Jak wyczyścić nieestetyczne i tłuste plamy na ścianie obok kominka?

Może się zdarzyć, że nasza ściana kominkowa nie została odpowiednio zabezpieczona lub po prostu powstały na niej plamy. Musimy dość szybko zareagować i wyczyścić wszelkie zabrudzenia. W jaki sposób najłatwiej to zrobić? Kluczem będzie odkrycie, jak powstały plamy i docelowo wyeliminowanie przyczyny, aby sytuacja się nie powtórzyła.

Domowe sposoby na tłuste plamy na jasnej ścianie

Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się tłustych plam na jasnych ścianach kominkowych jest użycie do tego celu mąki. Ze świeżej plamy zbieramy nadmiar tłuszczu, a następnie obficie posypujemy ją mąką. Całość zostawiamy na kilka godzin, po których czyścimy plamę z pomocą wilgotnej szmatki. Na podobnej zasadzie zadziała spryskanie ściany płynem do mycia okien. Na tłuste plamy dobrze zadziała również zastosowanie pianki do golenia. Należy ją pozostawić na ścianie na przynajmniej godzinę, po czym ją zetrzeć. Jeśli chodzi o plamy na jasnych ścianach, bardzo fajnym sposobem będzie wykorzystanie kredy. Oczywiście najlepiej jest wybrać taką w barwie możliwie zbliżonej do odcienia na ścianie. Naszą plamę należy zamazać grubo kredą i całość zmyć po kilkunastu minutach. 

Jak odnowić brudną, jasną ścianę koło kominka?

W niektórych sytuacjach może okazać się, że czyszczenie plam jest nieskuteczne i nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Wtedy jedynym rozwiązaniem będzie odnowienie ściany kominkowej. Jak się do tego przygotować i jakich metod najlepiej użyć?

Jak przygotować tłustą ścianę do remontu?

Niezależnie od tego, na jaki sposób odnowienia powierzchni się zdecydujemy, koniecznym etapem jest gruntowne wyczyszczenie i przygotowanie ściany wokół kominka. Musimy zadbać o to, by była ona sucha, czysta i oczyszczona z kurzu. Tłuste plamy powinniśmy najpierw wyczyścić, inaczej po nałożeniu kolejnej warstwy ona po jakimś czasie się znów pojawi. O tym, w jaki sposób to zrobić, pisaliśmy już powyżej. Warto pamiętać, że odtłuszczenia wymaga cała ściana, a nie tylko sama powierzchnia plamy. Wszelkie nierówności warto jest przetrzeć papierem ściernym. Po każdym etapie czyszczenia upewnijmy się, że nasza ściana jest odkurzona i sucha. Przed malowaniem konieczne będzie jeszcze zagruntowanie powierzchni z użyciem odpowiednich środków. O tym, ile warstw należy położyć, decyduje informacja umieszczona na opakowaniu gruntu.

W jaki sposób zabezpieczyć ścianę kominkową?

Jeśli nie chcemy nic kłaść na ścianie za kominkiem, a jedynie ją odmalować, skumpy się na tym, jaką farbę wybieramy. Konieczna będzie specjalna, wzmocniona i umożliwiająca częste szorowanie. Na rynku znajdziemy szeroki wybór farb odpornych na szorowanie. Jak najbardziej możemy się zdecydować na jasny odcień, a dzięki wysokiej jakości emulsji, będziemy długo cieszyć się idealną ścianą. Sięgnijmy po np. farbę z powłoką izolującą ścianę od zabrudzeń, także tych z sadzy.

Oprócz malowania, polecamy również inne metody na renowację ściany. Możemy chociażby użyć mas szpachlowych, gładkich czy dekoracyjnych.

Kamień jako pomysł na jasną ścianę przy kominku

Jednym z chętniej wybieranych pomysłów na jasną ścianę kominkową jest wyłożenie jej kamieniem. Bez trudu znajdziemy kamienie białe i w delikatnych odcieniach różnych barw. Do wyboru mamy między innymi marmur, granit czy wapień i piaskowiec. Zaletą tego rozwiązania jest doskonałe zabezpieczenie ściany. Kamień jest odporny na wysokie temperatury, ogień czy też uszkodzenie. Jeśli zadbamy o regularną pielęgnację i impregnację kamiennej ściany za kominkiem, będziemy mogli cieszyć się nią długo i zostanie utrzymana w idealnym stanie. Niektóre z kamieni mają swoje wady, np. ich faktura sprzyja osadzaniu się na nich kurzu. Uniknięcie tego jest możliwe poprzez impregnację i regularne odkurzanie. Część kamieni, jak np. granit są gładkie, nie osadza się na nich kurz, są trwałe, eleganckie i proste w pielęgnacji.

Ściana kominkowa z cegły

Kolejnym pomysłem na praktyczną i wytrzymałą ścianę kominkową jest zastosowanie na niej cegły. Oprócz standardowego koloru ceglanego, znajdziemy również cegłę w dowolnej barwie. Możemy również wybrać płytki imitujące cegłę i cieszyć się równie dobrym efektem z jeszcze wyższą praktycznością.