Farby z brokatem – czy można zrobić je samodzielnie?

Jednym z najpopularniejszych efektów malowania ścian jest wykorzystanie brokatowych farb. W sklepach z materiałami budowlanymi znajdziemy gotowe produkty, choć częściej specjalny brokat do samodzielnego wymieszania z wybranym kolorem farby. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy taką farbę można przygotować samodzielnie, wykorzystując zwykły brokat, a nie ten dedykowany. Oczywiście można, ale efekt nie będzie tak intensywny, jak w przypadku produktów specjalistycznych. Należy pamiętać, że cząsteczki farby okleją brokat (jeśli będzie on miał nieodpowiednią wielkość) i może stać się on niewidoczny. Jeśli więc marzy nam się mieniąca się w promieniach słońca ściana, zdecydowanie lepiej będzie skorzystać z odpowiednich produktów. Najlepszy efekt osiągniemy poprzez dodanie specjalnego brokatu do lakieru wykańczającego, a nie samej farby. Dzięki temu rozłożenie brokatu będzie równomierne, nie zostanie on wchłonięty przez farbę, a dodatkowo zabezpieczymy ścianę przed zabrudzeniem. Dużo łatwiej będzie nam utrzymać ją w czystości.

Efekty brokatów mogą być różne, producenci farb zazwyczaj mają w ofercie różne dodatki odbijające się światło. Dzięki temu możemy dopasować je do naszych upodobań.

Efekty strukturalne do farb ściennych – kiedy marzymy o efekcie 3D

Kolejnym sposobem na wyjątkowo efektowne pomalowanie ścian w salonie, sypialni czy pokoju dziecka, jest skorzystanie z farb strukturalnych. Do wyboru będziemy mieli wiele różnych produktów od past, farb aż po tynki. Wszystkie te produkty mają stworzyć nam na ścianie nie gładką powierzchnię, a “chropowatą”, o różnorodnej formie. Najczęściej takie farby dostępne są w różnorodnej kolorystyce, w wykończeniu perłowym, pastelowym, metalicznym i innych. Dzięki temu łatwo dopasujemy produkt do naszej wizji ściany. Farby strukturalne po pomalowaniu dadzą nam delikatny efekt trójwymiarowości. Wszystko przez to, że posiadają w sobie mniejsze lub większe drobinki, które osadzone na ścianie “odstają” od jej powierzchni. W zależności od naszych upodobań możemy sięgać po delikatniejsze lub mocniejsze efekty. Tak pomalowana ściana będzie na pewno efektowna. Musimy jednak pamiętać, że ze względu na jej niegładką strukturę nieco trudniej będzie nam ją czyścić.

Efekt ombre na ścianie

Cieniowanie, ombre, przechodzenie kolorów – to wszystko to efekty mieszania się barw, zazwyczaj od najjaśniejszego do najciemniejszego odcienia (lub odwrotnie). Takie przejścia kolorów są bardzo efektowne i jak najbardziej można je wykorzystać do ozdobienia ścian, np. za łóżkiem. 

Jak uzyskać efekt ombre podczas malowania ścian? Musimy przygotować sobie co najmniej kilka odcieni tego samego koloru farby. Najlepiej jest to zrobić poprzez rozjaśnianie białą farbą ciemniejszej barwy, traktowanej jako podstawowa. Ważne, by mieć od razu odpowiednią ilość materiału do malowania, bo późniejsze dorabianie identycznego odcienia może okazać się bardzo trudne. Następnie na ścianę nakładamy kolejno poszczególne odcienie pasami, a przestrzeń między nimi staramy się możliwie mocno rozmazać. Chodzi o to, by łączenia poszczególnych kolorów były płynne. To od tego zależy ostateczny efekt.

Metody DIY malowania ścian

Nietypowe, unikatowe malowanie ścian możemy osiągnąć na niezliczoną ilość sposobów. Jeśli zależy nam na efekcie, którego nie ma nikt inny, sięgnijmy po metody zrób to sam (DIY). Praktycznie każdy przedmiot w domu może nam posłużyć do stworzenia wyjątkowego malunku na ścianie. Jeśli marzy nam się oryginalna struktura, możemy:

  • malować ścianę gąbką,
  • pryskać farbą z małej odległości,
  • owinąć wałek sznurkiem, taśmą, czymś, co doda innej struktury,
  • do schnącej ściany przykładanie szmatki, nieregularne ruchy pędzlem, korzystanie z twardej szczotki do ubrań, folii aluminiowej czy świecy.

Malowanie artystyczne ścian

Gdy posiadamy nieco zdolności artystycznych, możemy pokusić się o wykonanie na ścianie malowidła. Oczywiście technik będzie równie dużo, co wcześniejszych metod ozdabiania powierzchni sufitów czy ścian. Możemy malować farbami, markerami, a jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, wspomóżmy się szablonami. Na rynku można nabyć specjalne szablony, które wystarczy przykleić do ściany, a puste miejsca wypełnić farbą, by w ten sposób odbić na niej dowolny wzór. Możemy samodzielnie tworzyć wyjątkowe kompozycje oraz uzupełniać je o dodatkowe elementy ozdobne. Wersją jeszcze prostszą są naklejki na ścianę.