Po pierwsze przygotuj ścianę do malowania

Przede wszystkim, jeśli na naszej ścianie dotychczas widniał kolor mocno nasycony lub w ogóle ciemny, konieczne będzie odpowiednie przygotowanie jej do malowania na biało. Bez tego nie uda nam się wykonać tego prawidłowo, ani tym bardziej uzyskać efektu idealnie białej powierzchni. O jakim przygotowaniu mówimy? Każdy remont ścian powinien rozpocząć się od ich dokładnego umycia. Do tego celu niezbędna będzie nam czysta gąbka (wystarczy taka, jak do mycia naczyń), ciepła woda i mydło lub płyn do mycia naczyń. Tak przygotowaną miksturą przemywamy całą ścianę. Chodzi o to, by pozbyć się z jej powierzchni zarówno w kurzu, jak również tłuszczu. 

Po odczekaniu kilku godzin do całkowitego wyschnięcia ściany możemy przystąpić do etapu drugiego i przygotowań do malowania. Teraz musimy ją odpowiednią zagruntować. Do tego zadania będzie nam potrzebny odpowiedni preparat, tak zwany podkład gruntujący, który kupimy w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. Postępując zgodnie z instrukcją producenta, musimy nałożyć grunt na ścianę. Zazwyczaj preparatu się nie rozcieńcza, a nakładać można go pędzlem lub wałkiem. Prawdopodobnie wystarczy nam jedna warstwa, ale upewnijmy się, że producent nie zaleca inaczej. Grunt potrzebuję kolejnych kilku godzin na to, żeby wyschnąć. W żadnym przypadku, a tym bardziej malując ciemną ścianę na biało, nie powinniśmy pomijać etapu gruntowania. 

Po drugie wybierz odpowiednią farbę do malowania ścian na biało

Kolejnym istotnym elementem malowania ścian na biało jest dobór odpowiedniej farby. Chodzi o to, by charakteryzowała się wysokim kryciem. Nie warto decydować się na najtańsze farby, które często są rozwadniane i ciężko będzie nam z ich pomocą uzyskać biel na ciemnym kolorze ściany. Warto wybierać te produkty, które tworzone są przez dobrych producentów, a do tego wyróżnia je wysokie krycie. To nie tylko przyspieszy nasze malowanie ścian na biało (bo nie będziemy musieli malować wielokrotnie), ale również w ogóle umożliwi uzyskanie gładkiej, jasnej powierzchni na wcześniejszym ciemnym kolorze. Jeśli mamy wątpliwości, którą farbę wybrać, warto poprosić o pomoc obsługę sklepu i wytłumaczyć, jaką powierzchnię chcemy odświeżyć.

Po trzecie dobierz właściwe narzędzia do malowania ściany na jasny kolor

Gdy mamy już odpowiednio dobraną farbę do malowania ciemnej ściany na jasny kolor, możemy przystąpić do wyboru sposobu nakładania farby i odpowiednich do tego narzędzi. Malować ścianę na biało możemy, korzystając z wałka, pędzla lub natrysku. Ten ostatni w tym przypadku może okazać się najskuteczniejszy, ale też najdroższy. Wymaga bowiem posiadania odpowiednich narzędzi (pistoletu natryskowego), ale również zużywa więcej farby i wymaga wprawy. 

Kolejnym wartym rozważenia sposobem malowania ścian na biało jest użycie wałków. Ta metoda jest prosta i tania, z jej pomocą możemy również uzyskać gładką, jasną powierzchnię. Malowanie ścian na biało pędzlem będzie z tych metod najbardziej czasochłonne, trudniej również będzie nam uzyskać dobre krycie, gdyż pędzel rozprowadza farbę nierównomiernie. Nie ma przeszkód, byśmy samodzielnie pomalowali ciemną ścianę na jasny kolor. Jeśli jednak nigdy tego nie robiliśmy, musimy liczyć się z pewnymi trudnościami i koniecznością położenia dodatkowej warstwy farby. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalistycznej ekipy remontowej, która posiada odpowiednie doświadczenie.

Po czwarte maluj ścianę na biało warstwami

Jeśli zamarzyliśmy o przemalowaniu ściany ciemnej ściany na biały lub inny jasny kolor, warto poświęcić na to czas i do procesu podejść warstwowo. Przede wszystkim malujemy przy naturalnym oświetleniu, w dzień, kiedy to łatwiej zauważyć niedociągnięcia. Dodatkowo będziemy musieli położyć minimum dwie, a prawdopodobnie trzy warstwy farby. To da nam gwarancję uzyskania jednolitej, jasnej powierzchni. Oprócz tego, tak jak wspominaliśmy wcześniej, konieczne będzie gruntowanie i czyszczenie ściany. Żadnego z tych etapów nie warto pomijać, by cieszyć się później trwałą, białą ścianą. Polecamy również sięganie po sprawdzone, dobre jakościowo jasne farby, które dobrze pokryją wcześniejszy ciemny kolor. Na tym nie warto oszczędzać, ponieważ kupno taniej a niekryjącej farby byłoby tylko pozorną oszczędnością. A w rezultacie zużylibyśmy znacznie więcej tej farby.