Paski na ścianach w przedpokoju – oznaka wyczucia smaku czy symbol zamierzchłych czasów?

Moda na paski na ścianach w przedpokoju zaczęła się już kilka lat temu. Przedpokój jest pomieszczeniem, przez które przechodzi każdy gość, który nas odwiedza i jednocześnie jest to wnętrze, które zauważalne jest jako pierwsze. Zawsze zależy nam więc na tym, aby było ono eleganckie, dopracowane i zadbane – krótko mówiąc, robiące wrażenie.

Niekiedy jednak, przez podjęciem ostatecznej decyzji, pojawia się dylemat: czy rozwiązanie to, które mi się podoba, nadal jest modne? Wówczas często decydujemy się na nieco „bezpieczniejszą” opcję, czyli wspomnianą na początku klasykę. Jednak w zupełności nie ma potrzeby zmiany swoich wizji tylko ze względu na to, że komuś może się to nie podobać. Wystarczy bowiem wybrać wariant w spokojnych, stonowanych kolorach, które będą pasowały do całości pomieszczenia, a sukces będzie gwarantowany.

Rodzaje pasków na ścianie w przedpokoju – przegląd możliwości

Prawda jest taka, że ile jest osób urządzających wnętrze, tyle może być pomysłów na wykorzystanie pasków, jako urozmaicenie wyglądu ścian w przedpokoju. My jednak przedstawimy te najbardziej klasyczne metody:

  • paski pionowe – ciekawe zastosowanie, jednak znacznie wydłużające pomieszczenie. Jeśli więc jesteś posiadaczem mieszkania o wysokim suficie, lepiej zrezygnować z tej opcji. W innym przypadku sprawi, że przedpokój wyda się nieskończenie wysoki, co czasami nie wygląda zbyt ciekawie. Warto również pamiętać, że zazwyczaj ciekawiej wypada opcja zastosowania mniejszej ilości grubszych pasków, niż większej, cieńszych;
  • paski poziome – opcja, która idealnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Sprawi, że przedpokój stanie się optycznie większy i przestronniejszy, jednak – w przeciwieństwie do pasków pionowych – nie wydłuży go;
  • paski niesymetryczne – ten wariant jest idealny dla osób, które nie boją się odważnych rozwiązań. Sprawi, że przedpokój będzie miał ciekawy i zdecydowanie niecodzienny wygląd, a także nada mu „pazura”. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać o umiarze, bowiem łatwo wywołać efekt przerostu formy nad treścią. Wówczas rzeczywisty efekt końcowy będzie zupełnie inny od tego zamierzonego.  

Jak łączyć kolory podczas malowania pasków na ścianie w przedpokoju?

Kwestia tego, na jakie kolory pasków na ściany do swojego przedpokoju się zdecydujesz, jest sprawą indywidualną. Wszystko zależy od tego, czy jesteś miłośnikiem klasycznych rozwiązań, czy może jednak lubisz wprowadzić element „wariactwa” do swojego wnętrza. W obu przypadkach kluczową rolę odegrają barwy na ścianach.

Przykładowe połączenia kolorów w przypadku przedpokojowych pasków naściennych:

  • biel z czernią – jedna z bardziej klasycznych propozycji. Jest elegancka i nowoczesna. Wpasuje się w wystrój przedpokoju zarówno w stylu glamour, jak i loftowym. Dla niektórych może jednak być zbyt duży kontrast między jednym kolorem a drugim, dlatego przed ostatecznym podjęciem decyzji warto dokładnie zastanowić się, czy ta opcja na pewno jest dla nas;
  • biel z szarością – kolejne klasyczne rozwiązanie, tym razem w wersji nieco delikatniejszej. Idealne dla miłośników jasnych wnętrz. Osoby, które boją się, że kolory takie sprawią, że ich przedpokój będzie zimny i mało przytulny – uspokajamy. Wystarczy zastosować dodatki w nieco innych odcieniach. Fajnie sprawdzą się także różnego rodzaju kwiaty i rośliny, które znacznie ożywią pomieszczenie.
  • jednobarwna tęcza – to określenie może nie mówić zbyt wiele. Chodzi jednak o ciekawą opcję wykorzystania potencjału różnych odcieni danego koloru. Szczególnie fajnie sprawdzi się to w przypadku, gdy decydujesz się na paski poziome. W skrócie wygląda to w ten sposób, że pasek, znajdujący się najniżej – tuż przy ziemi, przyjmuje najciemniejszy odcień konkretnej barwy, np. szarej lub czerwonej. Każdy kolejny, malowany w stronę sufitu, powinien być nieco jaśniejszy – tak, aby ostatni był najjaśniejszy ze wszystkich wykorzystanych. W tym przypadku należy pamiętać o tym, że przed dokonaniem zakupu farb, należy przeprowadzić dokładnie obliczenia. Musimy bowiem wiedzieć, ile pasków ma znaleźć się na ścianie, ponieważ bez tej informacji nie będziemy w stanie zakupić odpowiedniej ilości farb. Im grubsze paski – tym mniej ich będzie. Warto więc pamiętać o tej zależności podczas dokonywania odpowiednich wyborów.