Zwróć uwagę na skład farby i unikaj szkodliwych substancji

Środki służące do przygotowania i malowania ścian bardzo często zawierają wiele szkodliwych substancji. Zazwyczaj są to związki organiczne lotne (nazywane VOC i rozpuszczalnikami) ‒ wśród których najpopularniejszym jest formaldehyd. Te lotne środki w trakcie malowania i wysychania ścian przedostają się do powietrza. Potem trafiają niestety do naszych płuc. W trakcie malowania VOC mogą wywoływać silny ból głowy, nudności, podrażnienia dróg oddechowych, a w skrajnych przypadkach prowadzić do utraty przytomności. Okazuje się, że zawodowi malarze przez te związki mogą nawet o 50% częściej chorować na raka płuc. Badania naukowe udowodniły, że VOC utrzymują się w powietrzu jeszcze długo po skończonym malowania. Co ważne, na zewnątrz ich stężenie jest zawsze niższe niż w pomieszczeniach.

Co zrobić, by nie zatruć się formaldehydem? Przede wszystkim starajmy się sięgać po farby pozbawione szkodliwych substancji w swoim składzie. Na półkach szukajmy farb, które są niskoemisyjne, pozbawione rozpuszczalników, plastyfikatorów i konserwantów. W ofercie sklepów budowlanych z pewnością znajdziemy farby pozbawione szkodliwych substancji. Będą zapewne droższe, ale zapewnią nam bezpieczeństwo i zdrowie, a tego nie da się przecenić.

Zadbaj o dobrą wentylację w trakcie malowania ścian

Kolejnym sposobem na zadbanie o siebie podczas remontu jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji mieszkania czy domu. Na każdym etapie prac kluczowe jest zarówno solidne wietrzenie, jak i stały dostęp powietrza. Jeśli wśród mieszkańców są kobiety w ciąży, dzieci czy osoby z alergiami i astmą, najlepiej będzie, jeśli na czas malowania i schnięcia farby nie będą przebywać w pomieszczeniach.

Dla właściwej wentylacji jest przeprowadzenie remontu przy sprzyjającej pogodzie. Najlepiej by było ciepło i sucho, ponieważ w takich warunkach farba najszybciej wyschnie. Pomocna może być również wietrzna pogoda, która wzmocni wentylację. Malowanie ścian dobrze jest przeprowadzić szybko i skończyć w ciągu jednego dnia. Dzięki temu łatwiej będzie nam później dobrze wywietrzyć pokoje zanim znów w nich zamieszkamy.

Farba, która zmniejsza poziom formaldehydu

Producenci farb i artykułów budowlanych zdają sobie sprawę z tego, że obecność w środowisku formaldehydu jest coraz większym problemem. Powstało nawet specjalne określenie – syndrom chorego budynku. Oznacza ono właśnie duże zanieczyszczenie tą substancją, pochodzącą z farb, ale również innych chemicznych produktów, czy nawet mebli. Dlatego coraz częściej możemy znaleźć na sklepowych półkach farby ze specjalnymi substancjami, które pochłaniają i neutralizują formaldehyd. Jest to produkt nie tylko bezpieczny w stosowaniu, ale również poprawiający stan naszego zdrowia.

Najważniejsze zasady bezpiecznego malowania ścian

Jeśli decydujemy się na przeprowadzenie remontu, w tym malowania ścian, zarówno robiąc to samodzielnie, jak i z pomocą specjalistów, musimy kierować się kilkoma zasadami:

  • unikajmy produktów do malowania zawierających szkodliwe substancje,
  • sięgajmy po farby ekologiczne, delikatne dla kobiet w ciąży czy dzieci (ponieważ te nie będą szkodliwe także dla pozostałych),
  • zwróćmy uwagę na produkty neutralizujące formaldehyd,
  • jak najbardziej skróćmy czas trwania malowania,
  • stale i intensywnie wietrzmy wnętrze,
  • włączmy wszystkie wentylatory, a przed tym wymieńmy w nich filtry na nowe,
  • malowanie przeprowadzajmy najlepiej przy suchej, wietrznej pogodzie.

Co zrobić, gdy boli nas głowa w trakcie malowania i remontu mieszkania?

Wiemy już, co zrobić, by uniknąć zatrucia organizmu, ale co zrobić, gdy mimo ich zastosowania boli nas głowa lub źle się czujemy? Musimy zdać sobie sprawę z tego, że właśnie się zatruliśmy substancjami lotnymi. Najważniejsze jest więc nieprzebywanie już w zanieczyszczonych pomieszczeniach. Koniecznie wyjdźmy na świeże powietrze, najlepiej do jakiegoś parku, a nie na parking przed blokiem czy drogę. Nie możemy wtedy przebywać sami, zawsze osoba źle się czująca musi być z kimś jeszcze, kto ją będzie obserwował i w razie kryzysu wezwie pomoc. Kolejnym krokiem powinno być uzupełnienie poziomu wody w organizmie, która dodatkowo pomoże nam się oczyścić ze szkodliwych substancji. Jeśli nasze samopoczucie nie będzie się poprawiać, konieczne może okazać się skonsultowanie się z lekarzem. Należy wtedy powiedzieć skąd ból głowy czy nudności mogą wynikać. Dobrze też podać lekarzowi konkretne produkty, które mogły nas zatruć.