Dlaczego farba śmierdzi i czy jest to szkodliwe?

W zasadzie każda farba śmierdzi, choć na rynku można znaleźć kilka rodzajów o bardzo łagodnym zapachu (dedykowanych przede wszystkim dla osób z alergiami i do malowania pokojów dziecięcych). Niestety wciąż większość farb podczas malowania wydziela nieprzyjemny zapach. Te opary bywają mocno drażniące i nieprzyjemne. Niestety niektóre farby mogą wydzielać opary szkodliwe dla zdrowia. Gdybyśmy długotrwale byli narażeni na ich wdychanie, z pewnością rozbolały nas głowa, moglibyśmy mieć nudności, wymioty czy zawroty głowy. Szczególnie mocno muszą uważać kobiety w ciąży, dzieci, alergicy. Dlatego warto poznać na sprawne sposoby pozbywania się zapachu farby po malowaniu, by nie tylko zwiększyć swój komfort, ale również zadbać o swoje zdrowie.

Wietrzenie – naturalny i bezpłatny sposób na pozbycie się zapachu farby po malowaniu

Jednym z najprostszych sposobów na usuwanie przykrego zapachu pozostałego po malowaniu jest tradycyjne wietrzenie. Wystarczy na jakiś czas otworzyć na oścież okna, by świeże powietrze wykonało za nas całą pracę. Oczywiście korzystanie z tego sposobu nie zawsze będzie możliwe, chociażby wtedy gdy pada lub jest wysoka wilgotność powietrza. Takie warunki bowiem spowolnią proces wysychania pomalowanej ściany, a dodatkowo możemy spowodować zalanie powierzchni. Dla przyspieszenia sprawy możemy spróbować zrobić przeciąg, czyli otworzyć okna i drzwi po przeciwnych stronach mieszkania. Ta metoda jednak nie zawsze zadziała. Niestety wadą wietrzenia jest dość długi czas trwania procesu pozbywania się zapachu farby po malowaniu. W zależności od rodzaju farby, warunków atmosferycznych może on trwać od kilkudziesięciu godzin do kilku dni.

Neutralizator – jak wykorzystać go do pozbycia się oparów farby po malowaniu?

Innym sposobem na usuwanie oparów farby po malowaniu jest zastosowanie neutralizatorów zapachu. Są to chemiczne środki, najczęściej mające postać aerozoli bądź żeli i płynów, których zadaniem jest pochłanianie cząsteczek przykrego zapachu. Co ważne, nie maskują one fetoru, a niszczą go. Ich wadą jest jednak mała wydajność.

Domowe sposoby na pozbycie się zapachu farby po malowaniu

Oprócz metod chemicznych możemy również sięgnąć po ciekawe, domowe sposoby na pozbywanie się zapachu farby po malowaniu ścian czy mebli. Oto kilka sprawdzonych sztuczek na usunięcie oparów farb.

Woda z solą

Jednym z częściej stosowanych sposobów na usuwanie zapachu farby jest zastosowanie wody z solą. Przygotowany roztwór (na litr płynu wsyp 7 łyżeczek soli) należy postawić w świeżo pomalowanym pomieszczeniu. Taka solanka zadziała jak neutalizator – będzie pochłaniać zapachy.

Prażenie owoców jałowca i skórki pomarańczowej

Ciekawym trikiem jest wykorzystanie prażonych owoców. Jak je przygotować? Potrzebujemy patelni lub garnka, w którym prażymy owoce jałowca. Dodajemy do tego skórkę z cytryny lub pomarańczy (ogólnie cytrusów). Uzyskamy w ten sposób intensywnie pachnąca miksturę. Bierzemy patelnię/garnek i przechodzimy po malowanym wnętrzu. Parujące prażone owoce jałowca nie tylko pochłaniają opary farby, ale również zostawią przyjemny korzenno-cytrusowy zapach. Co ciekawe, metodę warto wykorzystywać również w kuchni, gdy, np. przypalimy jakąś potrawę.

Kawa

Powszechnie znanym, domowym sposobem na pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów jest kawa. Najlepiej wykorzystać świeżo zmielone ziarna. Wsypujemy je do otwartego naczynia (pojemnika, talerza, miski, słoika itd.) i zostawiamy w pomalowanym wnętrzu. Okazuje się, że ziarna kawy mają właściwość usuwania nieprzyjemnie pachnących oparów farby (i innych zapachów). Ten sposób warto wykorzystać również w lodówce, do pochłaniania woni różnych dań.

Cebula

Choć wielu z nas nie przepada za zapachem cebuli, może się ona bardzo pomocna przy pozbywaniu się oparów farby pozostałych po malowaniu ścian. Co musimy zrobić? Są dwa sposoby. Pierwszy wykorzystuje pokrojoną w piórka cebulę umieszczoną w misce i zalaną wodą. Taki specyfik zostawiamy na noc w pomalowanym pokoju. Druga metoda zastosowania cebuli opiera się na pozostawieniu jej pokrojonej w pomieszczeniu. Warto ją regularnie wymieniać, najlepiej maksymalnie co 4 godziny.

Świeże zioła

Świeże zioła również są naszym sprzymierzeńcem w walce z usuwaniem oparów farby pozostałych po malowaniu. Wystarczy, że przygotujemy napar z ziół, np. mięty, goździków i majeranku. Zagotowane w wodzie zioła ustawiamy w naczyniu w świeżo odnowionym pokoju. Ich zapach niweluje swąd farby.