Co to jest boazeria angielska?

Boazeria angielska to jedna z bardziej nowoczesnych form tego rodzaju wykańczania ścian. W przeciwieństwie do klasycznej nie jest kładziona na całej wysokości pomieszczenia, a wyłącznie do określonej wysokości (około 90 cm licząc od podłogi). Dodatkowo boazeria angielska nie składa się z wąskich i długich listewek, a raczej szerszych paneli. Oprócz tego bardzo często są one zdobione, frezowane czy żłobione. Dzięki temu takie boazerie są eleganckie, ocieplają wnętrze oraz mają szersze zastosowanie. Choć na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że angielskie boazerie sprawdzą się wyłącznie w klasycznych i stylizowanych wnętrzach, to z powodzeniem można je wykorzystywać także w innych stylach. Sprawdzą się w nowoczesnych salonach, korytarzach czy sypialniach, szczególnie, jeśli zamiast klasycznej bieli, zdecydujemy się na pomalowanie ich na inną barwę.

Jak malować boazerię angielską?

Malowanie angielskiej boazerii nie jest czynnością skomplikowaną, ale wymaga sporo cierpliwości oraz staranności. Pewnych problemów może nam nastręczyć równomierne pomalowanie wszystkich kantów i zakamarków boazerii. Jednak dzięki naszym radom z pewnością uda się to bez trudu. W jaki sposób pomalować boazerię angielską?

  • wykorzystaj zarówno pędzel (do rantów), jak i wałek (który da jednolity kolor);
  • nie nakładaj zbyt grubych warstw;
  • przed kolejną warstwą poprzednia musi dobrze wyschnąć;
  • zmieniaj kierunek ruchów pędzla i wałka;
  • konieczne będzie co najmniej 3-krotne malowanie dla najlepszego efektu;
  • jeśli zależy nam na efekcie błysku lub matu możemy dodatkowo polakierować boazerię.

Nietypowe sposoby na malowanie boazerii angielskiej

Jeśli marzy nam się boazeria w nietypowe kolory czy wzory, również możemy temu zaradzić. Przede wszystkim potrzebujemy dobrego planu i projektu. Po zakupie niezbędnych materiałów łatwiej będzie nam dobrze zrealizować nasze założenia. Jednym z ciekawszych pomysłów na boazerię angielską może być pomalowanie jej w kolorowe lub czarno białe kropki. Po wykonaniu koloru bazowego (jeśli tło ma być białe, pomijamy ten krok) przystępujemy do malowania dekoracyjnych elementów. Dla ułatwienia możemy odrysować kółka od jakiegoś okrągłego przedmiotu bądź naszkicować je cyrklem. Pamiętajmy jednak, by nie robić tego zbyt mocno, by farba pokryła nam te linie. Jeśli chcemy uzyskać efekt nieregularnych kropek, możemy również wykonać je farbą w sprayu.

Innym pomysłem na pomalowanie boazerii może być wykonanie na niej dekoracji przy użyciu farby i kąpielowej gąbki. Odciskanie jej na powierzchni boazerii da bardzo ciekawy i nietuzinkowy efekt. Malując gąbką, możemy uzyskać delikatne zdobienia (jeśli np. zrobimy wyłącznie nieregularne “łatki”), jak i mocno pomalujemy ścianę (gęsto nakładając farbę). Efekt zależy od naszych preferencji oraz stopnia chropowatości gąbki (najlepiej wybierać te mniej gęste i zbite).

Boazeria w kolorach tęczy i ombre

Oprócz tego, że możemy boazerię pomalować na jeden kolor, da się z niej też uczynić piękną tęczę. Ze względu na teksturę, boazeria jest idealna do wykonania na niej tęczy lub cieniowania czy efektu ombre. Potrzebujemy do tego farb w kilku kolorach lub odcieniach jednej barwy. Następnie wałkiem malujemy kolejne “szczebelki” boazerii na poszczególne barwy, dbając o to, by przejścia między nimi były jak najbardziej łagodne. Tak odnowiona boazeria z pewnością będzie przyciągać wzrok i stanie się unikatową ozdobą każdego wnętrza.

Zdobienie decoupage na boazerii

Ciekawym i prostym sposobem na stworzenie z boazerii dekoracji jest wykonanie na niej zdobień decoupage. Jest to technika polegająca na przyklejaniu na powierzchni różnych przedmiotów ozdobnych papierów i wzorów z serwetek, które niejako wtapiają się w tło. Oprócz podstawowego zdobienia tą techniką można również postarzać, tworzyć spękania farby czy też złocić. Wykonanie decoupage na boazerii pozwoli nam zmienić ją w wyjątkowe wykończenie ściany. Potrzebujemy odpowiedniego kleju, farb, cracka, serwetek i lakieru utrwalającego efekt. W internecie znajdziemy filmiki instruktażowe, które pokierują nas w kolejnych etapach prac. Największą zaletą tej metody jest możliwość naniesienia dowolnego wzoru na boazerię bez konieczności posiadania jakichkolwiek umiejętności plastycznych.

Malowanie boazerii farbą kredową

Fani stylu prowansalskiego, rustykalnego, boho, vintage czy shabby chic powinny pomyśleć o pomalowaniu boazerii farbą kredową. Jest ona bardzo łatwa w użytkowaniu, a przede wszystkim daje delikatny, subtelnie matowy sposób wykończenia przy średnim lub mocnym kryciu.