Czym jest malowanie natryskowe?

Malowanie natryskowe to jedna z metod malowania ścian, która zakłada wykorzystanie specjalnego pistoletu natryskowego. Dzięki niemu równomiernie i szybko nanosimy barwnik na ścianę. Działanie pistoletu oparte jest o sprężone powietrze, które rozpyla farbę pod wysokim ciśnieniem. Naszym zadaniem jest z kolei trzymanie urządzenie pod właściwym kątem, co umożliwi równomierne rozłożenie barwnika na ścianie.

Wysokie ciśnienie powoduje, że malowanie z wykorzystaniem pistoletu przebiega szybciej i sprawniej niż ta sama czynność wykonana wałkiem lub pędzlem. Co więcej, malowanie natryskowe jest czyste. Farba nie kapie i nie pryska na boki, o ile korzystamy z urządzenia według zaleceń producenta.

Jakie są zalety malowania natryskowego?

Malowanie natryskowe ma wiele zalet, a do najważniejszych należą:

  • mała ilość akcesoriów malarskich do kupienia – do malowania natryskowego wystarczy sam agregat. Farbę przelewamy z puszki do pojemnika, co umożliwia dozowanie preparatu według naszych potrzeb. Zaoszczędzamy również na pędzlach, których do malowania klasycznego możemy potrzebować nawet kilka;
  • duża dokładność w nakładaniu farby – klasyczne malowanie wymaga cierpliwości i wyczucia w korzystaniu z pędzla lub wałka. Malowanie pistoletem natryskowym jest prostsze, a my jedynie musimy trzymać urządzenie pod odpowiednim kątem i we właściwej odległości;
  • mniejsze zużycie farby – malowanie natryskowe to duża oszczędność farby. Drobinki barwnika zostają szybko i równomiernie rozprowadzone, a my nie musimy martwić się, ile razy należy zamachnąć się pędzlem;
  • farbę możemy nałożyć na prawie każdą powierzchnię – pistolet natryskowy umożliwia nam pomalowanie o wiele większej ilości powierzchni, gdyż w ten sposób łatwiej dotrzeć do zakamarków, czy nałożyć farbę na nieregularną strukturę przedmiotu.

Jakich farb możemy użyć do malowania natryskowego?

Jedyna wada malowania natryskowego to ograniczona ilość farb, jakie możemy użyć. Odpowiednie dla urządzenia z pistoletem są zazwyczaj farby winylowe, bitumiczne, epoksydowe oraz olejno-żywiczne.

Pamiętajmy, że przed pierwszym użyciem warto sprawdzić zalecenia producenta. Będzie w nich dokładnie opisane, których substancji możemy użyć razem z pistoletem natryskowym.

Pamiętajmy również, że mały agregat został stworzony do drobnych prac, na przykład odświeżenia ścian w sypialni lub pomalowania jakiegoś elementu. Duże prace, takie jak malowanie elewacji lub wszystkich ścian w mieszkaniu, może wymagać użycia profesjonalnego agregatu malarskiego, w który zaopatrzone są firmy remontowe. Zakup takich urządzeń do małych remontów jest nieopłacalny.

Jak trzymać pistolet natryskowy?

Zasady dotyczące trzymania pistoletu mogą się różnić w zależności od wersji urządzenia. Nawet znając zasady obchodzenia się z agregatem, warto sprawdzić zalecenia producenta. Pomoże nam to uniknąć błędów, które zatkają dyszę lub uszkodzą pistolet w inny sposób.

Najważniejsze rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas malowania, to trzymanie pistoletu w odpowiedniej odległości – zazwyczaj jest to około 30 cm. Trzymanie agregatu natryskowego za blisko ściany może skutkować pojawieniem się zacieków i szybszym zużyciem farby z pojemnika.

Warto wiedzieć, że do pistoletów natryskowych często dodawany jest specjalny „plakat” testowy. Wieszamy go na ścianie i postępujemy według instrukcji. Taka wstępna zabawa ma na celu nauczenie nas obsługi pistoletu i zapoznanie się z jego wszystkimi funkcjami.

Czy pistolet natryskowy brudzi?

Korzystanie z pistoletu natryskowego zgodnie z zaleceniami producenta nie brudzi otoczenia. Farba nie kapie z pojemnika ani z dyszy, dlatego trzymanie pistoletu jest o wiele bardziej komfortowe niż używanie pędzla lub wałka.

Malując natryskowo, koniecznie pamiętajmy o zasadach BHP i założeniu maseczki, żeby ochronić się przed wdychaniem oparów farby.