Wiosna – idealny czas na zmiany

Wiosna to jedna z weselszych pór roku. Po deszczowej jesieni i długiej zimie w końcu wszystko budzi się do życia. Zaczynają rodzić się kolorowe kwiaty, drzewa z dnia na dzień robią się coraz zieleńsze, a słońce pojawia się nie tylko na niebie, ale też w naszych sercach. To okres rozkwitu, nowych nadziei i szans.

Wiosna przez wielu z nas uznawana jest jako jeden z lepszych okresów do zmian. Warto wykorzystać budzącą się w nas motywację i siłę w celu dokonania pewnych modyfikacji – chociażby w naszym otoczeniu. W tym przypadku dobrym pomysłem będzie zmiana kolorów ścian w salonie, czyli w miejscu, w którym cała rodzina spędza znaczną część dnia. Z naszą niewielką, ale istotną pomocą dowiesz się, na jakie odcienie należy postawić podczas wiosennej odnowy wyglądu ścian w pokoju dziennym.

Jakie kolory na ściany w salonie wybrać podczas wiosennej odnowy wnętrz?

Już wspomnieliśmy, że wiosna to bardzo kolorowa pora roku. Może wyglądając za okna pod koniec marca lub na początku kwietnia, nie widać tego aż tak, ale jeśli „rozkręci się” bardziej, potrafi być zachwycająca. Znacznie wyższa temperatura niż w miesiącach zimowych, uderzające zewsząd promienie słońca i pojawiające się na horyzoncie kolory – to coś, dzięki czemu chce się żyć.

Decydując się na szybką, wiosenną odnowę warto wprowadzić również do swojego pokoju dziennego nieco życia. Idealnie sprawdzi się w tym celu kilka określonych kolorów farb, które po znalezieniu się na ścianach sprawią, że wnętrze będzie znacznie weselsze i żywsze.

Wiosenne, poranne niebo na ścianach w salonie przy zastosowaniu błękitu

Błękit to kolor kojarzony z jasnym, bezchmurnym niebem. Takie z kolei widoczne jest w piękne, wiosenne poranki, kiedy zaczyna się dzień, pełen nowych szans. Wybierając tę barwę do swojego domowego salonu, mamy pewność, że pomieszczenie to będzie wesołe i spokojne jednocześnie. Wspomniany odcień koloru niebieskiego potrafi działać kojąco na zmęczone całodzienną pracą oczy.

Prywatne słońce w pokoju dziennym, czyli zastosowanie koloru żółtego na ścianach

Żółty to jeden z weselszych kolorów. Idealnie sprawdzi się na ścianach w salonie podczas wiosennego remontu, ponieważ wprowadzi niezwykle wesoły element. Jest to również barwa ciepła, która podkreśli słońce wpadające do wnętrza przez okna pokoju dziennego. 

Pudrowy róż na ścianach w salonie – (nie) tylko dla kobiet?

Już dawno przyjęło się, że kolor różowy zarezerwowany jest dla kobiet. Warto jednak walczyć z tym stereotypem i decydować się na nieco odważniejsze kroki – np. wybór pudrowego różu jako kolor ścian do salonu podczas wiosennego remontu.

Pudrowy róż jest odcieniem, który kojarzony jest z delikatnością. Przywodzi na myśl dopiero co budzący się świat, który wraca do życia po zimowym śnie. Jednocześnie nie ma obaw, że barwa ta będzie motywem przewodnim w danym wnętrzu. Jest to bowiem odcień jasny, który dla niektórych zbliżony jest nawet do bieli. W rzeczywistości jednak jest nieco od niej cieplejszy, dzięki czemu całe wnętrze będzie przytulniejsze.

Pomarańczowa czerwień jako jeden z odważniejszych kolorów podczas wiosennej odnowy wnętrz

Czerwień to barwa, która znana jest w wielu odcieniach. Jednym z nich jest tzw. pomarańczowa czerwień, której nazwy i jej pochodzenia nie trzeba tłumaczyć. Propozycja ta sprawdzi się u osób, lubiących odważne rozwiązania. Nie jest powiedziane, że musi znaleźć się na wszystkich ścianach w salonie. Możemy zdecydować się na zastosowanie pomarańczowej czerwieni na jednej powierzchni, na pozostałych natomiast wykorzystać inną, spokojniejszą barwę, np. kolor biały. Dzięki temu wnętrze będzie jasne, a jednocześnie wesołe. Pozbędziemy się efektu zimnej sali szpitalnej, który często pojawia się w pokojach, w których wszystkie ściany są białe. 

Świeżość i spokój w salonie dzięki zastosowaniu koloru zielonego

Zieleń to barwa, która uspokaja. Bardzo fajnie sprawdza się w pokoju dziennym, ponieważ działa kojąco na wszystkich domowników. W zależności od tego, jaki odcień koloru zielonego wykorzystamy w salonie, różny może być uzyskany efekt:

  • jasna, miętowa zieleń na ścianach wprowadzi element świeżości;
  • zieleń w odcieniu dojrzałej trawy wprowadzi dużo życia do salonu;
  • butelkowa zieleń z kolei uspokoi pokój dzienny, sprawi, że będzie on idealnym miejscem do relaksu.

Najmodniejsze propozycje sezonu 2021 roku – co sprawdzi się na ścianach w salonie?

Można śmiało powiedzieć, że 2021 rok pastelami stoi. Wybierając podczas wiosennej odnowy wnętrz odpowiednią farbę na ściany w salonie, warto rozważyć opcję wyboru odcieni pastelowych. Dzięki temu, że wszystkie wymienione wyżej barwy mogą występować właśnie w takiej wersji, nie ma konieczności zmiany początkowej koncepcji.

Kolory pastelowe to nieco delikatniejsza, można powiedzieć przygaszona wersja podstawowych barw. Mimo iż wariant ten jest spokojniejszy od klasycznego, bynajmniej nie jest on nudniejszy. Warto się na niego zdecydować, ponieważ sprawi, że salon nabierze wyjątkowego, niecodziennego charakteru.