Malowanie proszkowe a zdrowie

Na czym polega malowanie proszkowe?
Czym jest malowanie proszkowe i dlaczego nie jest na tyle popularne, żeby malować tak mieszkania? Lakiernictwo proszkowe rozwija się bardzo szybko, ponieważ jest procesem czystym i łatwym do opanowania. Całą tajemnicą tego procesu jest wykorzystanie sił elektrostatycznych. Cząsteczki barwnika i żywicy – czyli to, co normalnie łączone jest rozpuszczalnikiem, są odpowiednio ładowane i napylane na uziemione przedmioty, Następnie wszystko utwardza się w piecu, ponieważ wysoka temperatura jest tutaj kluczowa. W 200 stopniach powłoka stapia się ze sobą i utwardza. Ostatni etap trwa zwykle około 20 minut.
Wadą techniki są ograniczone możliwości. Malowanie proszkowe możliwe jest tylko w przypadku metalowych części. Z powodzeniem pomalujemy tak futrynę i części ogrodzenia, jednak nie ma co liczyć na proszek w przypadku ścian oraz sufitów.
Wpływ malowania proszkowego na zdrowie
Malowanie proszkowe jest o wiele mniej szkodliwe od klasycznych sposobów. Jego największa przewaga to brak rozcieńczalników. To właśnie one szkodliwie wpływają na organizm. Wystarczy spojrzeć na farbę olejną i jej historię. Początkowo do produkcji wykorzystywano toluen i rtęć. Czyli związek i pierwiastek, które mogą uszkadzać układ nerwowy, a także prowadzić do szybkiego zatrucia całego organizmu.
Lakiernie proszkowe nie muszą przejmować się wpływem na środowisko, gdyż nie odprowadzają toksycznych odpadów, a proszku używa się w specjalnych kabinach, które zapobiegają roznoszeniu się lakieru po zakładzie. Nie dość, że sam proces jest bezpieczny, to jeszcze prowadzi do znacznego zminimalizowania użytej energii.
Malowanie proszkowe metalu nie generuje odpadów
Wspomniano już, że malowanie proszkowe nie generuje odpadów, jednak dlaczego tak się dzieje? Farby nakładane są w specjalnych kabinach, które zbierają resztki proszku i umożliwiają jego ponowne użycie. Oznacza to, że tego rodzaju farby można zużyć w całości. Nie pozostają po nich resztki lub zaschnięte grudki, z którymi nie ma co zrobić. Jedyne straty generowane są przez system filtracji, który odsysa drobny pyłek z powietrza, jednak wynoszą one tylko kilka procent.
Farby proszkowe to oszczędność czasu
Malowanie proszkowe jest dużą oszczędnością czasu. Nie trzeba czekać, aż materiał wyschnie lub ocieknie z nadmiaru farby. Otoczenie nie zostaje zabrudzone, a podczas samego malowania nie trzeba martwić się o nałożenie warstwy odpowiedniej grubości. Co więcej, poprawki malarskie w przypadku lakierowania proszkowego zdarzają się niezwykle rzadko. Odpowiednia ilość proszku sama przyczepia się do przedmiotu, bez dodatkowej kontroli.
Farby proszkowe są lubiane nie tylko przez właścicieli zakładów, ale także przez pracowników. Nie trzeba długo się szkolić ani przygotowywać malarni, a wypełnienie norm BHP również jest o wiele prostsze.
Jak przygotować powierzchnię do lakierowania proszkowego?
Przygotowanie powierzchni odbywa się podobnie jak w przypadku malowania klasycznymi farbami. Przedmiot należy odtłuścić i usunąć z niego ewentualne zanieczyszczenia. Zakłady robią to masowo w specjalnych komorach natryskowych lub wannach, co znacznie oszczędza czas. Jedyną różnicą jest chemiczne przygotowanie powłoki, które wykonuje się z użyciem odpowiedniego środka.
Malowanie proszkowe — rodzaje farb
Farby proszkowe mają różne właściwości, podobnie jak w przypadku emulsyjnych. Jedne są bardziej odporne na ścieranie, inne nie żółkną, a kolejne mają charakterystyczną strukturę. Oto kilka najczęściej używanych rodzajów farb proszkowych:
- farby epoksydowe – popularne w przemyśle motoryzacyjnym. Są odporne na korozje, zarysowania, ścieranie czy uderzenia. Rzadko powstają odpryski;
- farby poliestrowe – zalecane do użytku zewnętrznego. Odporne na ścieranie, trudne warunki atmosferyczne i promieniowanie UV;
- farby epoksydowo-poliestrowe – mieszanka dwóch powyższych, również przeznaczone do użytku zewnętrznego. Odporne na wysoką temperaturę, a także czynniki mechaniczne;
- farby strukturalne – przedmioty pokryte takim lakierem stają się bardzo dekoracyjne. Ich powierzchnia nie będzie gładka, tylko lekko chropowata, przypominająca papier ścierny;
- farby do zadań specjalnych – ich przeznaczenie jest wyspecjalizowane. Jedne będą przeznaczone do powierzchni, na których łatwiej tworzą się bąble, a inne będą bardziej odporne na wysokie temperatury.
Malowanie proszkowe metalu — podsumowanie
Malowanie proszkowe to zdecydowanie jedna z najbardziej efektywnych technik lakierowania. Pokrywane nimi powłoki są gładkie i jednolite. Nie tworzą się na nich przypadkowe pęknięcia czy zmarszczki. Ich zastosowanie jest wielorakie – od dekoracyjnego po ochronne i antykorozyjne. Możemy być pewni, że przedmiot pomalowany tą techniką zachowa piękny wygląd na wiele lat. A co najważniejsze, podczas malowania proszkowego nie ucierpi nasze zdrowie.
Recent Comments