Jak zdefiniować dużą sypialnię? Kiedy kończy się „mała”, a zaczyna „duża”?

Podział sypialni na dużą i małą jest kwestią dość subiektywną. Każdy z nas może inaczej rozumieć to, jak powinno wyglądać niewielkie pomieszczenie sypialniane i mieć zupełnie odmienną jego wizję. 

Ogólnie przyjęte jest, iż duża sypialnia to wnętrze, które mieści niemałe łoże – nazywane często małżeńskim, szafę garderobianą, a także komodę na mniejsze elementy wyposażenia. Jeśli jesteś właścicielem pomieszczenia, w którym wymienione meble się znajdują, oznacza to, że jesteś uznawany za szczęśliwego posiadacza dużej sypialni. 

Powiedzieliśmy „szczęśliwego” i pewnie część osób będzie się zastanawiać, dlaczego użyliśmy takiego określenia. A to dlatego, że nieograniczona zbytnio przestrzeń znacznie ułatwia wybór poszczególnych elementów zabudowy, nie trzeba rezygnować ze wszystkiego, co nam się podoba – chyba że jest to nie wiadomo jak duża rzecz, wówczas rzeczywiście może pojawić się (nie)mały problem.

Od czego zacząć przygotowania do malowania dużej sypialni?

Jednym z pierwszych kroków, jaki powinniśmy zrobić przed rozpoczęciem malowania dużej sypialni, jest opróżnienie jej zarówno z mebli, jak i mniejszych elementów wyposażenia. Zazwyczaj posiadacze dużego pomieszczenia sypialnianego umieszczają w nim dużo przedmiotów, które często okazują się zupełnie niepotrzebne. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ nie muszą oni w tej kwestii się ograniczać. Jednak w sytuacji, kiedy planujemy wykonanie remontu, należy liczyć się z koniecznością poświęcenia większej ilości czasu na opróżnianie wnętrza.

Zabezpiecz podłogę w dużej sypialni przed malowaniem

Malowanie każdego wnętrza, w tym dużej sypialni, wiąże się z ryzykiem pewnych strat. Te jednak zazwyczaj są spotykane tylko w przypadku, gdy właściciele danego wnętrza odpowiednio go nie zabezpieczą. Kwestia ta sprowadza się głównie do zadbania o podłogę. Nieco inaczej to wygląda, gdy nie wynieśliśmy całego wyposażenia z pomieszczenia sypialnianego. Wówczas należy przykryć również poszczególne meble czy elementy dekoracyjne. 

Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się folia malarska, której rozłożenie na danym obszarze może zapobiec niemałym stratom. Jeśli obawiamy się, że jedna warstwa to za mało – nie zaszkodzi zastosowanie dwóch. Wówczas ochrona będzie jeszcze lepsza.

Przygotuj ściany dużej sypialni do malowania

Kolejnym krokiem, który powinniśmy przeprowadzić, jest odpowiednie przygotowanie ścian w dużej sypialni do malowania. To, jak dokładnie powinniśmy postąpić w tej kwestii, w dużym stopniu uzależnione jest od tego, co znajduje się na naszej sypialnianej ścianie. W przypadku, gdy jest to cienka warstwa klasycznej farby – nie ma większego problemu. Ten może pojawić się w momencie, gdy planujemy pomalować ścianę, na której znajduje się farba tablicowa lub – jeszcze gorzej – tapeta.

W wymienionych przypadkach konieczne jest zerwanie (w przypadku tapety) lub zeszlifowanie (w przypadku „tablicówki”) wierzchniej warstwy ściany. Kiedy wyrównamy powierzchnię, możemy przechodzić do jej właściwego przygotowania.

W tym celu należy przede wszystkim sprawdzić, w jakim stanie jest tynk. Jeśli nigdzie nie widać, by odchodził, ścianę warto zagruntować. Dzięki temu na jej powierzchni powstanie warstwa, która sprawi, że świeżo kładziona farba będzie się lepiej trzymać. Będzie też mniejsze ryzyko powstawania nieestetycznych „bąbelków” – jednak to w dużej mierze zależy też od sposobu malowania i umiejętności osoby, która to wykonuje.

Wyposaż się we wszystkie niezbędne do malowania dużej sypialni sprzęty

Nie możemy zapomnieć o tym, aby jeszcze przed rozpoczęciem malowania dużej sypialni wyposażyć się we wszystkie niezbędne przedmioty. Są to przede wszystkim:

  • zestaw pędzli i wałków;
  • folia malarska;
  • szpachla – okazuje się przydatna w przypadku, gdy na ścianach zauważone zostaną nieestetyczne dziury i ubytki;
  • papier ścierny – służy do wyrównania powierzchni ściany w dużej sypialni;
  • grunt;
  • kuweta na farbę – osoby, które chcą zaoszczędzić sobie jej mycia, mogą dodatkowo wyposażyć się w specjalny wkład, który po skończonej pracy wystarczy wyrzucić;
  • taśma malarska;
  • odpowiednia farba – powinna zostać dopasowana do potrzeb właścicieli danego wnętrza. Mieszkania, w którym znajdują się małe dzieci, zazwyczaj malowane są farbami łatwościeralnymi.