Co zrobić z zaschniętą lub zgęstniałą farbą, aby znów nadawała się do użytku?

Dobrej jakości farba do malowania ścian jest często niemałym wydatkiem. Równie często po skończonym remoncie substancje te zostają w puszkach niemalże nieużyte – zwłaszcza jeśli decydujemy się na zastosowanie w domu wielu kolorów. Po pewnym okresie przechowywania tracą one swoje właściwości: gęstnieją lub zasychają. Zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem, z którego dowiesz się, co zrobić ze starymi, zaschniętymi i zgęstniałymi farbami, czyli jak zaoszczędzić na kupowaniu nowych?
Dlaczego farby gęstnieją?
Farba do malowania ścian jest substancją zdolną do gęstnienia lub zasychania. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku, gdy jest ona niewłaściwie przechowywana. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura może negatywnie wpływać na właściwości substancji. Co więcej, nieszczelne zamknięcie również może przyczynić się do zmiany konsystencji farby.
Najlepiej jest kupować taką ilość substancji, którą będziemy w stanie zużyć za jednym razem. W tym celu warto przeliczyć, ile litrów danej farby potrzebne będzie na pomalowanie metra kwadratowego ściany. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać takich obliczeń, warto dopytać o to osoby, pracujące w sklepach budowlanych. Ich wiedza i doświadczenie z pewnością umożliwi udzielenie kompleksowej odpowiedzi.
Zaschnięte lub zgęstniałe farby – co z nimi zrobić, aby móc je wykorzystać?
Zgęstniała lub zaschnięta farba wbrew pozorom nadal może nadawać się do użytku! Wystarczy przeprowadzić kilka prostych kroków, które sprawią, że wrócą jej poprzednie właściwości.
Użycie środka rozcieńczającego do zaschniętej farby
Jednym z prostszych sposobów na „odnowienie” zaschniętej lub zgęstniałej farby jest wlanie do niej specjalnego środka rozcieńczającego. Substancję taką wystarczy nabyć w sklepie budowlanym. Ważne jednak są dwie kwestie. Pierwsza z nich to zakup odpowiedniego rodzaju rozcieńczalnika, dostępne są bowiem m.in.:
- rozpuszczalniki do farb poliwinylowych;
- rozcieńczalniki do farb chlorokauczukowych;
- rozcieńczalniki do farb chemoutwardzalnych;
- rozpuszczalniki typu terpin do rozcieńczania m.in. farb olejnych;
- rozpuszczalniki uniwersalne, nadające się do większości farb.
Druga kwestia dotyczy zastosowania odpowiedniej ilości danego rozcieńczalnika. Zazwyczaj informacje takie znajdują się na opakowaniu substancji, jednak aby mieć pewność, że użyjemy jej tak, jak należy – warto dopytać o to osobę, która rozpuszczalnik nam sprzedaje.
Pozbycie się grudek ze zgęstniałej farby
Kolejną metodą na zgęstniałą farbę jest pozbycie się z niej grudek, uniemożliwiających estetyczne malowanie ścian. Z pozoru może wydawać się to trudne, wręcz abstrakcyjne, bo niby jak pozbyć się grudek z farby…
W rzeczywistości jest jednak na to prosty sposób. Wystarczy przelać substancję przez cienką pończochę do innego, odpowiedniego wielkościowo pojemnika. Dzięki temu grudki zostaną w rajstopie, a farba będzie gotowa do ponownego użytku.
Odpowiednie otwieranie i przygotowywanie starej farby do malowania
Kiedy planujemy ponownie wykorzystać kupioną jakiś czas temu farbę, kluczowych jest kilka pierwszych minut podczas jej otwierania oraz tuż po nim. Musimy być wówczas bardzo ostrożni, aby przypadkowo nie wymieszać z farbą kożucha, który mógł pojawić się na jej powierzchni. Wspomnianej powłoki należy się pozbyć – np. kawałkiem deseczki – po czym można przystąpić do wymieszania substancji. Jeśli dokonalibyśmy tego przed pozbyciem się kożucha, mógłby on sprawić, że w farbie pojawiłyby się grudki, a my mielibyśmy dodatkową pracę, aby się ich pozbyć.
Jak i gdzie wykorzystać starą farbę?
Zazwyczaj ratujemy starą, zaschniętą lub zgęstniałą farbę po to, aby ją gdzieś wykorzystać. Często jednak okazuje się, że substancji jest stosunkowo mało i ilość, którą posiadamy, nie starczy na pomalowanie całego pomieszczenia. Wówczas wystarczy zdecydować się na połączenie w danym wnętrzu dwóch kolorów. Stara, ale odnowiona przez nas farba może znaleźć się na jednej ścianie, pozostałe powierzchnie mogą natomiast zostać pomalowane nową substancją.
Alternatywą dla tego pomysłu jest pomalowanie na ścianach ozdobnych pasków. W tym celu przyda się taśma malarska, która umożliwi wykonanie ozdobnych wzorów. Niewielka ilość odnowionej farby z pewnością pozwoli na ich stworzenie.
Jak zapobiegać gęstnieniu farb?
Znamy już sposoby na zgęstniałe lub zaschnięte farby. Ich ratowanie jest jednak dodatkową pracą, której można było zapobiec. Aby farby nie traciły swoich właściwości, po skończonym malowaniu, trzeba o nie odpowiednio zadbać.
Przede wszystkim należy zadbać o szczelne zamknięcie puszki, w której substancja ma być przechowywana. Jeśli to nie jest możliwe, warto przelać ją do zakręcanego słoika, który umożliwi bezpieczniejsze przetrzymywanie farby. Warto jednak w tym przypadku zapisać na pojemniku kilka najważniejszych informacji, jak np. datę pierwszego otwarcia substancji, czy dokładny kolor, a także miejsce, w którym została użyta – zwłaszcza jeśli mamy w domu kilka ścian o zbliżonej kolorystyce.
Recent Comments