Jak wybrać farbę do odnawiania różnych przedmiotów?

Jednym z pierwszych pytań, które musimy sobie zadać, jest to jaka farba sprawdzi się do pomalowania danej powierzchni. Powinniśmy mieć świadomość, że różne przedmioty będą wymagały odmiennych farb. Zanim przystąpimy do malowania, koniecznie powinniśmy udać się do sklepu z materiałami budowlanymi i dopasować farbę do powierzchni, którą chcemy odnowić. Takie informacje znajdziemy na puszkach z farbą, gdzie producenci dokładnie podają, do jakich przedmiotów nadaje się dany produkt. Warto również zwrócić uwagę na to, że jest tam umieszczona informacja, jakimi metodami dana farba może być nakładana. Kierując się tymi oznaczeniami, łatwiej będzie nam dopasować wszystkie niezbędne materiały do odnowienia naszych mebli czy innych przedmiotów. Jeśli w sklepie czujemy się zagubieni i nie wiemy, który produkt będzie dla nas najlepszy, nie wahajmy się i poprosimy o pomoc obsługę. Ma ona zdecydowanie większe doświadczenie i z pewnością pomoże nam wybrać odpowiednie materiały do malowania.

Jak przygotować przedmiot do odnawiania?

Jeśli udało nam się już wybrać odpowiednią farbę i materiały do jej nakładania, możemy przystąpić do przygotowywania samego przedmiotu. Jest to kluczowy etap dla uzyskania odpowiedniego efektu końcowego. Absolutnie nie powinniśmy go pomijać czy bagatelizować. Każdy przedmiot, który chcemy odnowić, musi zostać do tego odpowiednio przygotowany. Zaczynamy od rozłożenia przedmiotu na poszczególne elementy (jeśli jest to możliwe). Następnie konieczne będzie wyczyszczenie go i odtłuszczenie. Jeśli nasz produkt był pomalowany, powinniśmy pozbyć się poprzednich warstw. Możemy tego dokonać za pomocą papieru ściernego o różnym gradiencie. Pamiętajmy, by przed malowaniem pozbyć się zalegającego na produkcie kurzu. Jeśli nasz przedmiot na to pozwala, warto również go zaimpregnować. Dopiero kolejnym etapem może być właściwe malowanie przy użyciu odpowiednio dopasowanych pędzli, wałków czy pistoletu.

Co by tu zmalować, czyli słów kilka o inspiracjach na malowanie różnych przedmiotów

Odnawianie starych przedmiotów za pomocą farby jest jednym z prostszych i przede wszystkim tańszych sposobów na przywrócenie im życia. W zależności od tego, czym jest nasz przedmiot, możemy w różny sposób go odmalować. 

Farba tablicowa i możliwości jej wykorzystania

Jedną z ciekawszych propozycji jest wykorzystanie do tego celu farby tablicowej i magnetycznej. Pomalowanie naszej powierzchni tymi farbami stworzy niepowtarzalny przedmiot, który stanie się dla nas również tablicą czy płótnem do dalszego ozdabiania go. Co więcej, dekoracje te będą zmywalne, da się je więc wielokrotnie ścierać i dostosowywać do naszych potrzeb, pór roku czy też po prostu upodobań. Farba tablicowa występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki temu łatwo dopasujemy ją zarówno do niewielkich przedmiotów, jak i całkiem dużych mebli. Użycie farby magnetycznej z kolei sprawi, że odnawiany przedmiot stanie się również miejscem, do którego możemy przyczepić różne notatki i dekoracje z pomocą magnesu. Warto dodać, że obie farby możemy stosować równocześnie.

Jak odnowić meble z pomocą puszki farby?

Zwykła puszka z farbą może dać nam nieograniczone możliwości odświeżenia starych czy zużytych już mebli. Okazuje się, że większość z nich bez problemu może zostać odnowiona w ten sposób, nawet jeśli nie zostały wykonane z litego drewna, a z płyt meblowych. Kluczowe oczywiście będzie odpowiednie dopasowanie farby oraz przygotowanie powierzchni, tak by farba się później nie łuszczyła. Farbą możemy pokryć zarówno całe meble, jak i tylko ich wybrane fragmenty, na przykład fronty. Sposobów na malowanie również jest wiele, od pokrycia jednym kolorem całej powierzchni frontów, po mieszanie i wykonywanie różnorodnych wzorów. Jeśli marzy nam się mebel w paski, kratę czy kropki, jak najbardziej jest to możliwe i proste do wykonania. Potrzebna nam będzie jednak również taśma malarska lub specjalne szablony. Co więcej, różne techniki odnawiania i malowania możemy ze sobą łączyć. Jeśli chcemy odświeżyć nasz mebel, ale przy tym zależy nam, by wyglądał na starszy, sięgnijmy po specjalne techniki postarzania przedmiotów. Wykonuje się to w prosty sposób z użyciem specjalnych farb.