Krok pierwszy do idealnych ścian – odtłuszczanie i mycie

Podstawowym krokiem zanim przystąpimy do malowania, a nawet naprawy ścian, jest oczyszczenie powierzchni. W wyniku użytkowania ściany są zazwyczaj brudne, zakurzone oraz zatłuszczone. By je dobrze wyremontować, musimy zacząć od ich umycia i odkurzenia. Możemy do tego wykorzystać zwykłe środki myjące – wodę z mydłem czy płynem do mycia naczyń. Dzięki temu pozbędziemy się tłustych zabrudzeń, a tynk i farba będą się znacznie lepiej trzymać.

Krok drugi – gruntowanie ścian

W następnym kroku powinniśmy zadbać o odpowiednie zagruntowanie powierzchni. Do tego warto wybrać profesjonalne środki. Szczególnie istotne jest również to, jak ich użyjemy. Polecamy robić to dokładnie według informacji zawartych na opakowaniu. Da nam to pewność, że gruntowanie przebiegnie prawidłowo. Gruntowanie możemy wykonać przed naprawianiem ścian, by i tynk lepiej się trzymał.

Jakich produktów używać do naprawy ścian przed malowaniem?

Do naprawienia ścian warto zastosować profesjonalne, przeznaczone do tego preparaty. Są one odpowiednio przystosowane do wypełnienia wszelkich ubytków. Specjalne masy naprawcze są łatwe do samodzielnego stosowania. Sprawdzą się szczególnie wtedy, kiedy nasza ściana posiada wyłącznie powierzchniowo niewielkie ubytki. Jeśli ściana jest w kiepskim stanie, tynk odpada, a zmiany są głębokie, lepiej będzie, jeśli zadziałamy kompleksowo i położymy nową gładź lub tynk na całej ścianie.

Najważniejsze zasady naprawiania ścian przed malowaniem

Oto kilka wskazówek ułatwiających sprawne naprawienie ścian przed malowaniem:

  • nie pomijamy żadnego z etapów prac,
  • korzystajmy z dobrych jakościowo produktów, które przełożą się na trwałość remontu,
  • nie spieszmy się – każdy etap powinien zająć nam odpowiednią ilość czasu. Nadmierne przyspieszenie może spowodować, że warstwy nie do końca wyschną. To z kolei spowodowałoby mniejszą trwałość położonej później farby czy odpadanie tapety,
  • jeśli nie mamy doświadczenia czy nie czujemy się pewnie, lepiej powierzyć prace remontowe profesjonalistom.

Jak wypełniać ubytki w ścianie?

Po wcześniejszym oczyszczeniu ściany, możemy przystąpić do wyrobienia masy naprawczej. Starajmy się zrobić to jak najdokładniej. Prawidłowe połączenie się składników jest kluczem do trwałości masy. Dobrze jest sięgać po elastyczne produkty, które są bezpieczniejsze w stosowaniu oraz mają większą skuteczność. Przykładem mogą być produkty z włóknem szklanym, które wytworzą trwałe i wytrzymałe połączenie. Nie będzie też konieczne stosowanie taśm zbrojeniowych. Dodatkowo, ważną ich zaletą jest to, że sprawdzą się nawet przy pęknięciach o szerokości 5 milimetrów.

Jeśli mamy do czynienia z większymi pęknięciami, powinniśmy sięgnąć po specjalne taśmy zbrojeniowe. By je prawidłowo zamontować, konieczna może być już pomoc fachowców.

Jakich błędów przy naprawianiu ścian należy unikać?

Oto najczęściej popełniane błędy podczas naprawiania ścian przed malowaniem:

  • nieprzygotowanie i nieoczyszczenie powierzchni,
  • niezastosowanie gruntu lub zrobienie to w nieprawidłowy sposób,
  • niedokładne wyschnięcie warstw przed nałożeniem kolejnych,
  • niewłaściwe warunki schnięcia i wietrzenia,
  • zbyt grube lub za cienkie warstwy nakładanych produktów,
  • niedokładne połączenie składników produktów,
  • sztuczne przyspieszanie schnięcia produktów w niewłaściwych warunkach,
  • zmienianie proporcji produktów.

Tynkowanie ścian przed malowaniem

Jeśli nasze ściany są w gorszym stanie oprócz uzupełnienia ubytków warto wykonać całościowe tynkowanie. Pamiętajmy, że tynk czy gładź należy odpowiednio dobrać do powierzchni oraz warunków panujących w pomieszczeniu. Nie powinniśmy również nakładać zbyt grubej warstwy. Dzięki temu całość szybciej wyschnie oraz będzie bardziej trwała.

Wygładzanie i szlifowanie – ostatnie kroki przed malowaniem

Ostatnim etapem naprawiania ścian przed malowaniem lub kładzeniem tapety jest ich wygładzenie i szlifowanie, szczególnie po wcześniejszym tynkowaniu. Do wykonania tego zadania będziemy potrzebowali różnej grubości papierów ściernych. Zaczynamy szlifowanie zawsze od najgrubszego, a kończymy na najdrobniejszym. Okrężnymi ruchami wygładzamy powierzchnię ściany wcześniej wyszlifowaną. Pamiętajmy o końcowym odkurzeniu pyłu. Po tym możemy już przystąpić do malowania lub innego sposobu wykończenia jej powierzchni.