Jaki kolor najlepiej rozjaśni pokój?

Percepcja kolorów to kwestia indywidualna. Natomiast ich wpływ na nasze samopoczucie jest podobny. Zbyt jaskrawe i ciemne barwy będą działać na nas drażniąco. Dlatego w przypadku domowego biura należy się ich wystrzegać. W końcu home office opiera się przede wszystkim na samodyscyplinie, motywacji i dobrej organizacji pracy. Sprzyjająca przestrzeń to pierwszy krok w skutecznym realizowaniu działań. 

Okazuje się, że biuro w jasnych kolorach ma pozytywny wpływ na nasze skupienie. Dodatkowo wnętrza stają się bardziej przytulne, a to niewątpliwie poprawia komfort pracy. Jaki odcień najlepiej rozjaśni pokój? Warto postawić na ciepłe i jasne warianty żółtego, pomarańczowego czy różowego. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie kolorów pastelowych z odcieniami bardziej nasyconymi. Dzięki temu unikniemy nudy, a otoczenie zadziała na nas aktywizująco. 

Jeśli zależy Ci na maksymalnym rozjaśnieniu domowego biura, to sięgnij po klasyczną biel lub jej odcienie. Dla większego zróżnicowania fragmenty ścian mogą zostać pomalowane na odcienie pastelowe. Finalnie uzyskamy optycznie powiększoną i jasną przestrzeń. 

Top 5 rozjaśniających kolorów do biura 

Decyzja o jasnym i ciepłym kolorze biura jeszcze nie rozwiązuje w pełni kwestii funkcjonalności. Problem pojawia się w momencie, gdy do stworzenia wymarzonego biura mamy bardzo mało wolnej przestrzeni. Wówczas sprzyjające kolory muszą oznaczać również przestronność i więcej światła w pokoju. Jaka barwa wnętrz rozjaśni i powiększy biuro?

  • Biel – klasyczna może okazać się zbyt monotonna. Natomiast jej kremowe odcienie maksymalnie rozświetlą małe biuro.
  • Błękit – jego ciepły i jasny odcień sprawi, że wnętrze będzie bardziej przestronne. Dodatkowo działa uspokajająco i dobrze łączy się z innymi kolorami pastelowymi. 
  • Brzoskwiniowy – pozwala zmienić chłodne pomieszczenie w maksymalnie ciepłe i przytulne biuro domowe. 
  • Neutralne beże  dobrze sprawdzają się do przełamania czystej bieli. Neutralność koloru pozostawia sporo miejsca na dowolną aranżację mebli i dodatków. 
  • Żółty – wyłącznie jasne i pastelowe odcienie. Ciepły i energetyzujący kolor w połączeniu ze stonowaniem będzie skutecznie motywował do działań. 

Kolory w biurze mają znaczenie, a ich zły wybór może skutkować rozdrażnieniem lub sennością. Jeśli planujemy przemalowanie ciemnej farby, to wcześniej powinniśmy pamiętać o pokryciu ściany białą emulsją. Dzięki temu uzyskamy lepszy efekt, gdy zdecydujemy się na wnętrza w jasnym kolorze.

Dlaczego warto rozjaśnić wnętrze małego biura? 

Rozjaśnione wnętrza optycznie wyglądają na większe, co przy małych przestrzeniach jest niemal konieczne. Biuro w jasnych pastelach będzie prezentować się bardziej przestronnie, a tym samym przebywanie i praca w pomieszczeniu okażą się dużo przyjemniejsze. Co więcej, to właśnie jasne kolory pozytywnie wpłyną na nasz nastrój. 

Poza aspektem wizualnym warto zauważyć, że stonowane barwy sprzyjają lepszej koncentracji. Z praktycznych względów w małym biurze każda ilość światła jest na wagę złota. Ciemne kolory nawet w połączeniu z dodatkowymi lampami mogą okazać się niewystarczające. Wówczas powinniśmy zdecydować się na zmianę koloru ścian.

Pozostaje również wybór pomiędzy ciepłym a chłodnym odcieniem. Zasadniczo to cieplejsze kolory działają pobudzająco, a chłodniejsze sprawdzają się np. w sypialni. W przypadku małego biura domowego najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie cała paleta kolorów pastelowych lub biel. 

Jak rozjaśnić małe biuro? – wybierz odpowiedni kolor i rodzaj farby

Kolor ścian w biurze domowym powinien nie tylko rozjaśniać pomieszczenie i korzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Warto zadbać również o to, aby prawidłowo komponował się z umeblowaniem i dodatkami. Wówczas należy sięgnąć po neutralną paletę jasnych i ciepłych barw. Na jej tle dobrze komponują się biurka i szafki w podobnych odcieniach. Dodatkowo w pomieszczeniu jest więcej światła, a tym samym prawidłowe oświetlenie biurka nie stanowi większego problemu. 

W małym biurze domowym warto postawić na minimalizm. Schludna przestrzeń również będzie sprzyjać lepszej koncentracji. Jak rozjaśnić małe biuro w domu w kilku krokach? Poza kolorem ściany istotny jest również rodzaj farby. Najlepszym rozwiązaniem są farby o wykończeniu połyskowym. Oprócz tego sprawdzi się także opcja z dodatkiem perłowego brokatu. Dzięki temu ściana będzie lepiej odbijać światło, a tym samym w pomieszczeniu zrobi się jaśniej.