Kiedy warto zdecydować się na podział pokoju na poszczególne strefy?

Podział pokoju na poszczególne strefy może okazać się przydatny w kilku przypadkach. Najczęściej decydują się na tę opcję właściciele małych kawalerek, w których znajduje się tylko jedno pomieszczenie – wyłączając łazienkę. Wówczas wyznaczenie kilku „rejonów”, takich jak strefa sypialniana, biurowa czy jadalniana, okazuje się nieoceniona.

Podział pokoju na strefy przy użyciu farb może ułatwić codzienne funkcjonowanie również w przypadku:

  • garderoby, w której łatwo w ten sposób wyznaczyć strefę damską i męską;
  • pokoju dziecięcego, w którym mieszka rodzeństwo – wówczas podział wspólnej przestrzeni na mniejsze, sprawi, że każde z dzieci będzie miało swoje własne, prywatne miejsce. Może się to okazać niemałą pomocą dla rodziców, którzy nie będą musieli rozwiązywać sporów, gdzie kończy się przestrzeń jednej pociechy, a zaczyna drugiej;
  • sypialni, która często służy nie tylko do odpoczynku i spania. Nierzadko znajduje się tam również kącik do pracy lub wyposażony w toaletkę, przy której odbywa się codzienna pielęgnacja. 

Wymienione przypadki nie są jedynymi, w których można lub warto zdecydować się na podział pokoju na strefy przy użyciu farb. Może zdecydować się na to każdy, kto czuje taką potrzebę lub chęć.

Co będzie potrzebne do podziału pokoju przy użyciu farb?

Kiedy zdecydujemy się na podział pokoju na poszczególne strefy, wykorzystując do tego farbę, musimy zakupić odpowiedni sprzęt. Nie będzie to nic nadzwyczajnego, ponieważ zadanie to opiera się głównie na przemalowaniu ścian. W związku z tym niewątpliwie przydatne okażą się:

  • minimum 2 farby w różnych kolorach – ich ilość może być jednak dowolna, wszystko zależy od tego, ile stref planujemy wyznaczyć;
  • wałki lub pędzle – najlepiej w różnych wielkościach, aby móc dopracować łączenia poszczególnych kolorów, a także problematyczne miejsca na ścianach (np. przy parapetach, grzejnikach czy tuż pod sufitem)
  • kuweta na farbę – umożliwi ona wygodne nabieranie farby na wałek lub pędzel;
  • taśma malarska – posłuży do oddzielenia poszczególnych fragmentów ścian, na których znajdą się inne kolory. 

Jak podzielić pokój na poszczególne strefy wykorzystując farby?

Sposób dzielenia pokoju na poszczególne strefy używając do tego farb, może być różny. Zależy to m.in. od tego, jak bardzo skomplikowana ma być kompozycja, którą chcemy uzyskać. Najłatwiejszym sposobem jest podział „pół na pół” pionową, niewidoczną kreską. Będzie to najszybsze do uzyskania. Jeśli natomiast zależy nam na wprowadzeniu odrobiny szaleństwa do wnętrza, możemy zdecydować się na ukośne prowadzenie łączenia dwóch kolorów. 

W pokoju dziecięcym często spotykane są też mniej klasyczne łączenia, wymagające większych umiejętności od osoby, która wykonuje remont. Tworzone są wówczas na danej ścianie pewnego rodzaju wzory, przypominające fale, suwak czy połączone ze sobą klocki. 

Jak łączyć kolory ścian podczas podziału pokoju na poszczególne strefy?

Jednym z największych problemów podczas podziału farbami pokoju na poszczególne strefy, jest wybór odpowiednich kolorów. Zawsze towarzyszy temu taki sam dylemat: jakie barwy wybrać, aby wnętrze pozostało urządzone ze smakiem?

Najważniejszą zasadą jest to, aby pilnować się swoich osobistych wizji i upodobań. Najbardziej istotne jest bowiem to, aby właściciel danego wnętrza dobrze się w nim czuł. Małą podpowiedzią może być to, aby dobierać kolory do poszczególnych stref zgodnie z tym, jakie ma być ich zastosowanie. Przykładowo: jeśli wybieramy barwy farby do strefy gabinetowej, warto zdecydować się na kolory, które pobudzają do działania, a nie przeciwnie – usypiają i uspokajają.

Jakie są inne ciekawe sposoby na malowanie ścian w domowych wnętrzach?

Sposobów na ciekawe malowanie wnętrz jest wiele. Odbiegając nieco od podziału pokoju na poszczególne strefy przy użyciu farb, równie fajną propozycją jest stworzenie na ścianach w danym pomieszczeniu kompozycji, przedstawiającej pionowe lub poziome paski. 

Wariant ten umożliwia na pewną „manipulację” sposobem odbierania danego pokoju. Pionowe paski sprawiają, że wnętrze wydaje się wyższe, poziome z kolei – że jest dłuższe. 

Jak widać, barwy ścian umożliwiają nam wiele różnych możliwości. To, na jakie dostępne warianty powinniśmy się zdecydować, zależy od tego, co chcemy osiągnąć.