Kij teleskopowy jako niezbędnik podczas malowania wysokich pomieszczeń

Kiedy wnętrza Twojego mieszkania są wysokie i nie wiesz, w jaki sposób je pomalować, odpowiedź jest banalnie prosta: kup kij teleskopowy. Na rynku dostępne są różne warianty tego narzędzia – trzy-, cztero- czy nawet sześciometrowe –  dzięki czemu jego długość można dostosować do indywidualnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że jeśli jesteś początkującym malarzem i Twoje doświadczenie jest niewielkie, utrzymanie takiego kija teleskopowego i „manewrowanie” nim może sprawić Ci trudność. Wówczas lepiej zwrócić się z prośbą o pomoc do fachowca, któremu praca taka nie powinna sprawić żadnych trudności.

Malowanie wysokich pomieszczeń przy użyciu drabiny

Czasami podczas malowania wysokich ścian czy sufitów niezbędna może okazać się drabina. Będzie tak z pewnością w przypadku, gdy nie masz wystarczająco siły na utrzymanie kija teleskopowego lub Twoje umiejętności obsługi go są na niezbyt wysokim poziomie. Przy wyborze drabiny najważniejsze jest to, aby mogła pochwalić się ona dobrą jakością wykonania. Musi być ona przede wszystkim stabilna, aby zapewnić nam bezpieczeństwo. Ważne jest też, aby stopnie były mocne i wytrzymałe, bo w przeciwnym razie będziemy narażeni na twarde lądowanie na ziemi.

Rusztowanie jako alternatywa drabiny podczas malowania wysokich pomieszczeń

Przy malowaniu wysokich wnętrz, zamiast drabiny możesz użyć też rusztowań. Zakup ich będzie jednak dużym wydatkiem, dlatego lepiej zorientować się, czy w Twojej okolicy nie ma możliwości wypożyczenia ich. Ten wariant umożliwi Ci nieco bardziej swobodne poruszanie się na wysokości. Podczas używania drabiny trzeba co pewien czas z niej schodzić, aby przestawić ją w inne miejsce, po czym ponownie na nią wejść. Rusztowania zaoszczędzą Ci tego zbędnego wysiłku. Sprawdzą się one jednak tylko w dużych pomieszczeniach, ponieważ gdy ustawisz je w tych mniejszych, może okazać się to mało praktyczne. Minusem jest również to, że ich rozłożenie i późniejsze złożenie jest bardziej pracochłonne. Musisz więc zadecydować, co w Twoim przypadku będzie bardziej opłacalne.

Kolory mają znaczenie – jakie są najlepsze do wysokich pomieszczeń?

Każdy, kto urządzał kiedyś jakiekolwiek wnętrze, spotkał się z kwestią wyboru kolorów ścian i wie, jak jest to istotne. Znany jest pewien „zabieg”, który stosuje się w przypadku małych pokojów. Wykorzystanie jasnych barw optycznie je powiększy, dzięki czemu będą sprawiały wrażenie kilkukrotnie większych. Podobną zasadę można stosować w przypadku wysokich pomieszczeń. Różnica polega na tym, że tym razem nie będziemy wnętrza powiększać, a wręcz przeciwnie – optycznie je zmniejszymy. Sposobów jest kilka, jednak my przedstawimy trzy – naszym zdaniem – najciekawsze. 

Obniżenie sufitu w wysokim pomieszczeniu

Zadziwiające jest, jak dużo mogą dać zwykłe kolory, jak szeroki wachlarz możliwości nam udostępniają. Jeśli masz wysoki pokój, który wydaje Ci się aż przytłaczający, zdecyduj się na proste rozwiązanie. Postaw na sufit w ciemnym kolorze. Będzie sprawiał on wrażenie „ciężkiego” i dzięki temu pomieszczenie wyda się zdecydowanie niższe. Co więcej, jeśli zdecydujesz się również na ciemną podłogę, odcieniem zbliżoną do sufitu, wywołasz wówczas efekt „przyciągania się” tych dwóch płaszczyzn. 

Pogrubienie sufitu w wysokim pokoju 

Jednym z lepszych rozwiązań będzie też inwestycja w sufit podwieszany. Ta opcja optycznie zmniejszy wysokie pomieszczenie, ale będzie również jednocześnie świetnym elementem dekoracyjnym. Ciekawie urozmaici wygląd wnętrza. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na kolorowe taśmy ledowe, umieszczone w suficie podwieszanym, będziemy mieli oryginalne oświetlenie pokoju, którego barwę i natężenie można zmieniać w zależności od potrzeb.

Poszerzenie wysokiego wnętrza

Ostatnią propozycją jest zastosowanie niecodziennego sposobu malowania wysokich pomieszczeń. Jeśli nie przeszkadza Ci oryginalny wygląd, warto rozważyć opcję namalowania na ścianach poziomych pasów w kolorze innym, od pierwotnego. Ich grubość nie ma znaczenia, jednak zazwyczaj mniejsza ilość grubszych pasów wygląda lepiej. Jest też łatwiejsza do namalowania. Ważne jest, że pasy pionowe zadziałają zupełnie na odwrót: zamiast skrócić pomieszczenie, dodatkowo je wydłużą, należy więc na to uważać, aby później nie mieć niemiłej niespodzianki.