Przygotowanie ściany z cegieł do malowania

Bardzo ważny jest pierwszy etap prac, jakim jest przygotowanie ściany do malowania. To przede wszystkim od niego zależy, jak będzie prezentował się końcowy efekt i czy będzie on trwały. Właśnie dlatego w żadnym wypadku nie powinniśmy go bagatelizować.

Na początku powinniśmy oczyścić ścianę i usunąć z niej wszelkie możliwe zanieczyszczenia. Pierwszym narzędziem może być zwykły odkurzacz ze ssawką  z włosiem, za pomocą którego zbierzemy z powierzchni ściany kurz i wszelkiego rodzaju okruszki. Pod farbą mogłyby one zbić się w nieestetyczne grudki, a w najgorszym wypadku uniemożliwić równomierne pomalowanie ściany. 

Drugim etapem będzie umycie ściany wodą z mydłem i wyszorowanie jej twardą szczotką drucianą lub konopną. Zbierzemy dzięki temu tłuszcz i delikatnie zeszlifujemy powierzchnię cegieł, dzięki czemu będzie gładsza. Na tak przygotowanej ścianie farba zdecydowanie lepiej zaprezentuje. 

Ostatnim punktem tego etapu jest ewentualne wypełnienie nieestetycznych ubytków i pokrycie ściany farbą gruntową. Dzięki temu zużyjemy mniej naszej farby docelowej, gdyż cegły nie będą jej aż tak „piły”,  a dodatkowo pokrycie finalne będzie trwalsze.

Narzędzia potrzebne do pomalowania ściany z cegieł 

Powierzchnię cegieł najlepiej maluje się wałkiem o dość długim włosiu, które bardzo dobrze dociera w zakamarki chropowatej ściany. Niezbędny będzie również pędzel do zamalowania fug. Oczywiście (jak przy każdym malowaniu) najlepiej nałożyć dwie cienkie warstwy farby.

Jeśli chodzi o samą farbę, mamy kilka możliwości wyboru. Najbardziej uniwersalna będzie z pewnością farba akrylowa, jednak na rynku znajduje się mnóstwo innych, równie odpowiednich propozycji. Pod względem aranżacyjnym bardzo ważne będzie wykończenie danej farby – czy po wyschnięciu będzie ona matowa, czy delikatnie błyszcząca. To, na jaką postawimy, będzie zależeć w głównej mierze od stylu pomieszczenia i naszych własnych preferencji. Matowe wykończenie będzie pasowało w zasadzie do każdego typu wnętrza, zaś błyszczące, będzie prezentować się lepiej w pokojach o nowoczesnym charakterze.

Malowanie ściany z cegieł - propozycje

Jak odpowiednio zaaranżować pomalowane ściany z cegły? 

Istnieje kilka pomysłów, które z powodzeniem możesz zrealizować we własnym pomieszczeniu. Każdy z nich będzie pasował do innego typu wnętrza. Poniżej 3 najbardziej popularne propozycje aranżacyjne.

Klasyczna ściana z cegieł

Jeśli chcemy odświeżyć naszą ścianę, a mimo wszystko odpowiada nam jej klasyczny charakter, możemy przyjąć za cel remontu jedynie kosmetyczną poprawkę wyglądu ściany. W takim wypadku powierzchnię cegieł pomalujemy na jeden kolor, a fugi na inny (zazwyczaj kilka tonów jaśniejszy). 

Najbardziej zachowawcze połączenia, to ceglana czerwień i beż, czerń i szarość, czerń, granat lub szarość połączone z bielą. Dzięki zastosowaniu takich barw uzyskamy efekt odświeżonej ściany o ciekawym wizualnym efekcie, wciąż jednak zostanie mocno podkreślony motyw poszczególnych cegieł, które stworzą piękną, rytmiczną kompozycję.

Monochromatyczna ściana z cegieł

Kolejnym pomysłem jest pomalowanie całej ściany na jednolity kolor. Jest to pomysł o dość ekstrawaganckim charakterze, przez co realizacje tego typu najlepiej prezentują się z lekkim połyskiem. Z pewnością najlepiej odnajdą się w nowoczesnych wnętrzach.

Warto zastanowić się, czy nie chcielibyśmy użyć jakiejś mocnej, charakterystycznej barwy, która byłaby motywem przewodnim w danym pomieszczeniu. Z pewnością taka ściana przyciągałaby wzrok i byłaby ozdobą całego pokoju. Uważać należy jedynie przy czerni. Duża, ciemna, monochromatyczna ściana może nieprzyjemnie przytłoczyć pokój i sprawić, że będzie wyglądał na mniejszy i bardziej ponury, niż by to było w rzeczywistości. 

Ściana z cegieł: motyw decoupage

Ostatnią propozycją jest pomysł na wykonanie ściany z akcentami decoupage. Taki pomysł szczególnie dobrze będzie prezentował się w jasnej, kobiecej sypialni. Jak go zrealizować? Na początku malujemy ścianę na dowolny jasny kolor (ważne, by nie była to farba o śliskim wykończeniu, gdyż nie przykleimy do niej ornamentów). Następnie pokrywany powierzchnię poszczególnych cegieł specjalistycznym klejem i wybranymi przez nas ozdobami (do kobiecej sypialni z pewnością najbardziej odpowiednie byłyby takie o delikatnym kwiecistym motywie). Ostatnim etapem prac nad ścianą decupage jest pokrycie jej warstwą zabezpieczającą. I gotowe! Taka ściana będzie z całą pewnością unikatowym i bardzo efektownym elementem wystroju, który podkreśli styl pomieszczenia.