Remont przyjazny środowisku. Krok pierwszy — jakie farby do malowania ścian są ekologiczne?

Coraz więcej osób podejmuje świadome decyzje konsumenckie dla siebie, swojego i bliskich zdrowia oraz dla planety. Wybór przyjaznych środowisku produktów nie jest trudny. Wystarczy tylko zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Taki remont jest tańszy, a efekt jest zdecydowanie trwalszy. Najważniejszy jest wybór odpowiednich materiałów i narzędzi, a następnie dobór wizualny mebli i dodatków. Zacznijmy więc od kroku pierwszego, czyli malowania ścian. Jaka farba jest ekologiczna? Podpowiadamy poniżej. Zapraszamy do lektury
Skład farb ekologicznych
Pierwsza rzecz, dzięki której możemy sprawdzić, czy farba jest ekologiczna, jest jej skład. Ważne jest to, czym rozcieńczono emulsję. Powinna on być rozrzedzona przez wodę. Jej występowanie zapewni nas, że farba zawiera mniejszą ilość amoniaku czy lotnych związków organicznych. Unikamy wszelkich szkodliwych dla naszego zdrowia i środowiska rozpuszczalników. Podczas schnięcia trujące substancje mogą dotrzeć do naszego układu oddechowego, a także do atmosfery.
Oznaczenia farb przyjaznych środowisku
Drugą rzeczą, która potwierdza to, że farba jest ekologiczna, są certyfikaty. Jednym z nich jest znak PN (Polska Norma) zatwierdzany przez Polski Komitet Normalizacyjny. Oznaczenie jest gwarancją wysokiej jakości i bezpieczeństwa. Innym certyfikatem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru farby, jest EU Ecolabel. Bezpośrednio odnosi się do tego, że produkt jest ekologiczny i bezpieczny zarówno dla zdrowia, jak i środowiska. Emulsje oznaczone tym znakiem nie zawierają toksycznych ani rakotwórczych substancji.
Jakie farby są ekologiczne?
Skoro już wiemy, że najlepszym rozwiązaniem do eko malowania ścian jest farba rozcieńczana przez wodę, możemy szukać konkretnych jej rodzajów. Przyjaznymi dla środowiska emulsjami są te lateksowe, akrylowe oraz akrylowo-lateksowe. Należą one do tych najpopularniejszych oraz najchętniej wybieranych i to nie bez powodu. Co je charakteryzuje?
Farba lateksowa a farba akrylowa
Obie te farby różnią się od siebie przede wszystkim tym, że w lateksowej występuje większa ilość żywicy. Dzięki czemu jej rozprowadzanie jest niezwykle proste. W swoim składzie, jak może się mylnie wydawać, nie zawiera ona lateksu. Każdą z nich cechuje dobre krycie i szybkie wysychanie. Akrylowa wykańcza ścianę delikatnym błyskiem, co powoduje, że łatwo się ją czyści. Farba lateksowa jest odporna na szorowanie, przez co jej czyszczenie również nie należy do trudnych. Połączeniem obu jest produkt lateksowo-akrylowy. Użyto do jego wyprodukowania żywicy syntetycznej. Wszystko to po to, aby nie zaburzyć wyjątkowych właściwości, które posiada każda z osobna, a jedynie je połączyć w spójną całość.
Dlaczego warto wybierać farby ekologiczne?
Lepszej jakości farby mają zwykle wyższą cenę, ale w ogólnym rozrachunku mogą one nas zdecydowanie mniej kosztować. To dlatego, że są bezpieczne dla naszego zdrowia i bliskich, nawet tych czworonożnych. Po drugie są one neutralne dla środowiska. Ich skład oraz produkcja nie przyczynia się m.in. do powiększania dziury ozonowej. Tym samym dbamy o przyszłe pokolenia. Ponadto są one trwałe. Nie musimy zatem wydawać pieniędzy na kolejne remonty i odświeżanie mieszkania, ponieważ używając takich farb, będzie to po prostu zbędne.
Inne elementy, dzięki którym remont nie zaszkodzi środowisku
Powiedzieliśmy, że malowanie ścian farbami ekologicznymi to krok pierwszy do zgodnego z naturą remontu. Możemy jednak cofnąć się nieco wcześniej. Do momentu, w którym wybieramy dom i mieszkanie. Musimy tu szczerze sobie powiedzieć, że najbardziej ekologiczną opcją jest zamieszkanie w starym budownictwie. Nic straconego, jeśli jednak nasze lokum znajduje się na nowym osiedlu. Wciąż możemy zadbać o to, aby wykończenie mieszkania było przyjazne środowisku. Musimy się przy tym kierować kilkoma zasadami. Należy do nich:
- Wykorzystywanie materiałów budowlanych z certyfikatami potwierdzającymi bezpieczeństwo i jakość,
- Wykorzystywanie tego, co już mamy. Wiele rzeczy da się skutecznie przerobić, odświeżyć i ponownie wykorzystać. Jeśli jesteśmy pewni, że czegoś nie potrzebujemy, zamiast wyrzucać — możemy oddać lub sprzedać,
- Kupowanie wysokiej jakości i trwałych rzeczy od lokalnych producentów,
- Kupowanie przedmiotów z drugiej ręki,
- Wybieranie mebli i dodatków wykonanych z naturalnego materiału, np. drewna,
- Wybieranie sprzętów, które pozwolą nam na oszczędność, np. zamiast wanny — wybranie prysznica, zamiast mycia naczyń ręcznie w zlewie — wybranie zmywarki.
Recent Comments