Czy malowanie pokoju w ciąży szkodzi?

Samo malowanie nie szkodzi zdrowiu, jednak toksyczność zależy od rodzaju użytej farby. Każda z nich ma inny skład. Jedne tworzone są na bazie rozpuszczalników, inne wody lub olejów roślinnych. Najgroźniejsze są te z rozpuszczalnikami, ponieważ ulatniają się jeszcze długo po nałożeniu ich na ściany.

Wiele razy przeprowadzano badania na temat wpływu farb na ludzkie zdrowie. Udowodniono, że nawet farby na bazie wody wpływały negatywnie na układ oddechowy dzieci oraz były przyczyną zwiększonego występowania różnych alergii i astmy.

Wpływ farby olejnej na zdrowie w ciąży

Farby olejne uważane są za najbardziej niebezpieczne. Jeszcze do niedawna zawierały one toluen, czyli rozpuszczalnik mogący wywoływać uszkodzenia układu nerwowego, przeznaczony do żywic mieszanych z olejami. Ponadto w farbach olejnych znajdują się toksyczne pigmenty, a kiedyś dodawano do nich również ołów i rtęć.

Dzisiaj rynek malarski jest o wiele przyjaźniejszy dla ludzkiego zdrowia, jednak warto mieć na uwadze wyżej wymienione zagrożenia. Szczególnie remontując stare domostwa – powstający przy tym pył może być niebezpieczny dla ciężarnych i dzieci.

Dlaczego tak często używano farby olejne do malowania wnętrz?

Farby bazujące na rozpuszczalnikach są bardzo trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Ponadto mają wysoką przyczepność, co pozwala z łatwością używać ich na różnych powierzchniach – drewnie, metalu, a nawet kamieniu. Gładka powierzchnia farb olejnych sprawia, że pomalowane nimi ściany są bardziej odporne na zanieczyszczenia. Jak łatwo się domyślić, właśnie z tego powodu produkty były chętnie kupowane przez gospodynie.

Jak wybrać zdrową farbę dla kobiet w ciąży?

Wybranie farby bezpiecznej dla zdrowia może być dużym wyzwaniem. Wszystkie zawierają lotne związki organiczne w mniejszych lub większych ilościach, a to właśnie one są szkodliwe. Ciężarnym i alergikom zaleca się ograniczenie kontaktu z farbami i w miarę możliwości rzadkie remontowanie mieszkania poprzez malowanie. Warto wiedzieć, że szkodliwe substancje mogą utrzymywać się w pomieszczeniach nawet rok po malowaniu, a ich stężenie rośnie pod wpływem wysokiej temperatury.

Czy istnieją naturalne farby, które nie szkodzą zdrowiu?

Każda farba posiada jakiś składnik, który negatywnie wpływa na zdrowie. Mówi się jednak, że najbezpieczniejsze są farby na bazie wody. Do takich należą winylowe i akrylowe. Warto patrzeć na oznaczenia producentów, ponieważ mają oni obowiązek informować swoich klientów o zawartości farb.

Innym rozwiązaniem jest zapytanie w sklepie o farby gliniane, które tworzone są na bazie piasku, pyłu lub glinki. Ich minusem jest mała odporność i mniej intensywny kolor, jednak wielbiciele nowoczesnych wnętrz z pewnością je pokochają.

Jak szybko pozbyć się zapachu farby?

Farba sprawia największe zagrożenie, gdy jest mocno wyczuwalna w pomieszczeniu. Wrażliwe osoby mogą skarżyć się wtedy na ból głowy, nudności i ogólne zmęczenie. Najlepszym sposobem na pozbycie się niebezpiecznego zapachu jest dokładane wywietrzenie naszego domu. Jeśli mamy taką możliwość, to możemy przenieść się z remontowanego miejsca na kilka dni. W przypadku malowania przedmiotów takich jak stół czy krzesła, zróbmy to w nieużywanym pomieszczeniu.

Ponadto zapach farb zamaskujemy specjalnymi neutralizatorami. Różnią się one od odświeżaczy tym, że nie maskują zapachu, tylko go wchłaniają. Dostępne są w sprayu i wygodnych kostkach. Przydatne będą też domowe sposoby, takie jak postawienie w pokoju wiaderka ze słoną wodą, talerzyka ze skórką pomarańczową, czy sodą oczyszczoną.