije się przez nową farbę.

4# Niedostateczne zabezpieczenie otoczenia

Przed każdym malowaniem warto zabezpieczyć otoczenie. Śladów z farby nie pozbędziemy się łatwo, a niektóre powierzchnie mogą zniszczyć się od rozcieńczalników i zmywaczy, przez co będziemy zmuszeni do pozostawienia powstałych plam.

Otoczenie przed malowaniem zabezpieczymy szybko i łatwo – wystarczy zakupić specjalną taśmę i folię malarską, które przykleimy szczelnie pod malowaną ścianą. Jeśli malujemy sufit, to zabezpieczyć musimy całą podłogę, a także meble znajdujące się w pomieszczeniu.

5# Brak odpowiednich akcesoriów do malowania

Akcesoria do malowania najlepiej kupić przed planowanym remontem, co pomoże nam w organizacji i uniknięciu stresu spowodowanego nagłym brakiem potrzebnych przedmiotów. Z pewnością do malowania przydadzą się nie tylko pędzel i wałek. Będziemy potrzebować również gruntu, farb, wypełniacza, szpachelki, szczotki, kuwety do malowania, gąbki, a także papieru ściernego.

6# Pominięcie gruntowania

Pominięcie gruntowania jest popularnym błędem, jednak nie warto go popełniać. Źle przygotowana ściana szybko zniszczeje, a w niektórych przypadkach farba może zmienić kolor. Ponadto ściana bez gruntu jest zwykle bardziej chłonna, przez co zużyjemy o wiele więcej farby do malowania.

Co po malowaniu ścian?

Jeśli skończyliśmy szybki remont i nasze ściany znowu wyglądają czysto i świeżo, to pamiętajmy, aby nie wyrzucać używanych akcesoriów. Najlepiej dokładnie je oczyścić, a następnie schować w suchym i przewiewnym miejscu. Dzięki temu będziemy gotowi na różnego rodzaju niespodzianki, które zmuszą nas do wykonania poprawki.

Warto również zachować puszkę po farbie lub zrobić jej zdjęcie. Dzięki temu będziemy wiedzieć, którą farbę kupić do kolejnego remontu. Oczywiście, jeśli kolor nie znudzi nam się przez ten czas.