Zacznijmy od materiałów do zabezpieczania, czyli bez czego nie rozpoczynaj malowania ścian i sufitów

Odpowiednie zabezpieczenie powierzchni niemalowanych i oddzielenie ich od tych odświeżonych jest kluczem do czystej pracy i niezniszczenia innych powierzchni. Co więc będzie nam do tego potrzebne? Przede wszystkim duża ilość folii zabezpieczającej, którą możemy przykryć sprzęty, meble, podłogi. W kwestii tych ostatnich polecamy jeszcze inne rozwiązanie. W marketach budowlanych czy sklepach internetowych dostaniemy papier ochronny, który idealnie zabezpiecza podłogi. Jest on dość gruby, dostępny w szerokich rolkach. Wystarczy wyłożyć go na podłodze i lekko przykleić taśmą, by nie musieć się bać o zniszczenie tej powierzchni.

Kolejnymi gadżetami przydatnymi do zabezpieczenia są wszelkiego typu taśmy o różnych szerokościach. Warto mieć ich co najmniej kilka, gdyż szybko się zużywają. W sklepach znajdziemy taśmy w trzech kolorach jasnożółtym, pomarańczowym i niebieskim. Te pierwsze służą do przyklejania folii, papieru. Z kolei niebieskie taśmy polecamy stosować na ścianach i sufitach, ponieważ są zdecydowanie delikatniejsze i ściągając je nie musimy obawiać się o to, że na taśmie zostanie nam kawałek ściany czy też że pod jej powierzchnię dostanie się trochę farby.

Ciekawym rozwiązaniem, które można znaleźć na sklepowych półkach jest połączenie taśmy i folii w jednym produkcie. Na rolce mamy cienką taśmę do której od razu przymocowana jest cienka folia ochronna. Jest to sprytne rozwiązanie ułatwiające i przyspieszające pracę.

Narzędzia pomagające przygotować ściany

Jeśli zabezpieczyliśmy już wszystkie powierzchnie, możemy przystąpić do ich przygotowania. Przydadzą nam się wszelkiego rodzaju ściereczki i magiczne gąbki do mycia ścian oraz pędzle czy walki do nanoszenia preparatu gruntującego. W tym przypadku narzędzia nie mają aż tak dużego znaczenia, ważne jest by tych etapów nie pomijać.

Czym najlepiej nanosić farbę?

Sposobów na nanoszenie farby na ściany i sufity jest wiele. Każdy też ma swoje preferencje odnośnie narzędzi. Kluczem jest jednak dostosowanie ich do typu stosowanej farby. Producenci pędzli czy wałków oraz farb zawsze opisują, w jakich sytuacjach się sprawdzą. Zanim kupimy narzędzie, upewnijmy się, że dobraliśmy je odpowiednio pod kątem typu.

Pędzle

Jednym z podstawowych narzędzi malarskich jest pędzel. Przyda się do nanoszenia gruntu czy farby zarówno na ściany, sufity, framugi, kaloryfer i wszystkie inne powierzchnie, które chcemy odświeżyć. W sklepach znajdziemy pędzle w rozmiarach od kilku centymetrów, precyzyjnych, po duże i grube do malowania ścian. Pamiętajmy, że pędzle mogą być wykonane z różnego rodzaju włosia, jedne sprawdzą się do farb rozcieńczalnych wodą, inne zaś są przeznaczone do mycia rozpuszczalnikami. Mogą mieć również zróżnicowane kształty w zależności od tego, co chcemy malować.

Wałki

Kolejnym narzędziem stosowanym do malowania ścian są wałki (również występujące w wielu rozmiarach). Wałki zdecydowanie przyspieszają pracę i umożliwiają równe nakładanie farby. Narzędzia wykonane są z różnego rodzaju tworzyw i włosia, by jak najlepiej sprawdzić się w poszczególnych rodzajach farb.

Pistolet do malowania natryskowego

Ostatnią metodą nakładania farby jest malowanie natryskowe, które częściej stosowane jest przez profesjonalistów niż amatorów, głównie ze względu na wyższe koszty zakupu narzędzi i konieczność zapoznania się z techniką malarską.

Gadżety ułatwiające malowanie ścian i sufitów

Malowanie powierzchni trudno dostępnych nie jest prostym zadaniem. Dlatego warto wykorzystywać nowinki rynkowe i produkty, które ułatwiają to zadanie. Dzięki nim nie tylko przyspieszymy sobie pracę, ale zapewnimy też lepsze rezultaty.

Kuwety i wkłady

Podstawowym narzędziem, niezbędnym podczas każdego malowania są kuwety. To do nich nalewamy farbę i one pomagają w odpowiednim jej odsączeniu. Wadą kuwet jest jednak trudność w ich późniejszym domyciu. Dlatego w sklepach znajdziemy specjalne wkłady z które wkładamy do kuwety, a po użyciu po prostu wyrzucamy. Kosztują kilka złotych są więc tanią alternatywą dla czyszczenia tego narzędzia. Musimy jednak uważać, bo wkład może się przesuwać, co sprawi, że ciężko będzie nam odsączyć nadmiar farby.

Kije do malowania sufitu

Do malowania sufitów czy wysokich ścian warto wykorzystać specjalne kije będące przedłużeniem dla wałków. Z ich pomocą szybko i sprawnie pomalujemy nawet duże powierzchnie. Uważajmy jednak, bo malowanie nimi wymaga sporo siły niezbędnej do odpowiedniego dociśnięcia wałka.