Malowanie pokoju dziecięcego rządzi się swoimi prawami

Przyjście na świat dziecka często wywraca życie jego rodziców do góry nogami. Wszystko, co robią i co planują, muszą dostosować do swojego malucha – tak, aby zapewnić mu bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój. 

 

Podobnie wygląda malowanie dziecięcego pokoju. Jego czas i przebieg powinien zostać dostosowany do malucha, m.in. jego potrzeb w kwestii poszczególnych substratów farby, na które organizm dziecka może różnie zareagować, np. reakcją alergiczną.

 

Mówiąc o dzieciach, nie mamy na myśli tylko tych najmłodszych. Tyczy się to również nieco starszych pociech, które mają nieco inne, ale równie ważne potrzeby, na które rodzice powinni zwracać uwagę.

Jak zaplanować malowanie pokoju dziecka?

Aby malowanie pokoju dziecięcego przebiegło stosunkowo szybko i bezproblemowo, należy zadbać o kilka najważniejszych kwestii.

Zapewnienie dziecku na czas remontu odpowiedniej opieki

Podczas malowania ścian maluch nie powinien przebywać w danym domu ani mieszkaniu – zwłaszcza jeśli jest ono dość małe. Wdychanie oparów farby może negatywnie wpłynąć na jego zdrowie, dlatego nie warto ryzykować. Jest to również istotne ze względów wygody rodziców, którzy będą mogli całkowicie skupić się na remoncie, nie natomiast na pilnowaniu malucha – warto poprosić o to kogoś z rodziny lub przyjaciół;

Wyniesienie na czas malowania pokoju dziecięcego wszystkich rzeczy

Ta kwestia jest szczególnie ważna z dwóch względów. Pierwszy z nich dotyczy bezpieczeństwa całego wyposażenia. Podczas malowania ścian w pokoju dziecka nietrudno o kapnięcie farby. Jeśli zależy nam na tym, aby nic nie uległo zniszczeniu, musimy zadbać o to, aby wszystkie meble zostały z pomieszczenia wyniesione. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, należy zabezpieczyć je folią malarską. 

 

Druga kwestia dotyczy wyposażenia tekstylnego, w postaci misiów, kocyków, kołder i ubranek. Materiały mają zdolność szybkiego chłonięcia zapachów. Jeśli zostałyby one w danym pomieszczeniu na czas malowania pokoju dziecięcego, mogłyby przesiąknąć wonią farby. Aby tego uniknąć, wystarczy zapakować je do pudeł i przenieść tekstylia do innego wnętrza.

Zabezpieczenie podłogi przed malowaniem ścian w pokoju dziecka

Na czas malowania dziecięcego pokoju powinniśmy zabezpieczyć również podłogę. Często we wnętrzach maluchów na podłożu znajduje się wykładzina dywanowa. Ten rodzaj pokrycia podłogi jest przyjemniejszy dla dziecka, ale również znacznie trudniejszy w utrzymaniu czystości. Aby wykładzina nie uległa, zniszczeniu trzeba zadbać o to, aby była zabezpieczona folią malarską. Można zdecydować się na użycie nawet kilku warstw, dzięki czemu jeśli jedna z nich się podrze, kolejne będą chronić podłogę. 

 

Nie tylko w przypadku wykładziny dywanowej trzeba chronić podłoże. Zarówno panele, jak i płytki powinny zostać zabezpieczone przed farbą.

Wietrzenie pomieszczenia po zakończonym malowaniu pokoju dziecięcego

Kiedy malowanie pokoju dziecięcego można uznać za skończone, przychodzi czas na jego sprzątanie. Jedną z ważniejszych kwestii jest jednak porządne wywietrzenie wnętrza. Kluczowe jest to, że musi być to przeprowadzone jeszcze przed powrotem dziecka do domu – wtedy, kiedy zostało ono pod opieką rodziny lub przyjaciół. Pozbycie się chemicznego zapachu farby pozwoli na przyjemne, a przede wszystkim zdrowe funkcjonowanie malucha w swoim odnowionym pokoiku.

Jaki rodzaj farby do malowania pokoju dziecięcego sprawdzi się najlepiej?

Podczas wyboru odpowiedniego rodzaju farby do malowania pokoju dziecięcego należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby oznaczona była ona odpowiednim atestem. Będzie świadczył on, że substancja nie wpływa negatywnie na zdrowie dzieci.

 

Co więcej, warto wybrać farbę dobrej jakości, która daje możliwość łatwego czyszczenia. Dzięki temu nie będzie konieczności szybkiego, ponownego malowania ścian, w celu doprowadzenia ich do ładu.

 

Na rynku dostępne są też farby, po których można pisać. Taki wariant sprawi, że dziecko bezkarnie będzie mogło pisać i rysować tam, gdzie akurat będzie chciało – a jak powszechnie wiadomo, ściany zazwyczaj są znacznie bardziej kuszące niż kartki.

Jaki kolor farby wybrać do pokoju dziecięcego?

Kolor farby do pokoju dziecięcego powinien być dopasowany do preferencji pociechy – jeśli jest ono już na tyle duże, aby móc wybrać. Kiedy natomiast rodzice przeprowadzają remont w pokoju dziecka w momencie, gdy jest ono malutkie, wówczas powinni zdecydować się oni na jasne, spokojne barwy. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku pastele, które nie są krzykliwymi kolorami, a które jednocześnie ocieplają wnętrze i sprawiają, że jest ono niezwykle przytulne.